Gál Szőlőbirtok Szigetcsép
Péntek estére egy ideális program közös beszélgetés, borozgatás, így én is ellátogattam Soroksárra, ahol az egyik kis kocsmában figyelemre méltó kóstolót rendeztek a szigetcsépi Gál Szőlőbirtok és Pincészet boraival.
A pince tulajdonosai Gál Csaba - Gálné Dignisz Éva szőlész - borász férj és feleség mutatták be boraikat. Évát már másodszor jelölték Az Év Bortermelője megtisztelő címre. Ez a cím a magyar borászszakma legrangosabb kitüntetése, amelyet a Magyar Borakadémia ítél oda évente. A Hét Borbírák Rendje 1991-ben határozta el, hogy éves díjat alapít egy-egy bortermelő több éves szakmai munkájának elismerésére. A Magyar Bor Akadémia a hazai szőlő és bortermelés legnagyobb szakmai szervezete 1996-ban vette át a díj odaítélését. 2002 óta pedig átadják az Év Pincészete díj-at is.
Szigetcsép. Sokakban fel sem merül, hogy itt is lehet szőlőt művelni. Erre a területre a fehér bort adó szőlők jellemzőek (rajnai rizling, olaszrizling, ezerjó, szürkebarát, cserszegi fűszeres, nektár) de található itt pár vörös szőlőfajta (kékfrankos, pinot noir, cabernet sauvignon, zweigelt) is.
Budapesttől 25 km-re a Csepel-szigeten, Szigetcsép, Szigetszentmárton és Szigetújfalu községek dűlőiben fekvő 95 hektár saját szőlőterület adja a Gál Szőlőbirtok és Pincészet szőlő alapanyagát. Ez a terület régen a Kertészeti Tangazdaság birtoka volt. Csabától megtudtam azt is, hogy a szőlőbirtokon megtermelt szőlőmennyiség mindössze 20-30%-át dolgozzák fel, a fennmaradó hányadot értékesítik. 2004-ben készült el a pincészet borháza, amely 1300 hl rozsdamentes temperált tároló térrel rendelkezik. Boraikat elsősorban itt a pincészetnél értékesítik. A borszerető vendégeket pedig borházukban családias környezetben várják. Felhívták figyelmemet arra, hogy bormúzeum is működik náluk, ahol igény szerint muzeális borokat is kóstolhatunk, ellátogatunk hozzájuk.
Most pedig térjünk át a kóstolt borokra. Az első bor Szürkebarát Cuvée (2010), melynek összetétele szürkebarát, ezerjó és generosa. Ilyen formában még nem jelent meg náluk a házasítás - eddig a szürkebarátot fajtatiszta száraz borként hozták forgalomba - mert mint megtudtam sajnos a 2010 évben nem termett elég mennyiség ebből a szőlőfajtából, hogy önállóan kerüljön a polcokra. A 2010 –es évben a szőlőbirtok területén fagykárok és a sok csapadék okozott gondot. A bor illata a szőlő virágra emlékeztet, némi tavaszi virággal keveredve. Ízében az élénk savak dominálnak, nagyon hosszú lecsengésű, kicsit kesernyés utóízű, még is harmonikus itóka. Következő borunk Ezerjó (2009). Éva úgy gondolja, hogy ez a bor kicsit megfáradt, de illatában még mindig érezni a friss gyümölcsösséget. Ízben az ezerjóra jellemző fanyarság, diszkrét kesernyésség és markáns savak dominálnak.
A Cserszegi Fűszeres (2010) intenzív, üde, kissé fűszeres illat, muskotályos jegyekkel. Amely az ízében is felfedezhető, extraktban gazdag, lendületes savakkal bíró bor. Ez az illatos nedű mindenkit elvarázsolt. A cserszegi fűszeres szőlőfajtát Bakonyi Károly nemesítette irsai olivér és piros tramini keresztezésével 1960-ban. Következő borunk szintén házasítás volt Nektár-Cserszegi Fűszeres (2010). Ez egy félédes bor, melyet kierjesztettek szárazra és a cukorfokot must sűrítménnyel állították be. Illata az érett szőlőre emlékeztet, finom édességével, zamatával akár desszertborként, önmagában is fogyasztható. Újdonságnak számít a Zweigelt Rosé (2010) mert ez az első évjárata az ebből a szőlőből készült rosé bornak. A szőlőt rosénak szüretelik, reduktív technológiával természetes szén-dioxid megőrzésével készül. Illatában és ízében málnás, lekváros jegyek fedezhetők fel. Igazi nyári bor, ami az alábbi elismeréseket kapta:
XII. Országos Rosé Borverseny 2010 - legmagasabb pontszámú aranyérem
Magyar Tudományos Akadémia Bora 2011 Országos Borverseny: aranyérem – a Magyar Tudományos Akadémia Bora
Ezekről a díjakról szerényen, de büszkén mesélt Éva. A tőlük már jól ismert Kékfrankos Rosé (2010) borukra az üde gyümölcsös jelleg jellemző, melyben a savaknak és aromáknak egyenlő szerep jut. Itt is a málnás, ribizlis jegyek dominálnak.
A Cabernet Sauvignon (2009) hagyományos eljárással készült, finom savgerincű, telt, bársonyos vörösbor, melyben a gyümölcsösség is megmaradt a 15 hónapos kis fahordós érlelés után (meggyes, csokis jegyek némi fűszerességgel). Utolsó borunk a Kései Szüretelésű Rajnai (2009). Borostyán színű friss, citrusokkal, aszalt barackos jegyekkel. Ezt a szőlőt 2009. november 4-én szüretelték, aszúsodott szőlőszemekkel. Még nagyon friss ez a bor, ezért jót fog tenni neki némi palackos érlelés.
Az este folyamán Csabával és Évával kötetlen beszélgetés alakult, mivel szívesen beszéltek a borokról és a szőlőbirtokról. Összegezve az estét Soroksáron egy fárasztó pénteki nap után kellemes időt töltöttem el vendéglátóimmal.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez