Folyadékbevitel étkezéskor
A folyadékbevitel időpontja étkezéskor befolyásolja az emésztésünket. Módosítja a gyomorsavak összetételét, ezért nem mindegy mikor és mit iszunk.
Legcélszerűbb étkezés előtt fél órával bőségesen inni, majd étkezés után egy órával. Így gyomrunk jobban meg tudja emészteni a bevitt táplálékot, hiszen ha közben, vagy közvetlen utána iszunk, akkor a gyomornedvek felhígulnak egy elégtelen emésztést eredményezve. Azaz nem emésztési folyamat, hanem kismértékű rothadási folyamattá alakul át a dolog és így kevésbé hasznosulnak a fontos tápanyagok.
Ivás céljából legjobb a víz, a forrásvíz és a szénsavmentes ásványvíz. A hideg italokat kerüljük, mivel, mint az autó motorjának úgy gyomrunknak is megvan az üzemi hőmérséklete. Ha választhatunk, akkor étkezés előtt egy meleg tea jótékonyabb, hiszen megfelelő hőmérsékletet generál az ideális emésztéshez.
A kevésbé egészséges italokat megemlítve, akik nem tudnak az étkezések alkalmával ezekről a nedűkről lemondani, azoknak étkezés előtt jobb, ha valamely gyógynövénypárlatot választják, természetesen mértékkel, nem hidegen és azt is a már említett fél órával korábban, hogy legyen ideje a szervezetünknek felkészítenie a gyomrunkat az ideális állapotra. (Az igazi gyümölcs és gyógynövény párlatok, a „pálinkák”, szakértők szerint csak szobahőmérsékleten mutatják meg igazi ízüket, erejüket, míg lehűtve elfojtják azt.)
Köztudott, hogy az alkohol a gyomorban kitágítja, míg az agyban szűkíti az ereket. A kávé viszont ellenkezőleg hat, azaz a gyomorban szűkíti, az agyban tágítja, ezért van élénkítő hatása. Amennyiben kicsit egészségesebben akarunk étkezni (és emészteni), akkor étkezések után legalább egy órán át kerüljük a kávét is, mivel a fent említett módon nagyban rontja gyomorműködésünk hatásfokát.
Jó étvágyat és tudatos szomjoltást minden kedves olvasónak!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez