Figyeljük a pulzusunkat!
Teljesen mindegy, hogy most kezdtük a nordic walkingot vagy már régóta űzünk valamilyen szabadidős sportot, a pulzus óra mindenki számára hasznos tréningpartner lehet. Sajnos elterjedt vélekedés az, hogy a szív frekvenciájának mérése csak a teljesítménysportolók kiváltsága.
Éppen azok, akik most fognak bele igazán valamilyen sportba, nyilatkozzák, hogy ők nem profik, s hogy nem sok hasznát vennék. A legújabb sporttudományi felismerések ezt azonban nagy hibának tartják, hiszen pont a kezdőknek kellene jobban odafigyelniük a pulzusuk kontrollálására, hiszen csak így tudják magukat hatékonyan megvédeni a túlterheltségtől. Ez természetesen ugyanígy érvényes arra, aki nordic walking-ozik, annak ellenére, hogy ebben a sportágban a testi megterhelés gyakran relatív alacsony szinten marad, a kezdőknél azonban fennáll a veszély, hogy túlterhelik magukat.
A manapság forgalomba kerülő pulzusórák gyakran rendelkeznek egy tesztprogrammal, amivel a jelenlegi teljesítménynívót be lehet programozni,azért, hogy a saját igényeinknek és adottságunknak megfelelően lehessen beállítani az edzéstervet. Akkor helyes a tempó, ha a pulzus a tréning alatt a megnevezett maximális pulzus 60-70%-át teszi ki. Ezt a maximális pulzusszámot egyébként egy teljesen egyszerű módszerrel ki lehet számolni: 220 mínusz az életkor. Például egy 30 éves nőnél a maximális percenkénti pulzus 190, ennek 60-70%-ánál kell optimális esetben lennie a pulzusnak edzés során, azaz 114 és 133 között. Akinek ez a kiszámítási mód túl pontatlannak tűnne és a saját maximális pulzusát szeretné megadni, annak a nagyobb sportboltokban lehetősége van egy komplett teszt elvégzésére, ami alapján megkaphatja az edzés során érvényes biztosabb ideális pulzusszámot.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez