Feng shui a lakásban. I. rész
A színek serkentenek és energiával töltenek fel minket. Megérzéseinkre hagyatkozva, mindig tudjuk, melyik nap, melyik szín van ránk a legjobb hatással, melyik passzol a legjobban a hangulatunkhoz. Ugyanez igaz a belső építészetre is. Hogyan teremtsünk harmóniát a lakásban?
A feng shui szerint az ideális légkört a színek és fények megfelelő összhangjával érhetjük el. Ezért nemcsak a berendezésre és az elosztásra, hanem a színekre is figyelnünk kell. A meleg színeket a kellemes fények bensőségesebbé teszik, hideg fényben ridegnek tűnik minden. Kísérletezzünk, próbáljuk ki, milyen hatással van ránk a szoba lágy, kemény és szórt fényben, miként hat a fények társítása! Gondosan válogassuk meg a színek árnyalatát is, mielőtt nagyobb felületet lefestenénk. A pasztell, világos színek tágasabbnak mutatják a teret, és derűsebbé teszik a sötét zugokat. Amikor berendezzük a lakást, érdemes néhány megfelelő színű tárgyat az egyes területeken elhelyezni. Minden szín is részben jang, részben jin. Alapvető jang színek a vörös, a narancssárga, a sárga és más világos színek. Jin színek a fekete, a zöld, a kék. A jin színek sötétebbek, a jang színek világosak, fénnyel teliek. Az egyensúly érdekében a jin és jang színeket együtt kell alkalmazni, azonos erősségű árnyalatokkal.
Fontos az összhatás
Amikor megtervezzük a szobabelsőt, először azt döntsük el, mi lesz a szoba uralkodó színe. Számításba kell venni és össze kell hangolni a falak, a bútorok, a padló, a függönyök és a szőnyegek színét. Ne legyen minden egyforma, mert egy idő után ez kifejezetten nyomaszt, úgy érezzük, beszűkülnek a lehetőségeink. Úgy válogassuk össze a színeket, hogy összhatásuk harmonikus legyen, egy-egy szín megteremtse az átmenetet.
A vörös: izgalmas, erőteljes szín, a tűz elemhez tartozik. Bár a szerencse és a boldogság, az önbizalom színének tartják, bánjunk csínján vele, mert heves, izzó és pusztító is lehet. Világos árnyalatai például szőnyegen és bútorszöveten is élénkítik a szobát.
A narancssárga: a föld elemhez kapcsolódó szín serkentően hat a szellemre, használhatjuk tanulószobában, nappaliban, mert élénk, kellemes, hangulatot kölcsönöz. A törekvő, társaságkedvelő emberek kedvenc színei közé tartozik.
A napsárga: a határozottság, az éltető, életadó Nap és derű színe, ez is föld szín. Feldob, emeli a szoba hangulatát, jókedvre derít, de ha túl sok, olykor fejfájást okozhat.
A zöld: a természet, a béke és a nyugalom színe, mélyebb árnyalatai megnyugtatnak. A világosabb zöldek a fejlődést, üdeséget, újrakezdést jelképezik. A fa elemmel áll kapcsolatban.
A kék: a derű és a biztonságérzet, az égi áldás jelképe. A víz elem rokona. A sötét árnyalatok, így az indigókék, nyugtató hatást válthat ki. De ne legyen- a fürdőszoba kivételével, ahol a vízzel harmonizál- egyetlen helységben sem domináns szín, mert lehangolttá, zárkózottá tesz. Jobb, ha a szőnyeg mintáján vagy festményen, díszpárnán szerepel, mint kiegészítő szín.
A lila: az élet szellemi oldalához kapcsolódik, pihentet, serkenti az alkotókészséget, és segíti az összpontosítást. A vörös jang életereje és a kék jin derűlátása ötvöződik benne.
Az arany: az előkelőség, a gazdagság és a szerencse jelképe, a fém elemhez kapcsolódik, a tekintély színe, a vörössel együtt a szerencse jelképe.
A fehér: a fém elem színe, a tisztaság, a gondatlanság jelképe, ám a csupasz fehér falnak erőteljes negatív kisugárzása van, amit ki kell egyensúlyozni fényekkel és meleg színekkel.
A fekete: a víz elemmel áll kapcsolatban, a feng shui a pénzzel rokonítja, és pozitív színnek tekinti, persze mértékkel, mert ugyanolyan erőteljes hatású, mint a fehér, érdemes takarékosan bánni vele.
A szeretet jelei
Egy nőnek a harmóniához több érzéke van: egyénisége befogadó, jin jellegű, érzelmekben gazdagabb, fogékony a szépségre, a színekre, jobb a térlátása, a formaérzéke, erős benne a harmónia iránti igény. A férfi a másik pólust, a jang energiát, az értelmi képességeket testesíti meg. Az érzékenység különböző mértékű minden nőben, de adott, hogy a beleélő képesség és az intuíció is. Éppen ezért elsősorban a nő feladata a harmónia megteremtése. Első pillanatra szembeötlik a gondoskodás, hiszen a nő szép tárgyakkal ékesíti a lakást, és minden gonddal kiválasztott tárgy –egy mutatós lámpaernyő, életerős szobanövény, vagy egy gusztusos keretbe foglalt tükör, simogató érintésű frottírtörülköző- hozzáad valamit az otthon hangulatához, a fészek melegéhez, amelyet úgy szeretünk. De a tárgyi környezet óhatatlanul árulkodik a gondjainkról, a problémáinkról is. Szó szerint kivetítjük a gondjainkat, megjelenítjük a rendetlenségben, az ápolatlan, összezsúfolt tárgyakban. Ezért mondja a fen shui, hogy szánjunk rá időt, írjuk össze, hogy melyek azok a problémák, amelyekkel pillanatnyilag szembesülünk, majd a báguatérkép segítségével nézzük meg, milyen a probléma területe a lakásban. Az előbb elmondottak miatt nem meglepő, ha azt tapasztaljuk, hogy a lakásnak azon területén is rendetlenség és káosz uralkodik.
A rendetlenség ára
Ha a gazdagság és siker területén van rendetlenség, megakadályozza a kézpénz áramlását, az anyagi helyzet javulását, a bőség érzetét. A hír, hírnév területén, akkor úgy érezhetjük, nincs bennünk elég lelkesedés, szenvedély ahhoz, hogy belevágjunk új dolgokba, hiányzik az inspiráló erő, az ihlet. A szerelem, házasság területén a lomok és kacatok, netán az előző kapcsolatból őrzött emlékek, például a volt férj íróasztala és kedvenc karosszéke, kicsit megidézik őt, mintha változatlanul jelen lenne, ami kedvezőtlenül befolyásolja az új kapcsolatot. Ha az egészség területe rendetlen, ez nemcsak egészségi állapotunkra van hatással, hanem előfordulhat az is, hogy életükből hiányozni fog a cél, illetve a cél felismerésének képessége. Ha az alkotókézség területén van felfordulás, az kihat a munkakedvre, megzavarja a munkatársainkkal való kiegyensúlyozott kapcsolatot és terveink megvalósítását. A karrier, emberi kapcsolatok terén halmozódó kacattömeg jelzi, hogy nehezen boldogulunk egy bizonyos helyzetbe, és úgy érezzük, az a sorsunk, hogy nem tehetjük azt, amit szeretnénk. Olykor még azt sem látjuk át, hogy miért. Ha a pártfogók területe rendetlen, azaz életünket támogató energiák áramlását gátolja, úgy érezzük, magunkra hagytak, senkitől nem várhatunk támogatást. Az itt uralkodó rendetlenség hátráltatja az utazási terveket és a lakáscserét is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez