Ezért ne beszélj a céljaidról!
Elég gyakori tévedés, hogy közelebb repít az álmainkhoz, az, ha telekürtöljük velük az ismertségi körünket. A nemrégiben közzétett kutatások szerint ugyanis pont ennek az ellenkezője lehet igaz.
Az emberek minden egyes leadott kiló után ujjongva osztanak meg képeket a közösségi oldalaikon, mindenkinek elmesélik, hogy hova akarnak mindenképp eljutni, és már azelőtt közlik a barátaikkal, hogy hol fognak dolgozni, mielőtt egyáltalán a motivációs levelet megírták volna. Sokszor azelőtt verjük a mellkasunk hangosan, mielőtt bármit is tettünk volna a céljaink érdekében.
Az elmúlt évtized kutatásai azonban azt támasztják alá, hogy azok az emberek, akik nem számoltak be minden egyes lépésükről, hamarabb célba értek, mint azok, akik megállás nélkül csak azokról áradoztak.
Hiszen a tettek még mindig hangosabban beszélnek a kimondott szavaknál.
Azok a célok, amik pedig a személyes fejlődésünkről szólnak, és arról, hogy hogyan látjuk önmagunkat, nagyon sokszor mások által lesznek alakítva, ha folyton rájuk támaszkodunk.
Például, ha már kiskorod óta ügyvéd akarsz lenni, de a szüleid szerint nem vagy elég okos ahhoz, hogy diplomát szerezz, akkor valószínűleg könnyebbnek találod majd, hogy más hivatás felé nézz, annak ellenére, hogy pontosan tudod, hogy mit szeretnél csinálni. Azonban a felnőtt lét egyik legfontosabb tényezője az, hogy a saját döntéseinkért mi leszünk felelősek, így felesleges engedélyt kérnünk a döntéshozatalnál.
Ez a kutatás is azt támasztja alá, hogy a csendes elköteleződés a céljaink felé közelebb visz hozzájuk, mintha boldog-boldogtalannak mesélnénk róluk.
Ha saját magunk miatt teszünk valamit és határozottan érezzük, hogy miként kell cselekednünk, az sokkal jobban motivál, mintha a külső megerősítéstől tesszük függővé a döntésünk.
Egy másik kutatás arra is rámutatott, hogy valóban azok kerültek közelebb a céljaikról, akik nem szembesültek azzal, hogy azok „felül lesznek vizsgálva” mások által.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez