Etikus divat
Olyan divatcikkeket vásárolni és hordani (különösen, ha designer holmiról van szó), amelyekről tudjuk, hogy jó ügy érdekében jöttek létre, egyre elterjedtebb és valljuk be: trendi. Ahogy a Divatkampányok jó ügy érdekében című cikkünkben már utaltunk rá, gyakoriak a jótékonysági divatkampányok és nem meglepő módon igen sikeresek is. Ám létezik egy program, amely nem pusztán jótékonykodik, hanem munkahelyet teremt.
A The Ethical Fashion Programme az International Trade Center egy különleges projektje, amely nagy divatcégekkel és tervezőkkel egyyüttműködve segítik azokat a nőket, akik a világ legnehezebb körülményei között élnek. Afrikai egyedülálló anyáknak, özvegyeknek, HIV/AIDS áldozatoknak és más rendkívüli szegénységben, rossz körülmények között élő nők ezrei számára biztosítanak munkát. A programban jelenleg körülbelül 7000 nővel dolgoznak együtt különböző divatcikkek előűllításában olyan megrendelők számára, mint például Vivenne Westwood.
Vivienne Westwood: Gaia Heart táska
A vásárlói tudatosság növekedésével úgy tűnik, egyre nagyobb a kereslet ezekre a kézi készítésű divatcikkekre. A program azzal együtt, hogy nagymértékben segíti azokat az afrikaikat, aki változtatni akarnak életükön, nagy figyelmet szentel a környezetvédelemnek is. Egyrészt azáltal, hogy a kézi munkát támogatják, nem használnak vegyszereket és nem gyárakban folyik a munka, másrészt pedig újrahasnzonsított alapanyagokkal dolgoznak, mint konzervdobozok, üvegek, gumiabroncs, vagy sátoranyag, illetve olyan alapanyagokkal, amelyek Afrikában elérhetőek, mint például réz, kagyló, pamut, kókuszhéj, borostyán, aluminium.
Ahogy fent említettük, a program nem gyárakkal, vagy üzemekkel dolgozik. Dolgozóik számára biztosítják az épületeket és a technikai felszereltséget, így amikor nem megrendelésre dolgoznak, akkor is tudják folytatni a munkát: külföldi és hazai piacra termelni. A programban dolgozókat folyamatosan képezik és támogatják őket saját vállalkozás alapítására, segítve ezzel önállósudásukat.
A programról és elérhető termékekről bővebben a http://www.intracen.org/ethicalfashion/welcome.htm oldalon olvashatsz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez