Esőernyők
Nem mindegy, milyen az ernyőnk, amit használunk. Megjelenésünk nagyon fontos elemévé vált az utóbbi időkben, hiszen elsősorban használati tárgy, de emellett fontos kiegészítő is. Nőknek, férfiaknak egyaránt.
A zápor jó a földnek, de ártalmas a frizurának. Tehát védekezzünk az égi zápor ellen, mégpedig ernyővel. Természetesen a legfontosabb, hogy divatos, csinos esernyő legyen. Íme néhány tipp, mire ügyeljünk, ha ernyőt veszünk. Az anyaga: Kezdetben minden esernyő vízlepergető anyagból készült, ma a legtöbbet pamutból vagy a különösen gyorsan száradó nejlonból készítik. Mielőtt megvesszük, nyissuk ki és tartsuk a fény felé. Ha valahol átsüt rajta a fény, ott szövési hiba van, ami ázást okozhat. vigyázzunk az átlátszó műanyagból készült ernyőkkel. A plasztikkupola csak nehezen nyújtható és ezért hamar szakad.
A váz
Az ernyő váza rendszerint fekete, ezüst vagy arany. Hogy a „csontozata” milyen, az sokat elárul a minőségéről is. A legegyszerűbb kivitelnél a vázat rozsdásodás ellen csak lakkozással védik, a közepesek már nikkelezettek. A csúcsmodelleknél a fémváz viszont rézzel futtatott. Meglepő módon a váza egyben a szíve is az ernyőnek. Hiszen egyszerre kell rugalmasnak és erősnek is lennie, hogy bírja az erős szelet könnyedén teszteljük le a vázat: nyissuk ki az ernyőt és egyik oldalrúdját nyomkodjuk meg. A váz anyagának keménynek kell lennie, csak kicsit engednie a nyomásnak és azonnal vissza kell ugornia eredeti állapotába. Az igazán elegáns ernyők rendszerint rugalmas acéllal dolgoznak. A kevésbé igényesek alumíniumvázzal, amelyek ugyan extra rugalmasak, viszont heves szélben kifordulnak. A jövő az üvegszálé, ez ugyanis egyszerre kemény és rugalmas.
A varrás
A varrás adja az ernyő stabilitását. Az igazán kényes pontokon találhatóak a varrások: mindig ott, ahol a nyélhez, a vázhoz rögzítik az anyagot. A varrás feltétlenül legyen masszív, kétoldali, amely eltakarja a tű okozta lyukakat. Ha lyukacsos az ernyő, akkor nemcsak a víz csorog át, de nem is tart ki a gyakori kinyitások, becsukások strapája alatt. A nyél: Alapvető kérdés, milyen hosszú az esernyő nyele. Ha kinyitjuk és egyenesen állunk vele, akkor derékszögben behajlított karral kényelmesen tudjuk tartani, és ne súrolja vállunkat vagy fejünket. Ha ennél rövidebb akkor vagy a frizuránkba akad bele, vagy magasra kell nyújtózkodnunk. A nyél akkor igazán elegáns, ha fából készül. A nem tömör acélnyél is csinos és könnyű is, de törékeny. Alapszabály: minél vastagabb az ernyő nyele, annál jobb – az ideális átmérő 1,8 és 2,2 centiméter között mozog. Az már csak a gyűjtőknek csemege, ha a nyél és a hajlított fogantyú egyetlen fából faragott. Viszont a csúcson egy gumibetét hasznos lehet, tekintettel a szomszéd szemére. A szegély: Itt mutatkozik meg igazán, mennyire jó minőségű esernyőnk, az anyag szélének mindig szegettnek kell lennie, különben kirojtosodik.
Impregnálás
Ez nedvesség elleni láthatatlan bevonat a pamut alapanyagnál rendszerint lenolaj, a nejlonnál szilikon- mindegyik alkalmas, hiszen nem eresztik át a vizet. A legújabb modellek már teflonbevonattal védekeznek: a víz egyszerűen lepereg róluk, az anyag egyáltalán nem lesz nedves. Alapszabály: kifeszítve szárítsuk ernyőnket, amíg teljesen száraz nem lesz. Ha eltesszük, először a csúcsnál fogjuk össze és utána tekerjük fel, végül pedig kapcsoljuk össze. Ha értékes darabunk van, de lyukas az anyaga, megéri áthúzatni. Ha kedvencünk már átázik, valamelyest segíthet a különben csizmánkra használt impregnáló spray, de persze nem vízözön esetén. Sose próbáljuk meg beolajozni az ernyőt, ettől csak foltos lesz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez