Egri borok bemutatója az MTA-ban
Ahogy az már évek óta bevett szokás, idén is beköltöztek egy napra az egri borok a Magyar Tudományos Akadémia épületébe (Budapest, Roosevelt tér). 2011. február 26-án 28 egri borászatnak a borait kóstolhatták meg azok a vendégek, akik ide ellátogattak.
A délelőtti szakmai program után a közönségrendezvényen a tavalyihoz képest újításnak számító két időszak (13-16, illetve 17-20 óra között) vendégeinek (250-250 fő) nyílt lehetősége arra, hogy a borászokkal is csevegjen személyesen és ismerkedhessen Eger környékének legjobb boraival. A belépőjegy mellé egy elegáns kóstolópoharat is kapott mindenki. Nagyon vártuk az új egri fehér küvé, az Egri Csillag bemutatkozását, amely a Bikavér párjaként jelent meg. A Kárpát-medencére és a borvidékre jellemző fajták házasításával készülő fehér borral nyolc borászat mutatkozottbe. Megtudtuk, hogy a névpályázat ötlete tavaly februárban, a borászok éjszakáján pattant ki az egri borászok fejéből, melynek eredményeként a szakmai zsűri egyhangúan az Egri Csillag nevet választotta Eger új márkanevének. Az elfogadott és mindenkire kötelező termékleírás szerint az Egri Csillag a markáns kárpát-medencei fajtákra: az olaszrizlingre, a hárslevelűre, a leánykára, a királyleánykára, a zengőre és a zenitre épül, melyek a bor legalább 50 százalékát teszik ki, még az illatos fajták (pl. cserszegi fűszeres, zefír, irsai, tramini, ottonel muskotály) aránya nem érheti el a 30 százalékot.
Mi a 17-20 óra közötti időszakot választottuk a finom egri nedűk kóstolására. Először a belépéskor kapott információs lapot tanulmányoztuk át, hogy hol találjuk azokat a pincészeteket, amelyek bemutatják az Egri Csillag elnevezésű borukat. Ez az első évjárata (2010) ennek a bornak és a borászok említették, hogy várhatóan március 15-e után kerül csak forgalomba, volt olyan borász is, aki hordómintát kínált, mivel még palackozva sincs ez a bora. A lehetőségekhez mérten végig kóstoltuk minden pincészet Egri Csillag borát; mindegyik még nagyon friss és üde, nem kevés savval rendelkezik. Igaz az utóbbi években a 2010-es évet nem a legjobb évnek emlegetik a bortermelők.
Nekünk legjobban Gál Lajos Egri Csillaga tetszett, ennek összetétele olaszrizling,chardonnay királyleányka és cserszegi fűszeres. Illatában a chardonnay jegyei jelennek meg, de ízben inkább az olaszrizling dominál, nagyon harmonikus bor picit érződik a fahordós érlelés és némi vajasság is. De érdemes megkóstolni bármelyik Egri Csillag bort mert mindegyik különböző arcát mutatja a borvidéknek. Tóth és Tóth Pincészet Egri Csillaga hárslevelű, olaszrizling ,sauvignon blanc és pinot blanc küvéje. Illata hársvirágra emlékeztet nagyon intenzív; némi természetes pezsgés van a borban. Az első kortynál a hárslevelű tölti be a szánkat,második kortynál a sauvignon blancra jellemző „zöldes” ízjegyek, rendkívül frissítő bor. Thummererék Egri Csillaga királyleányka, leányka, chardonnay, tramini és sauvignon blanc-ból áll. Intenzív virágos illatú, lendületes savakkal bíró bor, a szájban igen telt ízérzetű. Címkéjük megosztó lesz, de biztos, hogy a polcokon kitűnik a többi palack közül; egy háttal álló copfos hölgy és egy pipacs látható rajta, nem a megszokott címke kategóriába tartozik.. Gál Tiborék Egri Csillaga szürkebarát, rajnai rizling és tramini házasítása. Ennek a bornak igen magas az alkohol tartalma (13.3%) ebből következve utóízében némi édesség fedezhető fel. A St.Andrea Pincészet is készít Egri Csillagot, ami hárslevelű, leányka, sauvignon blanc, és pinot blanc fajtából készül. Nagyon lendületes kerek bor.
Ízlelőbimbóinkat kicsit megvicceltük mert Dula Pincészet Vörös de fehér (2010) borát kóstoltuk, melynek alapja pinot noir, kék szőlőfajta. Vékony héjának köszönhetően, gyors feldolgozással készíthető belőle friss fehér bor is. Reduktív technológiával érett szőlőből készült nagyon élénk bor, friss fűszeres ízek és illatok teszik teljessé a kóstolást hosszan érződik a korty a szánkban. De kóstoltuk még Az Év Fiatal Borászának (Demeter Csaba) Hanga (2009) félszáraz borát ami 70% hárslevelű és 30% olaszrizling. Illatában citrusok és birs érződik, ízében őszibarack ananász és frissesség nagyon hosszan a szájban marad. Megízleltük még a Cserje Turán (2006) vörös borát is, melynek íze és illata különleges: főleg rózsa, ibolya, levendula, szegfűszeg és némi gyógyfüves jelleget mutat, színében kicsit lilás árnyalat fedezhető fel. A turán szőlőfajtát Csizmazia József és Bereznai László tenturier, kadarka, medoc noir és csaba gyöngye keresztezésével állították elő. Mivel áttértünk a vörös borokra ezért vissza mentünk megkóstolni a Thummerer Pincészet Egri Bikavér Superior (2006)borát .Mely illatában és ízében is gyümölcsös jelleget hordoz,de ízben ez kiegészül némi mandulás csokoládéval .Kékfrankos, merlot, cabernet sauvignon, cabernet farnc és blau burger házasítása. 30% új barrique hordóban érlelődött 20 hónapot a többi másod és harmad töltésű fahordót kapott.
Pók Tamás asztalánál felfedeztünk egy igen érdekes tételt a Pajdos Törkölypálinkát. Mivel kóstoltuk már a borász Pajdos dűlőben termett szőlőkből készült házasítását – melyet kedvelünk is -, ezért kíváncsiságunk a pálinka felé fordult. Ez a dűlő szelektált boruk törköly alapjából készült; a pálinka zamatos, kicsit olajos, de a szőlő mazsolás jellege is érződik, hosszú kellemes utóízt okozva a szájban. Ezzel a pálinkával komponált, trüffelt álmodott meg Szántó Tibor kézműves csokoládékészítő is, melyet kóstolhattak a vendégek. A csokoládéban a pálinka finoman háttérben húzódik meg miután a krém szétolvadt a szánkban.
Ismét egy csodálatos délutánt, illetve estét tölthettünk el az Akadémia impozáns termeiben élvezve Eger borait. A szervezést dicséri, hogy nem volt túlzsúfoltság, lehetőség volt kényelmesen, borásztól, borászig vándorolni, velük közvetlenül beszélgetni, akik a főbb információkat elmondtak a boraikról. Ennek a rendezvénynek a fő célja az volt, hogy – a sok jó egri bor mellett – a borászok, pincészetek bemutassák az új egri fehérbort , az Egri Csillagot. A kezdeményezést nagyon jónak tartjuk és nekünk tetszett az ízek harmóniája, ami minden ilyen bort készítőnél mást mutatott, a különböző szőlőfajták miatt.
Ajánlom mindenkinek hogy bátran kóstolja meg!
Képek: Sőreg Éva
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez