Dress code: az elvárt öltözék protokollja
Rendkívül kínos, amikor egy partin nem a megfelelő ruhát viseled. Ha a többség csinos koktélruhában feszít, te pedig a kiskosztümödet öltötted magadra, akkor könnyedén a figyelem középpontjába kerülhetsz, csak épp nem úgy, ahogy te szeretted volna.
A fent leírt kellemetlen helyzetnél semmivel sem jobb, ha nem alul- hanem túlöltözöd a többi vendéget, és netalántán estélyiben próbálsz meg elvegyülni a koktélruhába bujtatott hölgyek között. Szerencsére az ilyen kellemetlen helyzetek elkerülése érdekében ma már egyre többször feltüntetik a meghívón a „dress code”-ot, így mindenki számára egyértelművé teszik, hogy milyen öltözet az elvárt.
Casual = utcai viselet: Amennyiben a meghívón a Casual feliratot találod, akkor nagyon könnyű dolgod van, hiszen a kifejezés a hétköznapi viseletet takarja. Ebben az esetben tehát nincsenek megkötések, azaz rád bízzák, hogy mit viselj.
Informal =visszafogott viselet: Az Informal előírás bár nem igényel nagyon különleges öltözéket, azért mégsem jelent egyet a Casuallel. A hölgyeknek a teljesen hétköznapi öltözéknél valamivel elegánsabb ruha ajánlatos, míg az uraknak ing, nyakkendő, nadrág, és a nadrág színével nem feltétlenül egyező zakó szükséges.
Business Formal = elegáns: A Business Formal épp csak egy kicsit elegánsabb, mint az Informal, hiszen még mindig tökéletesen megfelel például egy kiskosztüm, de semmiképpen se viselj mély kivágású blúzt. A férfiaknak ebben az esetben öltönyt és nyakkendőt kell viselniük.
Semi-Formal = nagyon elegáns: Hazánkban a Semi-Formal arany középút a Business Casual és a Black Tie között, azaz a hölgyeknek a koktélruha, elegáns kosztüm ajánlott. A férfiaknak ebben az esetben is könnyű dolguk van, hiszen ők továbbra is nyugodtan hordhatnak öltönyt nyakkendővel, bár érdemes fehér inget viselniük.
Formal = út az estélyi felé: A Formal megjelölés igen eltérő tartalommal rendelkezik a világ egyes tájain: általános azonban, hogy elegáns öltözetet jelent. Uraknál 6 óra előtt és után is elfogadott a sötét öltöny, nyakkendő, ám ha a rendezvény dress code-ja Formal, s Black Tie öltözéket kíván, akkor ez azt jelenti, hogy 18:00 előtt az elegáns ruhát kell viselni, míg 6 óra után az estélyi és a koktélruha az elfogadott öltözék.
Black Tie = estélyi: Amennyiben a meghívón a „Black Tie” kifejezés szerepel, akkor tudd, hogy a hölgyeket estélyi ruhába kell menniük, bár ebben az esetben nem kell felvenniük kesztyűt, illetve az öltözékhez nyugodtan viselhetnek stólát. Sőt, a „Balack Tie” kifejezés sokszor megengedi, hogy rövid koktélruhát hordj, attól függően, hogy mennyire formális a rendezvény. Az urak számára viszont a kifejezés szmoking-csokornyakkendő viseletét írja elő. Az elnevezésnek megfelelően csak és kizárólag a kötött fekete csokornyakkendő az elfogadott megoldás, minden más szín kerülendő. Az ing dupla mandzsettás, lehetőség szerint díszgombokkal. Hófehér díszzsebkendő, fekete spanyolöv és borjúbőr vagy lakkcipő az elvárt kísérő.
White Tie = nagyestélyi: A „White Tie” kifejezés a legelegánsabb események meghívóin szerepel. A hölgyeknek a következő öltözetet foglalja magában: nagyestélyit, könyékig érő kesztyűvel kiegészítve. Az uraknak frakkot, speciális (piké) anyagú inget, mellényt és kézzel kötött csokornyakkendőt jelent. Kiegészítője a speciális escarpens cipő és a hófehér nadrágtartó.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez