Core tréning, a "3D-hatás"
A Core boarddal történő edzés nem az egyes különálló izomcsoportok megmozgatására vagy a klasszikus zsírégető elv szerinti tisztán kardió munkára irányul. A deszka mindhárom tengelye körül mozog, ezáltal minden izomcsoport igénybe van véve és még a koordinációs készség is javul.
Az újfajta edzés ötlete a L. A. Lakers kosárlabdacsapatának fizioterapeutájától származik. Ő állította ugyanis a magas fiúkat sérülés után egy kezdetleges változatra, hogy újra felépítse a sportolók izomzatát és javítsa koordinációs készségüket. Ehhez hasonló koordinációs eszközt, illetve ennek egy összetettebb és bonyolultabb változatát az élsportban kezdték el először használni, akkor még nem hívták core tréningnek, hanem ahogy azt eredendően kitalálták, a versenyzők koordinációs képességét fejlesztették vele és a sportsérülés utáni rehabilitációra használták. Ezeknek a gépeknek a lebutított, azaz egyszerűbb változatát kezdték el használni edzőtermekben, amit már Core boardnak neveztek.
A Core board 1998-ban indult hódító útjára, és 2000-ben már hazánkban is megjelent. A háromdimenziós edzésmódszer óriási fejlődést mutat az eddigi megjelent sporteszközök alkalmazásának területén. A "Core" szó annyit tesz, mint valaminek a lényege, valaminek a belseje, a középpontja.
A Core board az aerobic, a futás és a kosárlabdázás összetett változata. Lényege az alap-vázizomzat erősítése, ami az egyensúly megtartását segíti mozgás közben. Különböző gyakorlatokat lehet vele végezni természetesen edzettségi szinttől függően. Segít továbbá a helyes tartás és a kontrolált mozgás fejlesztésében, mivel kiválóan
fejleszti a koordinációs és kondícionális képességeket egyaránt.
A Core tréning
- háromdimenziós edzésprogram,
- fejleszti a törzs izomzatát és a stabilitását,
- fejleszti az egyensúlyérzéket, azaz a koordinációképességet,
- javítja a mozgáskészséget, ezáltal jobb teljesítményhez vezet minden mozgásformában.
A core board
- formája: ellipszis (74x56 cm)
- 15 cm magas és kb. 12 kg
- mind a 3 tengelye körül mozgó deszka, egyénre szabottan beállítható 3 stabilitás-fokozattal
- az előre-hátra és oldalirányban történő le-föl billenésen túl lehetőséget ad a test hossztengelye körüli rotációs mozgásra is
* minden mozgásra aktív választ ad azáltal, hogy igyekszik visszatérni a kiinduló helyzetbe
* javítja az izom-memória funkciót.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez