Címlapon: A New York Fashion Week
Hívják bárhogyan is, a világ egyik legjelentősebb divateseménye marad a New York Fashion Week. A négy nagy (London, Milánó, Párizs és New York) uralkodását egyelőre semmi sem veszélyeztetheti, és nem is látunk erre utaló jegyeket. Szeptember 9-én New York-ban megkezdődik a tulajdonképpeni évad, kezdetét veszi 2010 ősze, avagy 2011 tavasz/nyár divatja. Ennek apropóján lássuk, honnan indult a New York Fashion Week.
Az első New York Fashion Week-t furcsa mód a második világháborúnak köszönhetjük. 1940-ben a németek pillanatok alatt lerohanták Franciaországot, így a párizsi divat a szó szoros értelemben számüzetésbe, hallgatásba kényszerült. A megszállás alatt álló Párizs természetesen alkalmatlan volt a legújabb divatirányzatok bemutatására, ezért új helyszínt kellett találni, mely nem is lehetett más, mint a szabad világ akkori központja, New York (a bombázások és háborúban való részvétel miatt Londonra gondolni se lehetett).
1943-at írunk. Az USA kezd felülkerekedni Japánon, Afrikában már a németek ellen harcol, s készül partraszállni Normandiában. Eközben azonban New York-ban nem áll meg az élet, sőt. Egy bizonyos Eleanor Lambert divatújságíró fejében körvonalazódik egy ötlet: divatnapok. Párizs helyett New York-ban, ahol most már az amerikai tervezők is megjelenhetnek, immáron valódi fényben, igazi nyilvánosságot kapva, nem csupán picinyke üzletekben tartott szerény bemutatókon. Ekkoriban a nagyközönség még nem léphetett csak úgy be az eseményre, nekik a bemutatóterembe kellett még bebocsátást nyerni. Mindenesetre a francia divat kezdte elveszteni egyeduralmát.
A francia zsarnokság vége - az amerikai stílus születése
Persze szigorúan csak a divatban. Amikor a németek megszállták Párizst, Amerika pánikba esett. Nem csak a németek katonai ereje miatt, hanem azért is, mert így már nem lehetett Párizsba utazni, a tervezők nem tudtak inspirációt szerezni, s a legújabb trendek nem érkeztek meg. Lambert azonban a lehetőséget látta, s igaza lett. A francia imádat valójában utánzás volt, igazi nagy testvér, melynek árnyékából az amerikai stílus, a fiatal tehetségek, az őshonos anyagok nem tudtak kitörni. A Press Week, vagyis a Lambert által életre hívott divatbemutató azonban hihetetlen erjedést indított el. Megszületett az amerikai stílus és divat. Lambert fő vágya, hogy az amerikai tervezők is publicitást kapjanak, messzemenően megvalósult. A Press Week-t persze még nem a mostani helyén (és nem is a Bryant Parkban) tartják, hanem felváltva a Pierre és Plaza Hotelekben (illetve számos másik, kisebb helye, és egy így is maradt a kezdetekben. A következő évtizedekben sokat nem változtak a New York-i bemutatók, a tervezők különböző klubokba, boltokba, éttermekbe szervezték a bemutatóikat.
Egyre több tervező az egyre jelentősebb kollekcióikkal bizony lassanként kezdték kényelmetlenül érezni magukat Manhattanban. Adalékként ehhez még hozzájárult az is, hogy számos baleset és káosz fűződik a korszak nevéhez. Ilyen eset volt Manhattanban 1990-ben egy Michael Kors kollekció, ahol a basszus hangjaira gyakorlatilag feladta a harcot a plafonvakolat, majd a nézők közé kezdett potyogni. Különösen kínos volt ez annak fényében, hogy Suzy Menkes és az azóta már elhunyt Carrie Donovan igen nagy tekintélyű divatszerkesztők nyakába is jelentős mennyiségű sitt került... Szintén a kilencvenes évek elején a Soho-ban a tető nem is, "csak" az áramgenerátor repült a levegőbe, kisebb tömegpánikot okozva ezzel. A sajtó természetesen ízekre szedte a szervezőket, illetve a CDFA, vagyis az Amerikai Divattervezők Tanácsát (Council of Fashion Designers of America). Valójában teljesen joggal.
Michael Kors ominózus bemutatóján jelen volt a New York Fashion Week atyja, a CDFA ügyvezető igazgatója, az IMG Fashion helyettes vezetője Fern Mallis, akinek a fejében ekkor kezdett formát ölteni egy összetettebb, komolyabb rendezvény terve (balról a második).
Mallis egyeztetni kezdett a tervezőkkel, bár vegyes fogadtatásra lelt, helyszín után nézett. A tervezők főként a bemutatókra szánt idő korlátját és a kreativitást korlátozó tényezőket említették, ámbátor Mallis gyorsan leszerelte a kétkedőket. Hogy hogyan? A nyilvánossággal. Az idő bebizonyította, hogy a kicsi, vagy akár kezdő tervezők végre valódi nyilvánosságot kapnak, így gyakorlatilag a kecske is jóllakott, a káposzta is megmaradt. Ugyanis a New York Fashion Week a mai napig egy nagyon sok kisebb rendezvényből (valójában helysdzínből) álló esemény, aminek a központi terepe volt egészen tavalyig a Bryant park-beli sátor.
1994 óta persze sokat változott a világ. A Bryant Park gyakorlatilag kezdettől fogva szűkösnek bizonyult, a válság azonban egy ideig még megmentette a helyszínt. Idán viszont már a Damrosch Park-ban láthatják a meghívott és akkreditált vendégek a legújabb tavasz/nyári kollekciókat.
Ne feledjék, szeptember 9-étől ismét New York Fashion Week'
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez