Christian Dior
A francia divattervező alapította a világ legnagyobb divatházát. A Dior mutatta be elsőként félévente az új kollekcióit, és ezzel döntően hozzájárult a francia konfekcióipar fellendüléséhez.
Granville-ben Normandiában jött a világra egy műtrágya gyáros fiaként, és Párizsban nőtt fel, Dior érettségi után, szülei kívánságára, diplomataképzőbe járt, emellett a zeneakadémián zeneszerzést tanult. 1927-ben Párizsban galériát nyitott Jacques Bonjeannal együtt, ahol festőbarátaik: Christian Bérard, Jean Cocteau, Salvador Dali és Max Ernst munkáit állították ki. A hólmenő idején kénytelen volt csődöt jelenteni.
1938: Divattervezői állás.
1930-ban Dior tbc-ben megbetegedett. 1934-ben egyik barátja vitte be a divatszakmába. Kalaprajzait Madame Agnes, a 30-as évek legismertebb párizsi kalaposa, vásárolta meg. Ezután Dior már csak a divatterveinek élt, és ezeket a Le Figaro illustre közölte. 1938-ban Robert Piquet szalontulajdonos felajánlott neki egy tervezői állást. Dior 1939-ig, katonai bevonulásáig nála dolgozott. Egy évvel később visszatért a megszállt Párizsba. Lucien Lelongnál talált munkát, akinél naponta bemutatták a kollekciót, mindenekelőtt a náci vezetők és a magas rangú német tisztek számára.
1947: Új vonalak.
Marcel Bousseac kelme gyáros támogatásával tudott Dior divatházat nyitni a párizsi Avenue Montaigne-en, ahol bemutatta első kollekcióját. Tervein érzodött a boldog gyermekkor emléke. Úgy vélte, a nők a nélkülözésekkel teli háborús évek után örömökre és különlegesen nőies divatra vágyakoznak. A háza valóban fellendült, a ruhákat a New Look - vagy ahogyan az olvasók elnevezték: Look - bemutatta és Dior világhírűvé tette. A ruhák felső részét testre szabta, a bő szoknyák lábközépig értek. Az ilyen öltözékek anyagfelhasználása tetemétes volt, átlagban 10-25 méter, az estélyi ruháké pedig 80 méter.
1953 körül : Félévente újdonságok.
Dior máris a felső tízezer divatkirálya lett. 1948-ban üzletet nyitott New Yorkban. Igyekezett a lehető legszélesebb választékot tartani: női ruhák mellett szőrmét, parfümöket, kalapokat, cipőket és ékszert. Elsőnek ismerte föl az 50-es években,hogy a divatirány nem évekre, hanem csak hónapokra szól. Ennek megfelelően találta ki új modelljei bemutatásához a féléves szakaszokat, pl. a tulipánvonal ( 1953), a kupolavonal (1953-54).
1955: A - vonal.
1953 végére Dior világcége 8 társaságból és 16 fiókból állt; ezer alkalmazottja és 28 műhelye volt. Az ötvenes évek közepére nagyot változott a divat. A laza esésű ruhák, a kiszabadított derék ideje következett el. 1955-ben mutatta be az A- vonalat, keskeny vállal, háromszögben bővülő formával, amely semmiben sem maradt el a romantikus New Look sikerétől. Az 1957-es őszi kollekció bemutatóját az ingruhák jellemezték, miközben a szív-és gyomorbeteg Dior gyógyulni indult az olasz Montecatini városába. Az agglegény divatkirály ott halt meg agyvérzésben, 52 éves korában. Magánéletéről a nyilvánosság alig tudott valamit. A divatház új tervezője a 21 évs Yves Saint-Laurent lett.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez