Capoeira, a brazil zenés-táncosönvédelmi sport
Minden Brazíliában kezdődött, nagyjából 300 évvel ezelőtt, amikor a portugál telepesek afrikai rabszolgákat vásároltak, hogy cukor- és dohányültetvényeiken dolgoztassák őket. A durva, kegyetlen körülmények elől azonban sokan menekültek az őserdőbe, ahol önvédelmi harci technikákat fejlesztettek ki.
A portugál rabszolgatartók tiltották az önvédelmi sportok űzését, ezért a látszólag vidám hangulatú ritmusos táncba a brazil rabszolgák jókora erejű rúgásokat, ütéseket rejtettek el. Célja pedig nem más volt, mint felkészülni a szökésre. A mai capoeira azonban inkább a művészi, nem pedig a küzdősport jellegét hangsúlyozza ki. Ez a stílus vált általánossá és divatossá az elmúlt néhány évben nálunk is.
Ebben a rituális harcban kiemelten fontos szerepe van a zenének, és a hozzá fűződő filozófiának is. A küzdő felek támadnak, védekeznek és megpróbálnak túljárni ellenfelük eszén. A harcban résztvevő pár körül az összes többi játékos kört alkot, ezzel alakítva ki a küzdőteret, és tapssal, énekkel biztatja a bent lévőket.
A zenéről hagyományosan a bateriában (a küzdőtér szélén) helyet foglaló zenészek és a szólóénekes gondoskodnak. A küzdelemhez az egyhúros berimbaó; egy dorombszerű ütős hangszer és egyéb ütősök, dobok segítségével szolgáltatják az elengedhetetlen ritmusos zenét, amely kiegészül a már említett körben állók énekével. A zene és ének összessége különleges atmoszférát teremt.
A fergeteges hangulat és a lendületes zene mellett azért is olyan népszerű, mert az ütést vagy rúgást legtöbbször be sem viszik az ellenfelek, így a keményebb küzdősportokban már megszokott sérülésektől nem kell igazán tartani, az edzés mégis intenzív, és remek zsírégető.
Magyarországon közel négy éve folyik capoeira-oktatás, az egyik legjelentősebb hazai csoport a Grupo Capoeira Brasil, amely nemcsak gyakorolja, de folyamatosan fejleszti is a capoeirát. Az edzések elkezdésének nem feltétele semmiféle előképzettség. Az órákon az alapvető mozdulatok elsajátításán kívül megtanulhatunk zenélni is a különféle egzotikus hangszereken.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez