Cannes vs. Velence
A cannes-i filmfesztivált a múlt század harmincas éveiben hívták életre, mivel az 1932-ben alapított Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon egyre inkább német és olasz dominancia érvényesült. Cannes és Velence szembenállása a háború után is érzékelhető volt, míg végül sikerült megegyezniük egymással.
A filmfesztivál tulajdonképpen már megszületésével hatalmas vitát generált, illetve ambivalens módon: zárt le. A harmincas években a francia, angol és egyesült államokbeli filmeseket egyre inkább nyomasztotta a náci és fasiszta befolyás erősödése (saját kormányaik korábbi érdekérvényesítésére már nem voltak ennyire finnyásak), különösen igaz ez a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválra.
A hatalmas viták szakadáshoz vezettek, így "a szövetségesek" "ellenrendezvényt" hoztak tető alá a franciaországi Cannes-ban. Persze a szervezők mindent megtettek, hogy eltereljék erről a figyelmet. A vitára ideiglenesen a világháború tett pontot, mivel a rendezők jó érzékkel 1939. szeptember 1-jére tették a hivatalos megnyitót, így kénytelenek voltak berekeszteni a fesztivált (történelemből kevéssé járatosaknak: kitör a második világháború).
Cannes és Velence közötti vita azonban azután is folytatódott, hogy a filmes szakma visszatért a frontszolgálatból. Olaszország immáron nem ellenséges ország, mégis marad Cannes, de valahogy meg kellett egyezni Velencével, "ki legyen a nemzetközi" vitában. Végül pár év felváltott rendezés után mindketten Nemzetközi filmfesztivállá váltak, illetve Cannes-t áprilisra tették át. Ezzel megoldódott születésének legproblematikusabb pontja.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez