Bőrnadrág, ami megölte Jim Morrisont
Jim az ünnepekre vásárolt magának egy új öltönyt- a szokásos fekete bőrszerelést, amihez annyira ragaszkodott. Belecsusszant a nadrágba, odalépett a tükör elé és úgy festett, mintha csupasz testét fekete indiai tintába mártotta volna.
Hónapokkal később egy koncert előtt Los Angelesben, Jim a bőrjeiben nyugtatta a testét és a fürdőszoba tükrében frissen mosott haját vizsgálgatta. Megnyalta az ajkait, átmozgatta a nyakát és a csípőjét, kinyújtóztatta a tagjait és egy androgén (kétnemű vagy férfiasan feminin) pózba vágta magát.- Oh, Jim- mondta Pamela, a barátnője-, már megint bőrnadrágban fogsz kimenni? Soha nem cseréled le a ruhádat. Már kezd szagod lenni, tudsz róla?”
A híres Door biztosan nagyon szerette a nadrágját, de a Morrisont alakító Van Kilmer szerint „A bőrnadrág volt, ami megölte Jim Morrisont. Ebben biztos vagyok. Olyan, mint egy vizes öltönyben élni, semmi szellőzés.”
Talán van benne némi igazság. Amikor Kilmer ezt a megjegyzést tette, valószínűleg saját életét féltette, ugyanis a „The Doors” című film forgatása alatt hetekig kellett hordania Morrison bőrnadrágját. Az igazság az, hogy a valódi Gyík Királyok (Lizard Kings) sohasem aggódtak az életükért. A bőrnadrág borzasztó forró, minden komfortot nélkülöz, kegyetlen, egyenesen ijesztő, de hihetetlenül szexi Nigel Preston volt, aki a legtöbbet tette a sztárok bőrbe bújtatásáért. Azóta, hogy a hetvenes évek elején bőrgatyóba dugta Lou Reed-et, törvénybe fektették: „Ha valaki felvesz egy nadrágot- az még nem IMÁZS, nem történt semmi. És ha valaki azzal jön hozzám, hogy kér egy ruhadarabot, mert így akar stílusos lenni: sajnálom, ez lehetetlen.” Ő igazán tudja, volt néhány sikeres bőregere, mint a Velvet Underground, Mel Gibson, Ozzy, George Michael. Preston sikerei mellett azért akadt egy kudarc is. „Készítettem egy merész kreációt Kate Bush számára, sajnos kiderült, hogy nem illik hozzá igazán. Ő nem az a személyiség.”
Jim Morrison szenté avatása és a Doors mozi azt jelentette, hogy a bőrnadrág ismét megtalálta az utat egy új generáció ruhásszekrényébe. Ez már nem az a nemzedék, amely Emma Peelről fantáziált, sem azok a rajongók, akik mohón vetették magukat Elvis 68-as gúnyos bőrös visszatérésére. Ők már talán nagyapák és kellemesen pipázgatva múlatják az időt kedvenc köntösükben a kandallónál. A fekete bőr kultusza visszanyúl a hatvanas évek elejének szentjeihez. Tény, hogy az első bőrnadrágos szexszimbólum a német filmsztár Horst Buchholz volt 1956-ban, de kétségtelen, hogy Morrison volt, aki véglegesen az erkölcsjelenséghez kapcsolta a fekete bőrnadrágot.
Lehet, hogy ő már meghalt, de a bőr halhatatlanná vált általa. A stafétabotot a Sex Pistols bőgősének- az azóta szintén az örök vadászmezőkön tartózkodó – Sid Vicious-nak adta át, akinek „alig” használt nadrágját a Christies egy régebbi árverésén 500 fontért kelt el.
Nagyon lehetséges, hogy akik rettegnek a bőrnadrág divatjának új hullámától, azok csak a tejivók vagy a vegetáriánusok. Megnyugtatásul egy ismert speakertől hallhatták az aggodalmaskodók a következőket: „A nagyon finom bőr, a még meg nem született borjúból származik, így a tejipar nemigen tud mit kezdeni szegény párával.”
Úgy gondolom, a fentiek alapján egy Agnes B féle bőrgatyóért az a 398 font elég barátságos ár, ennek ellenére talán mégis elég gyulladt dolog ilyen obszcén összeget költeni két láb újabb bőrbe bújtatásáért.
A 90-es évek bőrkultuszához a motorosok adták a legtöbbet. Ezek az országúti csillagok nagyon szűkre vették a fazont, ezenkívül magasabb lett a deréknál és cipzárak kerültek a bokához. Az öltözet közismert előnyei, hogy szinte elnyűhetetlen-, ami nem utolsó szempont egy motorosnál- és talán az esésektől is véd. Ezek olyan dolgok, amik a vásárlót elfeledtetik az árról.
Marcus Ward a Motor Cycle Newsban: „Az én második bőröm bélelt térdvédős full extra. Két részes és cipzárral összefogható, egy DAINESE modell mindössze 800 font (kb. 110 000 forint). Úgy gondolom, a halálomig fogom hordani, nem kell újat vennem.”
A lányok pedig egyenesen őrülten mutatnak ezekben a bőrökben, különösen egy szakállas sörtemető mögött a motoron és persze, ha karcsúak és hosszú a lábuk.
Katherina Hamnett mégis úgy véli, hogy a bőrnadrág egy öltözködési tabu, az antidivat maga. És hogy miért nem foglalkozott vele eddig: „nagyon szexi, valószínűleg túl szexi ahhoz, hogy hozzányúljak.”
Mindezek ellenére úgy tűnik, egyre több híve a világon. Talán el sem tűnik soha, amennyiben minden még meg nem született borjú is úgy gondolja.
Neked pedig nincs még dolgod, mint megvenni jól meggyötörni, úgy bánni vele, mint egy felmosóronggyal, soha ki nem tisztítani, és milliókat fogsz keresni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez