Az önkielégítés káros következményei
A legtöbb jó dolog káros lehet, ha túlzásba visszük, így a tudósok szerint a túl gyakori maszturbálással is vigyáznunk kell.
Persze a tudomány igazolta, hogy a rendszeres önkielégítés alapvetően jó dolog, hiszen csökkenti a stressz szintünket, segít az alvásproblémáinkon, jót tesz az immunrendszerünknek és még a menstruációs görcsöket is enyhíti. De, mint ahogy említettük, jóból is megárt a sok.
Az emberi orgazmus alapvetően egy nagyon összetett testi funkció, főleg akkor, ha az agyunkban lezajló folyamatokról beszélünk. Azt feltételezhetnénk, hogy a saját magunknak okozott örömszerzés során agyunkban ugyanazon folyamatok zajlanak végbe, mint szeretkezés közben, de ez nem igaz. Több kutatás is alátámasztja a tényt, hogy a két folyamat nem csak fizikailag különbözik egymástól.
Dr. Stuart Brody és Tillman Kruger kutatása szerint egyes hormonok akár 400%- kal magasabb koncentrációban szabadulnak fel szex közben, mint maszturbálás közben.
Az oxitocinról, ami a szerelem hormonként is ismeretes, mindenki hallott már. E hormon termelődésének következtében önti el a testünk a vágy orgazmus után, hogy a másikhoz bújjunk, hogy ölelkezzünk vele. Ez a hormon fontos szerepet játszik a kötődés és bizalom kialakulásában két ember között. Az oxitocin magasabb szintje megegyezik a prolaktin magasabb szintjével, ami az a hormon, amely az elégedettség érzéséért felelős, mert képes a dopamin hatásainak ellensúlyozására. A dopamin szintén fontos, mert ez felelős az öröm, vagy jutalom miatt érzett elégedettség reakciónkért. A probléma a túl sok dopamin-kibocsátással azonban az, hogy az agyunk egy idő után érzéketlenné válik, pont ezért egyre több hasonló cselekedetre lesz szükségünk ahhoz, hogy ezen szükségletét kielégítsük.
Dr. Mary Klein pornó- és heroinfüggőkön végzett agykutatása során arra a következtetésre jutott, hogy mindkét csoport agyában ugyanaz a terület világít a röntgenen, így a maszturbálás is ugyanolyan csillapíthatatlan függőséghez vezethet, mint a drog. Az agyunk csak egy bizonyos mennyiségű dopamint tud előállítani, tehát ha azt mind „ önkielégítéshez használjuk fel”, akkor az élet többi területén elveszítjük a motivációnkat és az olyan dolgok sem ébresztenek bennünk örömérzetet, mint a barátainkkal való találkozás, vagy bármi, ami azelőtt boldoggá tett.
Persze ezzel nem azt mondjuk, hogy bűn lenne örömet szerezni magunknak, sőt. Azonban az arany középút itt is kulcskérdés, tehát ne hagyjuk, hogy egy olyan dolog nehezítse meg a napjainkat, aminek éppen enyhíteni kellene azokon!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez