Az „élő” táplálék fontossága
A bélflórát alkotó probiotikumok egyensúlyi állapotának felborulásához a legjelentősebben az étrendünkből hiányzó élő táplálék járul hozzá.
Az ember szervezetében szimbiózisban élő közel 400 féle baktériumtörzs állapota a legközvetlenebbül hat egészségünkre. Ezek az élő, jótékony mikroorganizmusok, a bélflórát alkotó probiotikumok, szervezetünkben egyensúlyi állapotban vannak, amelyet külső hatások révén könnyen felboríthatunk. Ezek közül a legjelentősebb tényező az élő táplálékok hiánya étrendünkből, az antibiotikumokkal szennyezett étkek, gyógyszerek fogyasztása, a kemoterápia, a radiológiai kezelések és a stressz. Az egyensúly felborulásának következményeként néhány káros baktérium, vagy gomba elszaporodhat a jótékony baktériumok kárára, amelynek jelei a táplálkozást követő gyengeség, puffadás, felszívódási problémák, emésztési zavarok, állandó fáradtság, az ellenálló képesség csökkenése, bőrproblémák, hajhullás, korpásodás és az aller-giás reakciók. A candidás fertőzések kialakulásának oka, hogy a szervezetbarát élő baktériu-mok lassan kipusztulnak és helyüket a kórokozók foglalják el. Az immunanyagok 70%-át a bélflóra termeli, ennek károsodása súlyosan veszélyezteti immunrendszerünk normális működését.
A megsérült bélflóra regenerálását probiotikus tejsavbaktériumokkal
támogathatjuk, ezek lehetőleg természetesek legyenek, azaz nem utólag kezelt ételek. A természetes probiotikumok közé lehet sorolni a kombuchat is, amiről egy másik cikkben bővebben olvashatnak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez