Az álcázás művészete
A „vakolatok” kora lejárt, ma már valóban léteznek leheletfinom alapozók. A sminkelés a lehető legtökéletesebb minőségű arcbőr létrehozásával kezdődik. Az egyenetlen színű és felületű bőr elvonja a figyelmet a ragyogó szemekről és a csábító szájról.
Ha a normál bőrtípus, a maga tökéletes hidratáltságával, puhaságával, selymességével és egyenletes pigmentáltságával gyakori jelenség lenne, a kozmetikai cégek szemétbe hajíthatnák a folyékony alapozókat, a három az egyben púdereket, a korrektorokat. Ám a dolog úgy fest, épp ellenkezőleg, egyre nagyobb szükségünk van a bőrhibákat elfedő készítményekre, a kérdés csak az, hogyan válasszunk, miből mennyit, hogyan használjuk? A piacon egyre professzionálisabb, egyre tökéletesebb minőségű termékek jelennek meg, a problémánk mégis ugyanaz: hol az az alapozó, hol az a sminktechnika, amivel nappali fénynél is szinte láthatatlanul fedett az arcbőrünk?
Korrektorok
A korrektorokat az apró szépséghibák korrigálására és a szem alatti karikák eltüntetésére használjuk. A szilárd rúzs formájú és keménységű korrektoroknak tökéletes a fedőképessége. Legalkalmasabb kis, piros pattanások és sebek, hegek elfedésére. A szem környékére ne ezt a fajtát használjuk, ugyanis némileg szárítja a bőrt, ráadásul a vastagabb fedés miatt könnyen összegyűlik az apró ráncokban és minél nagyobb felületen használjuk, annál feltűnőbb.
Léteznek folyékony, krémszerűen kenhető korrektorok is, amik kíméletesebben bánnak a bőrrel, ám fedőképességük nem olyan magas, mint a szilárd fajtának. A szem alatti karikákra mindenképpen ilyet tegyünk! A krémes korrektorok többféle kiszerelésben kaphatók: pl. tubusban vagy szivacsos applikátorral felszerelve, mint a szájfények többsége. Használati javaslat: miután felkente, várjon néhány másodpercet, hogy a festék megszikkadjon, utána pedig finom, ütögető mozdulatokkal, az ujjhegyével próbálja minél egyenletesebben eloszlatni a bőrön.
Alapozók
Túl nagy a választék, nem csoda, hogy inkább a reklámok befolyásolnak a választásnál, semmint a célszerűség. Először is el kell döntenünk, hogy általában milyen alkalmakkor sminkeljük magunkat- nappal, este vagy akár minden napszakban- és pontosan kell ismernünk bőrtípusunkat. A modern alapozókon feltüntetik, hogy száraz vagy zsíros, esetleg mindegyik bőrtípusra való, ezzel tehát nincs gond. Zsíros bőrűeknek pl. olyan alapozókat fejlesztettek ki, amik megkötik a faggyúk által termelt zsírokat, ugyanakkor pótolják a bőr elvesztett nedvességtartalmát is. így tulajdonképpen egyengetik a bőrmirigyek működését. Száraz bőrűeknek pedig olyan alapozókat gyártanak, amik pótolják a hiányzó zsírokat és olajokat, és megfelelően hidratálják a bőrt. Ezek után úgy tűnhet, nincs jobb gyógyír bőrproblémáinkra egy jó alapozónál. Ne gondoljunk azonban, hogy ha mindennap lealapozzuk az arcunkat, akkor elmúlnak a pattanásaink. Az alapozók ugyanis nem tisztítják ki a pórusokat, ezt bízzuk a kozmetikusunkra.
Alapozók esetében sajnos igaz az állítás, hogy minél drágább, annál jobb minőségű, és így- természetesen- kevésbé árt (hat) a bőrünknek.
A következő szempont, hogy mikor sminkeljük magunkat. Ha pl. egész napra sminkeljük, főleg a nagy nyári kánikulában, a lehető legkönnyebb, legvékonyabb fedést produkáló alapozót vegyük meg. Az ugyanis nem, vagy csak nagyon kis mértékben tömíti el a pórusokat, és több óra elteltével sem kezd el csomósodni, nem ül be az apró ráncokba, így hangsúlyozva ki azokat. Minél hígabb sűrűségű egy alapozó, annál finomabb, vékonyabban fedi az arcbőrt.
Esküvőre, fotózáshoz, színpadi szereplésekhez, vagy akár egy estélyi sminkhez is használjunk bátran erősebben fedő alapozókat. Ezt a sminket ugyanis csak rövidebb ideig viseljük, így nem okozhat az érzékenyebb bőrön kiütéseket, gyulladásokat. Ilyen különleges alkalmakkor nagyon fontos a szép, tökéletes arcbőr, amihez nem elég csak korrektor vagy púder használata. A magas fedőképességgel rendelkező alapozók szilárd halmazállapotban, tégelyekben kerülnek forgalomba. Bőrünk minőségétől függően vékonyabb vagy erősebben kenjük fel az arcra. Ehhez vizes kozmetikai szivacsot használjunk, soha ne az ujjunkkal maszatoljunk. Vastagabb alapozásnál már nem szükséges korrektor használata, ugyanis a két termék összetétele és fedőképességük majdnem azonos.
Az alapozó feladata a bőrhibák elfedésé túl egyenletes, matt arcszín létrehozása. Manapság divat azonban a fényes bőr és a csillogás. Létezik éppen ezért fényes arcbőrt varázsoló alapozó is. használata csak szép, egyenletes bőrre ajánlatos, mert a csillogás sokkal inkább kihozza a hibákat. Nyáron, amikor lebarnult az arcunk, nem fontos az alapozás, elegendő csak a púder és korrektor használata. Az alapozó színét pedig úgy válasszuk, hogy egy leheletnyivel inkább világosabb legyen a bőrünk színénél.
Az arcbőrt szín szerint két nagy csoportba sorolhatjuk: az egyik az ún. rózsaszínes-szürkés, a másik a sárgás (narancssárgás)-zöldes típus. A legtöbb alapozó ezekhez, a színekhez alkalmazkodik, akadnak azonban kevert típusok is. ön ide tartozik, valószínűleg nem nagyon talál magának olyan árnyalatot, ami alkalmazkodik a bőrszínéhez, mindig látszik a kontúr, ilyen esetekben azt tudjuk ajánlani, állítson össze magának egyedi alapozót, lehetőleg azonos márkájú, de különböző árnyalatú termékekből, vagy kevertessen alapozót sminkessel, kozmetikussal. A Clinique márkacsaládban egyébként az átlagostól eltérő arcszínárnyalattal rendelkezők is találnak megfelelő alapozót.
Púderek
A porpúdert az alapozóval bekent arcra vigyük fel, ezzel mattíthatjuk a bőrt és megakadályozzuk a smink elkenődését. Pufnival a legkönnyebb felvinni, majd vastag púderecsettel simítsuk el tökéletesen az arcon. Figyeljünk rá, hogy a szemhéjra ne kerüljön a púderből, ha ezt a részt külön szeretnénk színezni.
A préselt, kompaktpúderekből is létezik, száraz vagy zsíros bőrre alkalmazható. Vásárlásnál mindig tájékozódjunk erről. A szilárd kompaktpúder természetesen jobban fed, mint a porpúder, ezért alapozó nélkül használjuk. Bársonyossá, simává teszi az arcbőrt. Egyszerű, nappali sminkekhez elegendő ezzel átlegyezni az arcunkat. Használata csak szép, problémamentes bőrűeknek javasolt.
A száraz tapintású préselt púdernél még jobban fed a zsíros préselt púder, ami tulajdonképpen alapozó és púder egyszerre. Használata gyors, egyszerű és mégis tökéletes eredményt produkál. Mindenféle bőrtípusra és mindenkor alkalmazható.
Akárcsak az alapozóink, a púder is mindig világosabb legyen egy árnyalattal az arcszínünknél.
Ha a nap folyamán nemcsak a rúzsozást, szemhéjfestést és az arcpirosítást szeretnénk korrigálni, de az alapozást is, akkor az arcot teljesen le kell tisztítani- lehetőleg hidratálókrémet is használjunk- és kezdjük elölről a sminkelést.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez