Átalakulóban a munkaidő?
Nyugat-Európában új trend figyelhető meg a munkaidő, és beosztás terén. Eszerint egyre inkább növekszik a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya, aminek számos előnye, dehátránya is van.
Mivel a részmunkaidős foglalkoztatás főleg a fiataloknak és a fiatal édesanyáknak kiváló lehetőség a pénzkeresésre, egyre inkább keresett foglalkoztatási forma Nyugat-Európában. A tanulás, illetve a gyermeknevelés mellett könnyen végezhető munka lehetőséget teremt arra, hogy a munkaerőpiacon hagyományosan alulfoglalkoztatott rétegek is el tudjanak helyezkedni.
A régebbi tagállamokban a részmunkaidőben dolgozók aránya 2006-ban 18 százalék volt. Ez az újonnan csatlakozott országoknál jóval magasabb, hiszen az élen álló Hollandiában a teljes foglalkoztatottak százalékában már 35 százalékot tesz ki a részmunkaidősök aránya, míg Magyarországon és Szlovákiában (a két sereghajtó esetében) ugyanez az arány körülbelül 3 százalék.
A részmunkaidős foglalkoztatottság nagy előnye, egyben a hátránya is. Míg egyik oldalon kiválóak a foglakoztatottsági mutatók, addig egyre növekszik a munkaerőhiány, hiszen növekszik azon álláskeresők száma, akik nem akarnak teljes munkaidőben dolgozni.
Ugyanakkor térségünkben még mindig nagyon alacsony ez a forma, és nagyon úgy tűnik, hogy ez jó ideig nem is fog változni. Mivel Nyugat-Európában egy részmunkaidős dolgozó ugyanannyit kereshet mint hazánkban teljes munkaidőben, miközben az alapvető megélhetési kiadásokban már nincs szignifikáns különbség.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez