Aquafitnesz a kíméletes torna
Az aquafitnesz, vagy ahogyan sokat hívják aquarobic, vízben végzett gimnasztikai gyakorlatokat jelent, amelyhez gyakran segédeszközöket is használnak. Ennek a vízben végzett mozgásformának számos előnye van a “szárazföldi” sportokkal szemben.
Külföldön már régóta oktatják az aquafitneszt, de Magyarországon még csak néhány éve ismerkedhettünk meg ezzel a gyógyhatású sportággal, amely átmozgatja az egész testet, és növeli az állóképességet.
Az aquafitnesz olyan kondicionáló torna, amelyet speciálisan erre a célra kifejlesztett eszközökkel, a vízben végeznek. A gyakorlatok korra és nemre való tekintet nélkül, mindenki számára könnyen elsajátíthatók, még úszástudás sem szükséges hozzá. Titka abban rejlik, hogy a víz ellenállása kényszeríti komoly erőkifejtésre az izmokat úgy, hogy közben kíméli az ízületeket és a gerincet, valamint a test egész támasztórendszerét.
Egy amerikai tengerészgyalogos, Glenn McWaters, nehezen gyógyuló hadi lábsérülésére úszómedencében végezhető rehabilitációs programot állított össze magának. Az edzésekhez stabilan a vízben kellett tartania a testét. Ezért súlyzókat rakott magára, végül egy speciális mellényt (wet vest) fejlesztett ki. Kísérletezései nyomán a nyolcvanas években tovább formálódott a vízi torna, s hozzá jött a segédeszközök egész sora.
Sok szárazföldi sportággal szemben az az előnye, hogy úgy javítja az erőnlétet, növeli a szervezet állóképességét, hogy közben kíméli a gerincoszlopot, a szalagokat és az inakat. Fejleszti a koordinációs képességet, a legtöbb izomcsoportot egyszerre és alaposan megmozgatja. Mivel a vízben „súlytalanok” vagyunk, ezért minden olyan mozgás, ami a szárazföldön megterhelő, itt gond nélkül végezhető.
Kiknek érdemes kipróbálni?
Mindenkinek! Hiszen kedvező hatással van a teljesen egészséges szervezetre, serkenti a vérkeringést, fejleszti az állóképességet, de alakformálásra is kiválóan alkalmas.
- Ha túlsúlyosak vagyunk, a mozgás kíméli az ízületeket, állóképességünket viszont kitűnően fejleszti.
- Ha izületi és gerincbántalmaink vannak, akkor a hidrosztatikai nyomás csökkenti az izületi és izomfájdalmakat, javítja a mélyizmok vérkeringését.
- Ha krónikus légúti problémákkal (asztma, pollenallergia) bajlódunk, a vízfelszín feletti párás levegő pollenmentes környezetet biztosít, és jó hatással van a légzésre.
- Pszichoszomatikus zavarok, depresszió esetén a víz olyan pihentető, relaxáló közeg, amely serkenti az endorfin nevű boldogsághormon termelődését, így kitűnő ellenszer pszichés problémákra.
- Ha gerincferdülésben szenvedünk, rossz a tartásunk, vagy gyakorta panaszkodunk hátfájásra, az aquafitnesz egy sor olyan gyakorlatot tartalmaz, amely erősíti a törzs azon izmait, amelyek felelősek a helyes testtartásért és a törzs stabilitásáért.
- Ha operáción estünk át, vagy hosszú fekvőbetegség után rehabilitációs tornaként a gyakorlatok megkönnyítik a sérülések utáni gyors felépülést.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez