A világ öt legnagyobb rablása
A világ legnagyobb rablásai következnek, melyeknek sokszor bizony különös részletei látnak most napvilágot.
Brazil Központi Bank kifosztása: a brazil központi bankból 69,8 millió amerikai dollárt (körülbelül 50 millió eurót) emeltek el. A rablók 2005-ben két háztömb alatt összesen 200 méter hosszú alagutat ástak ki, s ezen keresztül jutottak be a bankba. Az alagút négy méter mélyen volt, s az ásás során becslések szerint 10-20 rabló csaknem négy hónapon keresztül dolgozott. Az ügy pikantériája, hogy a pénz nem volt biztosítva, mivel a bank szerint elhanyagolható volt a rablás esélye. Ugyan a rablók egy részét két hónap múlva elkapták, a bankjegyeket nem tudták azonosítani, mivel nem voltak feljegyezve számok szerint.
A nagy angliai vonatrablás: a nagy vonatrablás során 74 millió dollárt, közel 53 millió eurónyit vittek el. Mára legendássá vált a 15 rabló által 1963 augusztusában elkövetett rablás. A skót pénzintézetek és cégek pénzét szállító vonat hamis jelzésre megállt, s a rablóknak – akik, több mint egy éve készültek a rablásra – sikerült 120 zsáknyi pénzzel meglógni. A rablás során halálosan megsebesítették a mozdonyvezetőt, aki később meghalt. Mivel a rablók a helyszínen rengeteg nyomot hagytak maguk után, ezért a rendőrség viszonylag gyorsan elkapta őket. A bandatagokat 1964 áprilisában összesen 307 év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Az ügy ezzel azonban még nem ért véget. A bandatgok közül páran megszöktek. Egyikük, Ronnie Biggs Ausztráliában és Brazíliában élt, majd 2001-ben visszatért Nagy-Britanniába. Itt ismét bebörtönözték, ám egészségügyi problémái miatt nyolc évvel később szabadlábra helyezték.
A knightsbridgi bankrablás: a bankból 111 millió dollárt (79,5 millió euró) loptak el. Az átlagos látogatóknak tűnő kliensek 1987 júliusában egy London központjában található bankba mentek be azzal a céllal, hogy trezort szeretnének bérelni. Amikor a bank alagsorába jutottak, előhúzták fegyvereiket, ártalmatlanná tették a bank alkalmazottját és a biztonsági őrt is. A rablásra elég idejük volt, mivel a bank ajtajára kitették a ideiglenesen zárva táblát. A rablók távozta után egy órával később sikerült az egyik fogolynak kiszabadulnia, és vészjelzést adnia. A rendőrség ujjlenyomatokat talált a helyszínen, az elkövető személyében Valerio Vicceit azonosították. Ő a fogság alatt a rablásról egy egészen sikeres könyvet írt.
A bostoni festményrablás: a bostoni múzeumból 300 millió dollár értékű képet lovasítottak meg (215 millió euró) 1990-ben. A múzeumba két rendőrruhás férfi hatolt be, azt állítva, hogy az éjszakai riasztás miatt jöttek. Ezt követően fegyver nélkül megbilincselték az őröket, kiiktatták a biztonsági rendszert, s 11 értékes képet loptak el. A történelem legnagyobb képrablása kevesebb, mint két órán keresztül tartott. A szakértők gyanítják, amatőrök voltak az elkövetők, mivel a festmények kivágásakor nem óvatoskodtak, s a múzeumban értékesebb képeket is hagytak. Az ötmillió dolláros pénzjutalom és 30 nyomozó sem volt elegendő a kézre kerítésükhöz. Az üres rámák mai napig a múzeumban függnek.
Iraki Központi Bank kirfosztása: az iraki központi bankból 1 milliárd dollárt (717 millió euró) vittek el erőszak nélkül. Szó szerint rablásnak sem nevezhető a 2003-ban, Bagdad bombázása előtt történt eset. Szaddám fia, Kusaj hihetetlen nagyságú, egy milliárd amerikai dollárt vitt el a bankból. Mindehhez egy Szaddám által aláírt levélre volt szüksége, s a hivatalnokok gond nélkül átadták a pénzt. Feltételezhetően ebből a pénzből származik az a 650 millió dollár, amelyet később Szaddám palotájának falai közt találtak. A pénz többi részét máig keresik.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez