A válás után mit csinál a férfi?
Egy nemrégiben publikált amerikai felmérés szerint sok, párkapcsolatban élő anya érzi úgy magát néha, mintha egyedülálló szülő lenne. Jelentős részük állítja, párjuk jelenléte ellenére egyedül viszik a gyereknevelés és a háztartás összes feladatát.
A mintegy 1200, gyermeket nevelő nő megkérdezésével készült kutatás eredménye szerint az anyák jelentős része érzi magát túlterheltnek, és sokan hiányolják párjuk segítségét. A ForbesWoman.com, valamint a TheBump.com által készített felmérés szerint a munkavállaló nők 24-, a háztartásbeli nők 28 százalékával fordul elő, hogy, bár házasságban él, egyedülálló szülőnek érzi magát. Jelentős részükkel megesik, hogy neheztelnek párjukra az otthoni feladatok kiegyensúlyozatlansága miatt: a munkavállaló anyák 70-, a főállású anyák 68 százaléka számolt be erről. A megkérdezetteknek viszont csak mintegy harmada állította, hogy párjuk egyértelműen többet segíthetne otthon - írta az ELTE TáTK Hírlevele. A kutatás rámutatott arra is, hogy a megkérdezettek nők mintegy harmada egyedül viseli a háztartás terheinek legnagyobb részét: a gyereknevelés nagyobb részét a nők 31-, míg az egyéb háztartási teendőket - mint a mosás, bevásárlás, takarítás - az anyák 29 százaléka szinte teljesen egyedül végzi. A nők 47 százaléka állítja, hogy a munka, a gyerekek és a háztartás mellett alig van szabadideje. Az anyák 84 százaléka még alkalmanként sem tud kiszabadulni a feladatok alól, miközben 97 százalékuk mondja, hogy szeretne néha egy kis kimenőt. Az eredmények szerint a dolgozó nők 92-, a háztartásbeli anyák 89 százaléka érzi magát túlterheltnek. Tízből több mint hatan állítják, nincs meghatározott munkamegosztás a két szülő között. Ugyanakkor, ami a gyereknevelést illeti, mindkét csoportban a nők több mint hetven százaléka látja úgy, párja egyenlő részt vállal a gyermek neveléséből.
A gyerek összeköt, de…
A válás alapvetően a fogolydilemma egyik klasszikus esete: ennek lényege a válás szempontjából az, hogyha a felek nem kooperálnak, hanem az egymással való harcot választják, akkor mindketten rosszabbul járnak. Noha a válófélben lévők sokszor ösztönösen érzik, hogy a harc egyiküknek sem jó, mégsem tudnak „szót érteni” kontrollálatlan érzelmeik, vagy látszólag gyökeresen eltérő érdekeik miatt. Kis hazánkban egyébként egyre több apa szeretné, ha a válást követően nála maradna a közös gyerek. Az Elvált Apák Egyesülete szerint észrevehetően egyre több apa szeretné maga nevelni a válást követően a gyermekét, és ezért kész a bíróságon és a családon belül is küzdeni. Az egyesület ezért is kezdeményezett törvénymódosítást, hogy szűnjön meg a gyermekek egyoldalú elhelyezése, és helyére a közös felügyelet kerüljön. A javaslataik szerint nemcsak abban az esetben lehetne a gyerek fölött közös felügyelete a két szülőnek, ha abban felek a váláskor megegyeznek, hanem akkor is, ha arról a bíróság dönt. Elvált szülőkre is kiterjesztetné a szervezet emellett a családi adókedvezményt, és szeretnék elérni azt is, hogy a kapcsolattartás akadályozását valóban büntessék a hatóságok. Ebben ugyanis az apák szervezete szerint vannak még hiányosságok. A KDNP egyébként már kidolgozta családra vonatkozó jogszabályokat összefoglaló törvényt: ebben például pótszabadságok átalakításával ösztönözné a kormány, hogy az apák több időt töltsenek a gyerekükkel, de a törvénytervezetbe beleírták is, hogy az anya és az apa közti különbséget mindkét fél érdekében ki kell egyenlíteni.
A magyar való
A statisztikai hivatal márciusban még azt közölte, hogy a házasságkötések hosszú idő óta tartó hanyatlása az elmúlt év szeptemberében megállt. 2010 utolsó negyedévében átlagosan 7,3 százalékkal több házasságot kötöttek, mint egy évvel korábban, és ez az emelkedő irányzat folytatódott 2011 első hónapjában is. Idén januárban 1019 házasságot kötöttek, 72-vel, azaz 7,6 százalékkal többet, mint tavaly év elején. Majd ezek után a KSH júniusban lesújtó eredményt publikált: házasságkötések számának az elmúlt év szeptemberétől észlelt emelkedése ugyanis megtorpant, miután a márciusi 2,7 százalékos csökkenést követően májusban jelentős, 10,3 százalékos visszaesés történt az előző év azonos időszakához képest. Összességében a 2011 első öt hónapjában regisztrált 10 530 házasságkötés 324-gyel, azaz 3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi adatoktól. S bár a publikált adatokban a válások számáról mélyen hallgatnak, a nationmaster.com tavalyi év végi adataiból tudjuk, hogy Magyarországon minden második házasság válással végződik: csak Belgium, Svédország, Csehország és Finnország előz meg bennünket.
SZR
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez