A szivarozás művészete
A szivart és a szivarozást bemutató cikksorozatunk második része a szivarozás rituáléját járja körbe. A cigaretta aluljáróba, két BKV viszonylat közötti rohanásra, illetve a középiskolai fiúvécébe való. De a szivarhoz idő, nyugalom, és legfőképp stílus kell. Ez utóbbit tanulni nem, de csiszolni lehet.
Még a profi szivarozók is egyetértenek abban, hogy a nyugati életstílusban nincs semmi más, ami olyan sznob lenne, mint a szivarozás. A téma szakértői szerint szivargyújtáshoz munka után kell nekiállni, amikor az embernek rengeteg a szabadideje. A legmegfelelőbb erre a méltó étek elfogyasztása utáni időpont. Fontos, hogy a szivarozásra csendben, nyugodt és barátságos légkörben kerüljön sor. Természetesen e légkör kialakításában gondosan megválasztott barátok segíthetnek. Némely szivarozó a szivarozással helyettesíti a nőkkel való kapcsolatot. A már említett amerikai szivarszakértő, Father H. a kezdőket az alábbi módon bíztatja az újabb szenvedély lekezdésére: „Ne vegyetek szivart csak azért, mert drága. Első alkalommal vegyetek néhány fajtát, alacsonyabb áron. Például legyen az egyik hondurasi, a másik dominikai, mert ezek jó és olcsó szivarok. Kérjetek meg valakit, mutassa meg, hogyan kell szivarozni. Aztán lazítsatok, örüljetek az életnek, no és persze a dohánynak. Ne feledjétek: amikor rágyújtotok, az olyan legyen, mint a szerelem!”
Letüdőzés nélkül
A szivarvégek levágására szivarvágók szolgálnak. Három típusuk van: szimpla: -egyujjas, dupla-kétujjas gyűrűvel, ez gyorsabb és hatásosabb, illetve vannak nehéz, irodai szivarvágók, amelyek formája és működési elve hasonlít ahhoz a guillotine-hoz, amely levágta XVI. Lajos fejét. A másik eszköz, amely alkalmassá teszi a szivart arra, hogy elfüstöljék a „v-cut” vágó, amely V alakú bevágást metsz a szivarba. A szivarozás alapvető szabálya: nem szabad a füstöt leszívni. Igen, igen ez nem blöff! A szivart szívók nem nyelik le a füstöt. A cigarettázóknak, lehet, hogy ez furcsán hangzik, de szivarozó kollégáik megelégszenek azzal, hogy a füst az izlelőbimbóikra kerül. Nagyon vigyázni kell, hogy nehogy végig elszívják a szivart. Ez megbocsáthatatlan „faux pas”.
A szivar tárolása
Megfelelő tárolás esetén a szivarok tovább érnek cédrusfa dobozaikban. Ez azonban fajtánként, típusonként különböző. De vannak olyan szivarok is, amelyeknél az érlelési folyamat már a szivar elkészítése előtt lezárult, így nincs sok esélye a további érésre. A lágyabb, különösen a világosabb levelekkel borított szivarok elveszítik ízüket, illatukat, ha túl sokáig tárolják őket. Általános szabály, hogy a világosabb szivarokat mindig a sötétebbek előtt kell elszívni. Némely ínyencek úgy vélik, hogy egy jó prémium szivarnak 6-10 évig kell érnie ahhoz, hogy elérje a legjobb minőséget. Ezzel együtt sem ajánlatos- még tökéletes tárolási feltételek esetén sem- tíz évnél tovább őrizni a szivarokat, mivel ezen időn túl már inkább csak veszítenek illatukból és zamatukból. A szivarokat vagy a gyártás időpontjától számított három hónapon belül, vagy pedig minimum egy évvel a gyártás után élvezetes elszívni. A prémium szivart 16-18 Celsius-fokon, 65-70 százalékos páratartalom mellett célszerű tárolni, ha azt akarjuk, hogy megőrizze magas élvezeti értékét.
És most ismerkedjünk meg a leg(el)ismertebb szivarmárkákkal:
Davidoff
Olyan cég terméke, amely a nyakkendőtől a bőröndig mindent árul. Egyike azon kevés szivaroknak, amelyet bár kubai keverékből készülnek, nem Kubában sodornak.
Dunhill
Az angolok kedvenc márkája, bár ezt a márkát főleg a cigarettákról ismerik. Világszerte az egyik legelőkelőbb, legjobban sodort szivarnak tartják, amelynek még az íze is arisztokratikus.
H. Upmann
Szivarlegenda. Mindannak a kvintesszenciája, amit a kubai szivarokról el lehet mondani. Az amerikai politikusok kedvenc szivara.
Pertagas
A legnehezebb szivaríz a nap alatt. A híres Partagas szivaroktól még a harcedzetteknek is kidülled a szeme és kiköpik a tüdejüket.
Montecristo
Elterjedt, hogy nőknek való szivar, de nem kifejezetten női szivar. Andy Wajna is Montecristót szív.
Romeo y Julietas
Még inkább női szivar, mint a Montecristo. A neve elég romantikus ahhoz, hogy a nők körében népszerű legyen.
Zino
A legnépszerűbb és legjobb német szivar, amelyet Hondurasban gyártank, ottani dohányból. Az első Zinót Rotschild bárónak sodorták, a többit már mindenkinek.
Punch
Régi kubai legenda, még Fidel Castro forradalmát megelőző időkből. Hagyományos tömör kivitelezés, tömör íz és az egzotikum aurája szivarozás alatt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez