A szépségápolás titkai: A hajápolás
A kozmetikai cégek a hajápolással kapcsolatban számtalan kutatást végeznek. Azt könnyű eldönteni, hogy hajunk zsíros, vagy éppen száraz típusú. Ezen kívül lehet egyenes, hullámos, vagy éppen göndör.
Ezek a hajtípusok különböztethetőek meg. A haj típusát a hajszálak formája határozza meg, az ázsiaiaknak vannak a legkerekebb hajszálai, a kaukázusiaknak valamivel laposabb, míg a leglaposabb alakú hajszála az afrikaiaknak van. De bármilyen típusú is legyen a hajunk, vajon valóban sok pénzt kell költenünk az ápolásra? Nem használhatnánk sampon helyett közönséges háztartási tisztítószert? Természetesen nem. Ennek az a magyarázata, hogy erős tisztítószerek feloldanának a haj összes természetes zsírtartalmát, és akkor a haj szárazzá és sérülékennyé válna, miközben a fejbőr válaszképpen túl sok zsírt termelne, és így a hajtő túlságosan zsíros lenne. Megéri tehát némileg több pénzt kiadni egy jobb samponért. De vajon milyen gyakran ajánlatos hajat mosni?
Egyértelműen kétnaponta. Sokan megdöbbenve kérdezik, hogy tényleg megmoshatják-e a hajukat mindennap. Különösen azok aggódnak, akiknek a haja száraz-ezek az emberek attól félnek, hogy mindennapos hajmosás még jobban kiszárítja a hajukat. A zsíros hajúak pedig attól tartanak, hogy hajuk még zsírosabbá válik. Teljes képtelenség attól tartani, hogy a zsíros haj a mosástól még zsírosabb lesz. Ez olyan, mintha azt mondanánk, piszkos vagyok, úgyhogy lezuhanyzom, de minél gyakrabban fürdöm, annál hamarabb leszek újra piszkos. Ez ugyebár teljes képtelenség. Ugyanígy érvényes ez a száraz hajra is, hiszen a száraz hajon úgy segíthetünk a leginkább, ha hidratáljuk, visszazsírozzuk.
És mindig érdemes hajbalzsamot használni? Ez attól függ, kinek milyen típusú a haja. Vékony hajra például nem jó a túl erős balzsam, sokkal jobban járunk egy olyannal, amitől vastagabbnak tűnik. A vastag szálú hajra pedig érdemes erősebb balzsamot használni.
A hajbalzsam lényege, hogy a hajtövet hidratáló réteggel vonja be, amitől a hajszál szarurétegei szépen lassan lesimulnak, és így a haj is selymes és könnyen fésülhető lesz. De vajon segíthet-e a töredezett hajvégeken?
A balzsam átmenetileg összeragaszthatja, lesimíthatja a töredezett hajvégeket, de a problémát nem szünteti meg, hiába állítják ezt a reklámok.
A frizura elkészítése árt a hajnak. Sokat sütjük, forró hajsütővassal göndörítjük, daueroláskor vegyszerekkel roncsoljuk, és a zselé, a hajhab, valamint a lakk sem tesz jót a hajunknak. A mai, divatos frizurákhoz tehát mindenképpen szükségünk van egy jó samponra és balzsamra.
Az új termékek kifejlesztése nagy üzlet. A L|OREAL PARIS laboratóriumban számos kutatást végeznek a termékekkel kapcsolatban. Azt is vizsgálják, hogy a kifejlesztett termékek hogyan hatnak a különböző hajtípusokra.
A xenográf nevű szerkezet segítségével a hajtincseket negyven óra folyamatos ultraibolya-sugárzásnak teszik ki. A hajszálakat azután az úgynevezett nyúlásmérővel vizsgálják meg.
A nyúlásmérő azt méri, milyen erejű nyújtást bír ki egy-egy hajszál, mielőtt eltörik. Így összehasonlíthatják a különböző termékekkel kezelt hajszálakat azokkal, amelyeket nem kezeltek semmivel. Gondosan vizsgálják a korpásodás jelenségét is. Egyes becslések szerint az emberek mintegy nyolcvan százaléka találkozott már ezzel a problémával. A köztudatban az él, hogy a korpásodást a fejbőr szárazsága okozza, a valóságban azonban ennek éppen az ellenkezője igaz. A korpásodás legtöbbször a zsíros fejbőr betegsége.
Sektrum TV
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez