A szemüveg öltöztet
A szemüveg kezdetben nem volt egyéb, mint „gyógyászati segédeszköz”. Mára azonban a divat része lett. Nemcsak a jó látáshoz, hanem a jó megjelenéshez is hozzátartozik. Enyhe túlzással a történelmet egy teljesen rendhagyó szempont szerint is kettéoszthatjuk: a szemüveg nélküli és a szemüveges korszakra.
Viszont, hogy az első pontosan mikor is ért véget, és mikor kezdődött a második, nincsenek megdönthetetlen bizonyítékok. Egy biztos, az első szemüveg elkészítéséhez már mindenképpen kellett az üveget ismerni. A művészetek különböző ágaiban a legrégebbi szemüveg-ábrázolásnak az ókor leghíresebb orrvonásának, Hippokratésznak azt az 1270-ben készült szobrát tekintik, amelyik a konstanzi székesegyházban a szent sír egyik mellékalakja: egyik kezével gyógyszereket kavar, a másikban egy nagyítót tart. Az első szemüvegkeretek finom falemezekből készültek, puszpángból, körtéből és hársból, formájuk a legegyszerűbb volt, két egyenes nyelet szegecseltek össze.
Kissé lemaradva
Mára a szemüveg az öltözködési stílus része lett, formája anyaga és színe hozzátartozik a divathoz. Nem véletlen, hogy a nagy múltú gyártók mellett a világ legjelentősebb divatházai is saját kollekciót kínálnak. Idehaza is egyre inkább divat szemüveget hordani, de a látszerészeti kultúra kissé lemaradva ballag a nyugati mögött. Az öltözködésre és a jólápoltságra évente elköltött összegnek csupán csak töredékét fordítjuk a szemüvegünkre. Általánosan 10-15 ezer forintot fizetünk, ebből hatvan százalékot a keretre, negyvenet lencsére. A nyugat-európai országokban az átlagár 300 német márkának megfelelő (mintegy 40 ezer forint), s ennek nagyobb hányadát a lencse teszi ki, mert annak a minőségét fontosabbnak tartják. Külföldön általában mindenkinek több szemüvege van, s ugyanúgy az öltözéküknek megfelelően választanak közülük, mint cipőt. S amíg mi magyarok vagy kontaklencsét hordunk, vagy szemüveget, addig másutt a kontaklencsések kilencven százalékának szemüvege is van.
Fém és műanyag
A szemüvegdivatban általában öt-hat évig a fém-, majd két-három évig a műanyag keretek jelentik a trendet. Jelenleg a világ a műanyag korszak vége fele jár, itthon azonban még erősödik a népszerűsége. Az igazi újításokat a fém kínálja, itt jelenleg még az új formák és az új alapanyagok. Újdonságnak számít a titánium , amely ellenálló, pihekönnyű, és nem vált ki allergiás reakciókat, a rugalmas és vékony, mégis tartós rozsdamenetes acél, valamint az alumínium, amelyből könnyű, vastag keretek készíthetők. A formák egyszerűek, letisztultak a keret egyre kisebb, alakja a kör felől a szögletes felé megy. A fémkeretek vékonyak és könnyűek, hódít a keret nélküli szemüveg is, amelynél a szár és az orr-rész fémből készül. A műanyag keretek markánsabb színűek lettek, hiszen amíg korábban a nők áttetsző, a férfiak pedig drapp és szürke keretet viseltek, addig manapság a fekete és a sötétbarna divatos. Ugyanígy korábban a fémkeretek klasszikus színe az arany, az ezüst és a barna volt, mostanra viszont bemattultak és színessé váltak. A keretek divatját főleg az olaszok diktálják, a klasszikus márkák nagy része náluk készül. Közepes méret, egyszerű forma( a lekerekített szögletes és ovális dominál), finom kidolgozás, szellemes megoldások, az apró részletekben rejlő rafinériák a jellemzőek. Az angolszász országok a nagy formákhoz, a klasszikus, kissé unalmas vonalakhoz ragaszkodnak. A német nyelvterületek divatját a világ nem követi: nagyon kicsi méret, túl extrém formák és színek: a keret nélküli trendet viszont ők teremtették meg. A magyar divat teljesen vegyes, inkább az angolszász felől halad a német és az olasz irányba. Létezik egy klasszikus ajánlás, hogy melyik fejformához milyen formájú keretet javasolnak. Ám mostanság inkább úgy szól a tanács: mindenki olyan formájú szemüveget hordjon, amelyik érdekessé teszi, és amelyikben jól érzi magát. Ezenfelül a választásnál legyen szempont, hogy a keret felső íve kövesse a szemöldök vonalát.
Megéri az árát
Divatjuk azonban nemcsak a kereteknek, hanem a lencséknek is van. Kezdetben volt az üveg, majd megjelent a műanyag, amelyet mára tökéletesítettek. További fejlesztések eredménye a fényre sötétedő- napszemüveggé váló- üveglencse, valamint a magas törésmutatójú lencse, amely bármilyen dioptria esetén szupervékony. A legújabb felületi bevonatok nemcsak csökkentik a tükröződést is ( antireflex), ettől a lencse szinte láthatatlanná válik a keretben. A progresszív lencse a távoli, a középtávú és az olvasó korrekciót egyszerre tartalmazza, a bifokális lencsénél található válaszvonal nélkül. Így a szem alatti ráncokat nem nagyítja fel. Itthon sokszor elrontják a lencsével a keretet, vékony keretbe ugyanis nem szabad vastag lencsét tenni. Ha megengedhetjük magunknak, szánjunk legalább annyi pénzt a lencsére, amennyit a keretre. És nemcsak azért fontos évente legalább egyszer szemorvoshoz menni, hogy a szemproblémák kiderüljenek, hanem azért is, mert a szemfenék tükre az egészségnek, például a cukorbetegséget és a magas vérnyomást egyértelműen jelzi.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez