A női test metamorfózisa
Amikor lekerült a fűző a női testről, még senki sem sejtette, hogy a darázsderék néhány évtized alatt el is tűnik, és a karcsú női forma egyre jobban kezd hasonlítani a férfiak alakjához.
Harminc centis derékbőség. Egy tizenéves kislány mérete napjainkban. A 16. századi Franciaországban a királynő udvarhölgyeit rendelet kötelezte az ekkora darázsderék viseletére. S a lányok, asszonyok, ha akarták, ha nem minden reggel bepréselték testüket a kemény vaslemezből készült kínzóeszközbe, mely a fűző nevet viselte. Ennek a ruhadarabnak a viselete nem volt teljesen veszélytelen. Néha komoly károkat okozott a nők szervezetében: legyengítette a gerincet, a hétizmokat, veszélyeztette a tüdő egészséges működését, a májat és a szívet.
A fűzők alakformáló uralma egészen a 20. század elejéig kitartott, csak anyaguk és formájuk változott az idő múlásával. A fa- és fémlemezeket anyaggal vonták be, később hal- és bálnacsont helyettesítette őket. A 19. század végén még bőven a fűzők fénykoráról beszélhetünk: Ferenc József felesége, Sissi idősebb korában is rendes ötvencentis derekat produkált fűzője segítségével, bár ő már akkor az udvar számára oly megbotránkoztató dolgokat is művelt a testével, mint a rendszeres tornázás és fürdőzés. Az 1920-as években megjelentek az elasztikus anyagból készült fűzők, amik már kényelmet biztosítottak viselősüknek, majd pár év múlva feltűntek az első melltartók, és a nők végre kiszabadulhattak a fűző szörnyű szorításából. Megmaradt viszont a karcsúság iránti vágy.
Segít a divat és a sport
„Az igazi elegancia feltétele az akadálytalan mozgás lehetősége”. Ez a megállapítás a francia divat nagyasszonyától Coco Chaneltől származik, aki az első világháború alatt kezdett olyan ruhákat tervezni, melyek éles ellentétben álltak az addig elterjedt merev, fűzős viselettel. Ruhái sikerének titka szabásvonalukban, varrástechnikájukban rejlett, ettől lett Mademoiselle Coco modelljeinek vékony dereka, keskeny csípője és széles válla.
Coco Chanel forradalmi hozzáállása az új nőideálhoz nemcsak a divat terén nyilvánult meg, de saját példájával testmozgásra is buzdította kora asszonyait. Síelt, golfozott, lovagolt, túrázott, ami nagymértékben hozzájárult vékony, sportos alakja megőrzéséhez. Számos ráérő jómódú asszony követte példáját, s az izmosítás és testformálás mindennapos tevékenységgé vált.
Derékra hízunk
A modern világ új szerepeket osztott a nőkre, ami testük változásához is vezetett. Egy brit tanulmány szerint a nők dereka az elmúlt ötven évben több mint tizenöt centivel lett vastagabb, míg a mell- és csípőbőségük ugyanennyi idő alatt csak négy centivel nőtt. A változásokért többek között életmódunk a felelős: a házimunkát háztartási gépek végzik helyettünk, a napi nyolc óra ülőmunka, a testmozgásmentes hétköznapok és az egészségtelen étkezés nem kedvez alakunknak. Nem beszélve a testtartásról. Ha valaki kihúzza magát, medencéje, mellkasa, válla és feje helyes pozícióban van, dereka is meghosszabbodik. Egy fáradt nap után, ha a tükörbe nézünk, jellemzően nem szálfaegyenes nő néz vissza ránk. És itt vannak még a további bűnösök, a stressz hormonok, melyek lazítás és mozgás hiányában nem bomlanak le és így a zsír sem távozik el, hanem elraktározódik szervezetünkben. Ez a testarányváltozás oda vezetett, hogy Nyugat-Európában néhány évvel ezelőtt új konfekcióméreteket kellett bevezetni, minden méret egy kicsit nagyobb lett. Ahogy derekunk szélesedett, a klasszikus és harmonikus derék- csípő arány egyre kisebb lett. Antropológusok és pszichológusok szerint látványosan csökken a férfiak és a nők közötti különbség, ami az androgün embertípus elterjedéséhez vezet. Hasonlítsuk csak össze Marilyn Monroe és Kate Moss alakját, a két példa magáért beszél. A megváltozott életforma mellett mindezért a nemi hormonok is felelősek, melyek termelődésében kiegyenlítődési folyamatnak lehetünk tanúi a férfi és a nő között.
Csatarendben a krémek
Változik a testforma és változik a nők testükhöz való viszonya. Míg éveken át sporttal, diétával próbáltunk küzdeni karcsúságunkért, a 21. század a testápolás, testformálás időszaka. Testformáló készítmények és kezelések- fogyasztó, feszesítő, narancsbőr elleni krémek, testradírok- széles választéka áll rendelkezésre testünk felesleges zsírtömegeinek elpusztítása érdekében. Ma már nemcsak a kigyúrt izmok számítanak, de bőrünk minősége is a különböző testtájakon. Mert hiába kerek a popsi, vékony a comb,ha tele van narancsbőrrel, ha érdes és száraz a felszíne, bőre pedig veszített rugalmasságából. A testkozmetika az arcápolás szintjére emelkedett, a testformáló készítmények egyenrangú partnereivé váltak az arcápoló krémeknek. De buta ember az, aki elhiszi, hogy mozgás és helyes táplálkozás nélkül ezekkel a készítményekkel és külső beavatkozásokkal tartós eredményt tud elérni. Sajnos, igaz a mondás: a szépségért szenvedni kell.
Coco Chanel öröksége
Allure, magyar fordításban külső megjelenés: Coco Chanel kedvenc kifejezése a női testtel kapcsolatban. Semmi köze a ruhamérethez, leginkább arra az elegáns könnyedségre utal, ahogy egy nőnek a testével kell viselnie. Ha feszes a testünk, nagyobb az önbizalmunk, és ez kihat megjelenésünkre is. ez a gondolatsorozat vezérelte a Chanel márka mai képviselőit, amikor kifejlesztették legújabb termékcsaládjukat, a Body Excellence testformáló és- ápoló termékeit. A krémek semmiféle drasztikus beavatkozást nem ígérnek, az indonéz orvoslás egyik tradicionális növényét felhasználva szelíden, de hosszan tartó eredménnyel feszesítenek és ápolják bőrünket. Mademoiselle Coco is használná őket, ha még élne.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez