A menzesz és a CHEK2 gén is mellrákot okoz
Minél fiatalabban jelentkezett az első menzeszed, annál nagyobb esélyed van a mellrákra – erre az összefüggésre mutatott rá dr. Maida Galvez. Lengyel kutatók szerint pedig a CHEK2 gén mutáns változata növeli meg a mellrák kockázatát.
Azoknak, akiknek 12 éves koruk előtt kezdődött a menzesze, 30 százalékkal nagyobb esélyük van a mellrákra, mint akiknek csak 15 éves koruk után. A veszélyeztetettség a menopauza előtt és után kialakuló rosszindulatú emlődaganatokra is vonatkozik. Fontos tényező még a ciklus hossza is: azok a nők, akiknek 27 napnál rövidebb a menstruációs ciklusuk, veszélyeztetettebbek, mint akiknek 29 napos. Mindennek oka az egyik női nemi hormon, az ösztrogén - minél hosszabban van jelen a női szervezetben, annál nagyobb az esély a mellrákra. Az ösztrogén ugyanis elősegíti a mell sejtjeiben a növekedést fokozó sejtek aktivitását, ami rák kialakulásához is vezethet – állapította meg dr. Maida Galvez.
Most tehetsz valamit a mellrák ellen
2010-es adatok szerint Magyarországon évente 7000 nő betegszik meg mellrákban. Ha korai stádiumban diagnosztizálják a betegséget, akkor 10-ből 9 nő gyógyítható, tehát a megelőzés és a szűrővizsgálatok életeket mentenek.
Idén a Fiskars limitált kiadású összecsukható rózsaszín ollóval támogatja a 10 éves Egészség Hídja Összefogás Egyesületet. A rózsaszínben pompázó ollók szeptembertől kaphatóak a hipermarketekben, barkácsáruházakban, az OMV benzinkutakon és a Magyar Posta hivatalaiban is. A Fiskars egyébként Finnországban évek óta együttműködik a finn Rákellenes Alapítvánnyal és 2005 óta segíti adományokkal a mellrák elleni küzdelmet a finn Pink Ribbon kampányhoz csatlakozva. A márka közel 60 millió forinttal támogatta eddig az Egészség Hídja egyesületet, hiszen a limitált kiadású rózsaszín kerti és konyhai portfóliójában kapható termékek eladási árának egy részét az alapítványnak adományozta.
"Hiszek benne, hogy az emberekhez közel kell hozni a felvilágosítást és egyszerű, különleges eszközökkel kell számunkra megmutatni a megoldást. Ezért nagyon örülök, hogy másodszor is mellénk állt a Fiskars, és ez alkalomból egy igazán egyedi, a mindennapokban is hasznos termékkel kívánják segíteni a mellrák elleni küzdelmet" - mondta az egyesület elnöke, Körtvélyes Éva.
Az Egészség Hídja Összefogás Egyesület célja, hogy a felhívja a társadalom figyelmét az egészséges életmódra, a stressz helyes kezelésére és a megfelelő táplálkozásra, mivel ezek révén a mellrák kialakulásának a kockázata csökkenthető és egyúttal tudatosítsa a szűrővizsgálatok és az önvizsgálat jelentőségét.
Az idei kampányban Detre Diána szörf olimpikon és Sebestyén Márta népdalénekesnő mellé két új híresség is csatlakozott, hogy kifejezzék elkötelezettségüket a mellrák elleni küzdelem iránt: Tóth Gabi énekesnő és Ungár Anikó bűvész.
"Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy együtt tudunk működni az Egyesülettel. Az, hogy az Egészség Hídja Összefogás kampányt támogatjuk, pontosan illeszkedik abba a hosszú távú elkötelezettségünkbe, hogy olyan termékeket készítsünk, melyek segítenek az embereknek megélni a szenvedélyüket és felfedezni a kreativitásukat"- mondta Kovács Péter, a Fiskars magyarországi fióktelepének vezetője.
Új módszer a mellrák kockázatának becslésében
A CHEK2 jelű gén mutációjának vizsgálata segíthet meghatározni, hogy mekkora egy nő kockázata az emlődaganat kifejlődésére, ha családjában előfordult már a betegség - állítják tanulmányukban lengyel kutatók.
A Cezary Cybulski által vezetett kutatócsoport becslése szerint a CHEK2 gén mutáns változatát hordozó nőknél 34 százalék lehet a mellrák kialakulásának kockázata, ha anyjuknál vagy lánytestvérüknél már jelentkezett a betegség.
Amerikai szakértők a tanulmánnyal kapcsolatban ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy az eredmény nem alkalmazható egyforma pontossággal a világ különböző országaiban.
Azokat a nőket, akiknek családjában előfordult már emlődaganat, arra biztatják az orvosok, hogy vegyenek részt genetikai szűrésen, amely során a BRCA1 és BRCA2 gének mutációját keresik. Cybulski a Journal of Clinical Oncology című szakfolyóiratban közzétett tanulmányukban azt javasolja, hogy a CHEK2 gén mutációját is vizsgálják meg a magas kockázatúnak számító nőknél.
A lengyel kutatók mintegy 7500 olyan emlőrákos nő génjeit tesztelték, akiknél nem volt jelen a BRCA1 gén mutáns változata. Megállapították, hogy a nők 3 százaléka a CHEK2 gén egy adott mutációját hordozza. Becslésük szerint a CHEK2 gén mutáns változatának jelenléte mellett 20 százalék egy nő mellrákkockázata, ha pedig az érintett anyja vagy lánytestvére emlőrákos beteg, akkor ez a valószínűség 34 százalékra növekszik. Abban az esetben, ha a másodfokú rokonok között is előfordult mellrákos páciens, a kockázat 44 százalék lehet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez