A magas érzelmi intelligenciával rendelkezők kézikönyve
Az érzelmi intelligencia fontossága nem vitatott, azonban elég trükkös tud lenni. Fontos, hogy figyelj az érzelmeidre, de nem szabad, hogy kizárólag azok irányítsák az életed, hogy azok szabják meg a cselekedeteid menetét. Összegyűjtöttünk pár dolgot, ami viszont csak a magas EQ-val rendelkező egyének kelléktárában szerepel.
1. Nem a másikat hibáztatják a saját reakciójukért
A kulcs az érzelmi intelligenciához, hogy megértsük: az érzéseink nem mások hibáinak következményei. Hiszen rólunk szólnak, nem róluk. Nem várhatjuk el valakitől, hogy mindig tudja, hogy milyen érzelmetek vált ki belőlünk egy-egy megmozdulása. Sokszor egy másik ember cselekedete nem úgy sül el, ahogy ő tervezte, ezért észben kell tartanunk, hogy a mi felelősségünk az, hogy hogyan reagálunk az adott helyzetben.
2. Nem határolják be a boldogságot
Amikor a boldogságra gondolunk, elsősorban a múltbeli tapasztalatainkra támaszkodunk, de ez nem azt jelenti, hogy nem tudjuk elérni a boldogság azon szintjét, amit eddig még csak hallomásból sem ismertünk. Pont ezért, a magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek megértik, hogy előre kell nézni és új dolgokat kell kipróbálni ahhoz, hogy megízleljék az igazi boldogságot.
3. Tudják, hogy a félelem normális reakció
Legalábbis, ha új élmények állnak az ember útjába, akkor teljesen indokolt. Az emberek gyakran gondolják úgy, hogyha valami megijeszti őket, akkor az automatikusan rossz dolog. A félelem azonban arra hivatott, hogy jobban odafigyeljünk az adott dologra, élményre, nem pedig, hogy rögtön a másik irányba meneküljünk előle.
4. Megértik, hogy az érzelmek reakciók, és nem fedik le teljesen a valóságot
Megérteni azt, hogy az, ahogy érzel, nem a szituációt minősíti, csupán a pillanatnyi belső világod, talán a legfontosabb része az érzelmi intelligenciának. Ezt persze a pillanat hevében nehezebb realizálni, de lehet, hogy kevésbé felfokozott érzelmi állapotban máshogy látod majd a dolgokat.
5. Nem gondolják, hogy egy rossz érzés rossz élethez vezetne
Az érzelmi intelligencia egyik alapköve, hogy megértjük: nem lehetünk folyton boldogok. Egy nehezebb, frusztrációval körülölelt nap viszont nem jelenti azt, hogy széthullóban van az életünk. Csupán, hogy több tényező együttállása miatt nem ez volt a legjobb napunk. A boldogság döntés kérdése, de ez nem jelenti azt, hogy minden nap egyértelmű, hogy azt választjuk.
6. Nem barátkoznak könnyen
Az egyik legfontosabb dolog az életben, hogy kikkel vesszük körül magunkat, hisz ez nem csak a gondolkodásunkra van hatással, hanem a mindennapjaink menetére is. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy egyes emberek milyen érzéseket váltanak ki belőlünk, hogy nem szabad erőltetnünk egyesek barátságát.
7. Szerintük az állandó nyugalom nem egyenlő az érzelmi intelligenciával
Attól, mert valakinek magasabb az EQ-ja, nem jelenti azt, hogy soha nem szakadhat magába. Mind megtesszük néha. Az, hogy emocionálisan intelligens vagy, nem jelenti azt, hogy robotként kell viselkedni és mindenre azt felelni, hogy „jól vagyok”. Csupán azt jelzi, hogy tisztában vagy azzal,mit érzel, miért érzed és mit teszel majd azért, hogy felülkerekedj ezen.
8. Megválogatják a gondolataikat
Gyakran makacsnak és önfejűnek tűnnek, de ez inkább arról szól, hogy válogatósak. A gondolataikkal ugyanúgy tisztában vannak, mint érzéseikkel, és azzal szintén, hogy mások milyen hatással vannak rájuk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez