A hidegháború egy levelezés tükrében
A történelmet sokszor befolyásolja egy, vagy több nagy formátumú személy, politikus, hadvezér, király, vagy éppen királynő, királyné. Ugyanakkor vannak olyan periódusok, és személyiségek, akik inkább az háttérben húzódnak meg, és inkább a színfalak mögül irányítják a folyamatokat. George Frost Kennan és John Lukacs levelezését most könyvben is kiadták.
Előbbi diplomata, utóbbi történész. Mindketten inkább a háttérből irányítottak, vagy gondolkodtak a történelemről, arról, amit éppen ők csináltak.
A 2005-ben elhunyt George Frost Kennan igazi háttérember volt. Diplomataként, ráadásul szovjet-orosz területre specializálódott szakértőként az egész hidegháború alatt - és után is - számtalan esetben kérték ki a véleményét, adott tanácsot még a kilencvenes években is.
John Lukacs-ot már annyira nem kell bemutatni. A magyar származású, fiatal, még szinte ismeretlen történész 1952-ben ír először levelet Kennan-nak, hogy aztán jó ötven évig levelezzenek egymással.
Levelezésük tulajdonképpen a hidegháború története, mely két független gondolkodónak a nézetazonosságát tükrözi az amerikai politika számos elemének megítélésében és bírálatában. A politika mellett, rendkívül érdekes a levelezés során szövődő egyre mélyebb barátság és bizalom.
A hidegháború iránt érdeklődőknek kötelező könyv.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez