A hét törpe
Vannak olyan államok, amelyek nyersanyagaiknak, másuk iparuknak, vagy fejlett szolgáltató szektoruknak köszönhetik gazdagságukat, míg a fejlődő országok nagy része napjainkban is mezőgazdaságából próbálja meg fenntartani magát. És léteznek olyan országok is, amelyek egyszerűen abból élnek, -és pedig nem is rosszul - hogy léteznek. Hogy valószerűtlenül, imádnivalóan kicsik. A turisták pedig csodájukra járnak, mint valami aranyos, egzotikus mütyüröknek a térképen.
Andorra
Andorra Európának nem csak egyik legkisebb, de egyben egyik legrégebben megszakítás nélkül létező állama is. A Budapestnél is kisebb területű országocskát 1278-ban "alapította" a spanyolországi Urgel városának püspöke, és a francia Foix grófja, miután hosszas civakodás után megállapodtak abban, hogy a vitatott területen társhercegséget hoznak létre, melynek államfői tisztét a mindenkori püspök, illetve gróf együtt töltik be. (Utóbbi szerepét napjainkra a francia elnök vette át.) A festői szépségű völgyben elterülő kis országocskának az év minden szakaszában csodájára járnak az idegenek. A turistákat élen a jó minőségű, ám nem túlzsúfolt sípályák vonzzák ide, nyáron pedig a híres művészeket felvonultató jazz-fesztivál Escaldes-Engordany-ban, a román korban épült templomok, hidak, valamint az ország ezeréves történelmét bemutató számos múzeum.
Vatikán
A Föld legkisebb, de egyben egyik legfontosabb állama bizonyíték arra, hogy nem a méret a lényeg. A Katolikus Egyház központja, a Pápa székhelye kisebb mint egy átlagos budapesti kerület, mégis kevesebb a dugó és több a turista. A zsebkendőnyi nagyhatalom zarándokok millióit fogadja minden évben, különösen Húsvét, Pünkösd és Karácsony idején. A pápai államba azonban nem csak a hívők látogatnak el, hiszen a Szent Péter bazilikát, vagy a Vatikáni Múzeumot egyetlen magára valamit is adó turista sem hagyhatja ki, ha Rómában jár. És, ha már itt vagyunk semmiképp se felejtsünk el beszerezni néhány latin feliratú bélyeget, vagy euro érmét - a Vatikán ugyanis a világ utolsó állama, amely hivatalosan még e gyönyörű holt nyelvet használja.
San Marino
Az olasz csizma még egy miniállamot is rejt magában. A Föld legrégebbi köztársaságát a hagyomány szerint még 301-ben alapította Szent Marinus, hogy az Appeninek magaslatai között menedéket nyújthasson az üldözött keresztényeknek. Hogy valóban így volt-e, nem tudni, ám a miniállam róla kapta nevét, és lakói ma is őt tekinti hazájuk megalapítójának. Az azonban bizonyos, hogy San Marino 1000-ben már teljen önálló köztársaság volt, 1244-ben pedig - a világon az elsők között már saját alkotmánya volt. A kisállam legfőbb bevételi forrása az idegenforgalom. A bevezetőben említett "abból él, hogy létezik" elve talán San Marinora igaz a leginkább. Alacsony példányszámban kiadott bélyegei, illetve pénzérméi minden gyűjtő számára kihagyhatatlanok, évente turisták milliói látogatnak el az országba, kizárólag azért, hogy a világ ötödik legkisebb országának pecsétje ott díszelegjen az útlevelükben. Persze azért ezen kívül is akad látnivaló, hiszen a főváros Európa egyik legrégibb városa számos gyönyörű középkori teplommal, és két, szinte függőleges sziklafal tetején magasodó erőddel. 1981 és 2007 között minden évben Forma-1-es futamokat is rendeztek az Imola melletti pályán, azóta a Moto GP tartja itt viadalait. A san marino-iak - bár büszkék kicsiny hazájukra - azért vérbeli olaszok is egyben: az alig több, mint harmincezres országban 9 jelentősebb politikai párt, és két (A és B) ligában 15 futball csapat működik...
Dubai
Az Arab-öböl menti kis sejkség valójában nem teljesen független, mivel 1971 óta az Egyesült Arab Emírségek egyik tagállama. A térség sok más országához hasonlóan Dubai elmúlt évtizedekben végbement robbanásszerű fejlődésének motorja is a kőolaj és a földgáz volt. A miniállam vezetői azonban a kilencvenes évtized elején idejekorán felfigyeltek a fosszilis energiaforrások kiapadását jelző vészterhes jóslatokra, és új bevételforrás után kezdtek kutatni. Körülnéztek, és a homlokukra csaptak: jé, hiszen itt egész évben meleg van, gyönyörű homokos a tengerpart, tele kókuszpálmákkal. Nosza, létesítettek is jópár strandot, fel is húztak néhány luxuszszállodát. De ezzel nem elégedtek neg, s kiadták a jelszót: "Mindent egy helyen!" Nem egyszerűen egy mediterrán nyaralóhelyet hoztak létre a sok közül, hanem a világ legexkluzívabb turistaparadicsomát, ahol a szerencsejátéktól a konferenciaközponton át a legkülönbözőbb szórakozóhelyekig minden megtalható. És, ha mindez még nem lett volna elég, 1999. végén megnyitotta kapuit a Földkerekség első hét(sic!) csillagos szállodája, a Burdzs al-Arab (Az Arabok Tornya), amely 321 méteres magasságával a világon a legmagasabb hotel is egyben. A mesterséges szigeten álló exkluzív vityillóban alig 1000 dolcsiért már megalhatunk a legolcsóbb szobák valamelyikében. A kicsiny városállam ezen felül arról is híres, hogy a világon itt a legolcsóbb az arany, tehát a bazárt sem érdemes kihagyni. Dubai manapság a felső néhányezer egyik legfrekventáltabb pihenő- és találkozóhelye, laza nyaralások, hatalmas luxuspartyk és dollármilliárdokról döntő tárgyalások színhelye. Úgyis mondhatnánk: a világ köldöke egy kisebb magyar megyényi területen.
Monaco
Vatikán után a világ legkisebb, és egyben legsűrűbben lakott állama. A nem egészen két négyzetkilométernyi területen körülbelül harmincezer ember él, de az év minden részében özönlő turistákkal együtt ennek akár háromszorosa is tartózkodhat a kicsiny hercegség területén.
Külön érdekesség, hogy ezen a körömpiszoknyi területen még Forma-1-es futamot is rendeznek, amely a pálya rövidsége, és szükössége ( helyhiány miatt nincsenek kavicságyak sem) miatt az egyik legnagyobb kihívás a versenyzők számára.
Monaco már a XX. század első felétől kezdve Európa legexkluzívabb szórakozó-és üdülőcentruma. Nem is igazi világsztár az, akinek nincs legalább egy lakása a miniállamban. Erre egyébként nem csak a presztízs, hanem a hihetetlenül alacsony adók (személyi jövedelemadó nincs is) is sarkallják őket.
Az idelátogató turisták nagy részét természetesen a világ - Las Vegas mellett - leghíresebb szerencsejáték-fellegvára, Monte Carlo miatt látogat ide. Az ember akár a sarki kocsmában is elverheti a pénzét játékgépen, és minden valamirevaló nagyvárosban tucatszám találhatunk kaszinókat is. Monte Carlóban azonban mindezt a Földkerekség leghíresebb és leggazdagabb embereinek társaságában tehetjük. Az egész várost belengi a luxus, az exkluzivitás szelleme, a szerencsejátékbarlangokba szigorúan csak elegáns öltözékben lehet belépni - ez nem Vegas, itt nemigen találkozhatunk Hawai-ingben flangáló a félrészeg, legatyásodott turistákkal. Aki itt megfordul, annak lényegében teljesen mindegy, kaszál-e, vagy veszít. Nem a nyereményért játszik, hanem azért, mert megteheti.
Ha Dubai az ultramodern luxus hazája, akkor Monaco a hagyományos, patinás "békebeli" exkluzivitás megtestesítője.
Liechtenstein
Egy régi német gúnydal szerint "Vándor, ha Liechtensteinbe érsz, lépj a közepébe, nehogy mellé lépj!". A hercegség valóban egészen apró, alig 160 négyzetkilométernyi területen fekszik, Európa harmadik legkisebb állama. A kicsiny országocska a világ egyik legfrekventáltabb adóparadicsoma, szinte minden sarkon van egy bankfiók. De nem csak ezért érdemes ellátogatni a Svájc és Ausztria közötti hegyekben meghúzódó minimonarchiába. A hercegi család a világ egyik legtehetősebb famíliájaként mesés műkincsgyűjteményt halmozott fel, amelyet a főváros, Vaduz múzeumaiban tekinthetünk meg. Nem beszélve a csodálatos panorámáról, a festői alpesi tájról, és a kiváló sípályákról.Az ország egyetlen komoly hátrányát a még Svájchoz képest is egekben található árak jelentik.
Gibraltár
Dubai mellett a másik kakukktojás, hiszen Gibraltár sem teljesen független ország, hanem autonóm koronagyarmat. Ugyanakkor mégis tökéletesen illeszkedik a felsorolásba, hiszen az egykor a külvilágtól szigorúan elzárt kulcsfontosságú haditengerészeti támaszpont mára kedvelt turistaparadicsom lett.
A britek 1704-ben foglalták el a Földközi-tengert az Atlanti-óceántól elválasztó keskeny földnyelvet a spanyoloktól, akik az elmúlt három évszázadban nem is igazán tudták magukat túltenni ezen az érzékeny veszteségen. A britek aztán a világ egyik legnagyobb haditengerészeti bázisát építették itt ki. Mára Gibraltár elsősorban "civil" várossá vált, az Andalúziába látogató turisták kihagyhatatlan célpontja. A gyarmat azonban emellett természetesen megőrizte militáris jellegét is, ennek nyomait úton útfélen tapasztalhatjuk, legplasztikusabban talán akkor, amikor a spanyol határ után néhány kilométerrel az autóút és a légitámaszpont felszállópályája keresztezik egymást. Ha pirosat kapunk, jó eséllyel megcsodálhatjuk a brit légierő egyik gépét akcióban.
A festői szépségű gibraltári sziklák, és a mediterrán éghajlat mellett az egyik legfőbb turistacsalogató tényezőt a majmok jelentik. Főemlős rokonaink ugyanis Európának csak ezen a legdélibb szegletén élnek vadon.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez