A Hét Nővér
A Hét Nővér egykor fogalom volt a szocialista világban, a mai kor gyermeke azonban Moszkván kívül már nem nagyon hall róluk. A Hét Nővér hét épület (vagy inkább komplexum), melyek meghatározták Moszkva arculatát, és irányt mutattak a meghódított „ideiglenesen” megszállt országoknak, hova is kell tekinteniük vigyázó szemeiket.
Az épületek születésének oka, hogy Moszkva, vagyis inkább annak mindenható ura, Sztálin a legkevésbé sem tűrhette meg, hogy az ország ősellenségének szívében egyre-másra szaporodnak a hatalmas felhőkarcolók, így kiadta az ukázt: Moszkvának is kell ilyen.
Persze ehhez megfelelő szaktudás és tapasztalat is kellett volna, ami viszont hiányzott a nagy Szovjetunióból, így maradt a jól bevált monumentális építkezés: minél több mindenből, így nagy baj nem lehet.
Így hát elkezdtek kinőni a földből a Hét nővér épületei, hogy 1953-ban, Sztálin halála után befejeződjenek az ilyen irányú városfejlesztések, mégis, a program hat éve alatt Moszkva egyik meghatározó jelképei lettek (az elkezdett építkezéseket azért befejezték)
Stíluskavalkád
Az épületek építészetileg magukon őrzik megrendelőjük zavaros elképzeleseit a világról. Az orosz építészet jellegzetes motívumai mellett kiemelkedő az úgynevezett Sztálin barokk monumnentális igénytelensége, de megfigyelhető a törekvés az amerikai építészet gyöngyszemeinek másolására is.
Az épületeket túltervezettek, acélszerkezetük betonalapokon nyugszik, ám magasságban képtelenek voltak versenyezni az amerikai párjaikkal, hiszen sem szerkezetben, sem súlyban nem tudták a tengeren túli eredményeket hozni az orosz építészek.
Moszkvai Állami Egyetem
A világ ma is legmagasabb oktatási intézményének számító épületet GULAG rabok építették, őket az épület magasabb szintjein szállásolták el, így nem kellett tartani a szökésüktől sem. 1953. szept. 1-jén nyílt meg az épület, ám később is még sokáig dolgoztak rajta. Magassága 240 méter, 1,6 km²-en terül el, 36 emeletes.
Ukrajna Szálló
A Moszkva folyó partján található ötcsillagos Ukrajna Szálló 34 emeletével és 206 méteres magasságával a világ egyik legmagasabb szállodásja. Az épület 101 000 m²-en terül el, négy évig készült, végül csak 1957-ben tudták átadni.
A külügyminisztérium épülete
A 27 emeletes, 172 méter magas épületet 1948 és 1953 között építették, és az egykori Szovjetunió, később Oroszország külügyminisztériumának adott, és ad ma is helyet. Az épületet kőből készült pilaszterek díszítik, neogótikus hatásokat keltve, a belső tér már sokkal modernebb hatást kelt. Gyakorlatilag folyamatosan újítják fel.
Hilton Moscow Leningradskaya
Egyszerűen csak Leningrád Hotel mai neve Hilton Moscow Leningradskaya, pikáns példáját mutatva a történelem változékonyságának. A 136 méter magas, 26 emeletes (ebből 19 lakható) épületet legendásan rossz kihasználtságú volt, mégsem merte senki a lebontását kezdeményezni a múlt rendszerben. Végül 2008-ban nyitották meg újra Hilton Moscow Leningradskaya néven, teljesen felújítve. Nevéből fakadóan immáron nyugati befektetővel...
Kotyelnyicseszkaja-rakparti lakóház
A 176 méter magas, 32 emeletes épület a világ legmasabb lakóházai közé tartozik, feltéve ha éppen lakhatóak a felsőbb szintek. Az 1952-ben befejezett érdekessége, hogy egy korábbi kilencemeletes lakóházat is magába foglal. Az elsődleges tervek szerint elit lakások lettek volna itt, ám nem sokkal a megépítése után átalakították társbérleti lakóközösséggé.
Kudrinszkaja téri épület
160 méter magas, 22 emeletes épület csúcsdísze 30 méter magas, a kisebb nővérek közé tartozik, inkább monumentalitásával (és alapterületével) hódít.
Vörös Kapuk-épület
Az épületkomplexum 24 emeletes, 133 méter magas, ehhez csatlakoznak egyenként 11–15 emeletes tömbök, melyekben összesen 300 lakás található. Az épület közvetlen összeköttetésben van a Krasznije Vorota (Vörös kapuk) metróállomással. 1954-re készült el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez