A haj hatalma. Erő rejlik benne?
Évszázadokkal ezelőtt a gazdaság és a hatalom jelképe volt a hajkorona. Mára persze mások lettek a státusszimbólumok,de sokan most is úgy tarták, hogy a haj a lélek tükre. Hogy miért foglalkozunk ősidők óta olyan sokat a hajunk ápolásával? Talán azért,mert annyi mindent elárul a tulajdonosáról.
Már régen megfigyelték,hogy a vékony szálú hajjal rendelkező nők segítőkészek és gondoskodók, a sűrű és vastag hajúak energikusak és erős a kisugárzásuk. A hosszú haj az érzékiséget jelképezi,míg a rövid a vagányságot. A szőkék ártatlanságot és megközelíthetetlenséget sugároznak, a feketék egzotikusnak és szenvedélyesnek hatnak, a vörösek pedig féktelenek.
Legendák és mítoszok
A haj és a hatalom kapcsolata nem újkeletű. XIII. Lajos francia király az országát is odaadta volna a dús hajkoronáért. Szégyellte ugyanis kopaszságát,nem mert tar koponyával kiállni alattvalói elé. Tanácsadói később megtalálták a megoldást: egy csípőig érő fehér parókát készítettek neki. Az uralkodó rendkívül boldog volt, a haj pedig így vált a gazdaság és az erő jelképévé a birodalomban. Sok mítosz és legenda is született a hajjal kapcsolatban. Az ókori római mitológiában például a szerelem istennőjének. Vénusznak volt gyönyörű szőke hajkoronája, melyet ha pillantott egy férfi, azonnal halálosan beleszeretett a szépségbe.Az isteni mondának aztán meg is lett a következménye: a szőke hajú rabszolganők nagy sikernek örvendtek a római férfiak körében, és ez természetesen féltékennyé tette a feleségeiket. A női lelemény azonban bámulatos, ha a férjek megtartásáról van szó: a rabszolganőket kopaszra nyírták a római hitvesek,és a hajukból készült tincseket a sajátjukba fonták.
Az ókori Egyiptomból is maradt ránk hajjal kapcsolatos legenda: Bereniké királyné fürtjei híresek voltak szépségükről. Amikor a férje háborúba indult, a királyné megesküdött,hogy levágatja a haját,és az égieknek adományozza, ha a hitvese épségben hazatér. A fáraó sértetlenül érkezett vissza, Bereniké haja pedig azóta ott ragyog az égbolton csillagkép formájában. Egyiptomban a szép haj egyébként isteni eredetűnek számít,ezért a papok és a fáraók 5000évvel ezelőtt aranyporral színezték tincseiket.
Nemcsak a női fürtöknek tulajdonítanak mágikus erőt. Az Ótestamentum szerint Sámsonnak is a hajában volt az ereje, míg bele nem szeretett a szép Delilába. A nő, miután megtudta a titkát, az éj leple alatt levágta a haját,és kiadta őt az ellenségeinek.
Azt, hogy a haj az erő jelképe, már az ókori görögök is jól tudták. Ezért is volt a szabad férfiak privilégiuma, hogy hosszú hajat viseljenek, a rabszolgákat pedig kopaszra nyírták. Sőt, a hajvágás egyenesen büntetésnek számított. Van erre is egy mondásuk: "Itt valaki hajának hullania kell!" A hajviseletnek a későbbi korokban is fontos szerepe volt. A dámák a rokokó korában magasra púpozott frizurát hordtak, a férfiak pedig parókára esküdtek. Angliában a bírók fehér púderes parókával a fejükön gyakololják hivatásukat, ezzel is emlékeztetve a tiszteséggel járó hatalomra.
Rituálé depresszió ellen
Kínában már évszázadok óta létezik egy hajjal kapcsolatos rituálé,amely depresszió leküzdésében segít. Ehhez a kezüket a fejük fölé emelik,és a hajuk mentén lassan lefelé kezdik mozgatni úgy,hogy ökölbe szorítják. Így a rossz energiákat a hajukon keresztl kihúzzák magukból,és bezárják azt. Azután egyszerűen kidobják az öklökből a szomorúságot a nyitott ablakon keresztül. Lehet,hogy furcsának tűnik a lélek és a haj között összefüggéseket keresni,pedig sok mindent elárulnak rólunk fürtjeink. Ha például rossz a hangulatunk, erőtlenül lógnak. Nem segít sem a zselé,sem a fésű. Ilyenkor az egyetlen megoldás, ha copfba fogjuk a hajunkat,és megpróbálunk jó képet vágni az egészhez. Mert,ha jól érezzük magunkat a bőrünkben, akkor csillognak,fénylenek a tincseink-akár egy igazi korona-
Az ókori Egyiptomban a száraz és töredezett hajat meleg vízzel habosra vert tojással mosták. Azután 2 evőkanál ecetet feloldottak 2 liter vízben,és ezzel öblögették át a tincseket,így azok szép csillogóak lettek. A görögök gyógynövényfőzettel öblitették át a hajukat,hogy fényes legyen.Csalánt,orbánc-és útifüvet kevertek össze,majd ebből 4 evőkanálnyit leöntöttek egy liter forró vízzel,és 30 percig ázni hagyták. Ezután leszűrték a forrázatot,és megmosták vele a hajukat.
Németországban a korpa ellen egy citromot hajszálvékonyan meghámoztak, a héjhoz hozzátettek 2 evőkanál szárított lándzsás útifüvet,majd felöntötték fél liter gyümölcsecettel. Meleg helyre tették,és négy hétig állni hagyták. Azután leszűrték és lefedték. Minden hajmosás után átöblitették vele a hajat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez