Túlértékelt boldogság
Mi a legnagyobb célod az életben? Hogy boldog legyek- a legtöbb embernek ez a válasz ugrik be elsőre. Hiszen ez a legfontosabb, nem igaz? De mi van akkor, ha az élet többről szól, minthogy az egyéni boldogságunkon munkálkodjunk, ha van valami, ami ennél is fontosabb?
Jó jegyek, népszerűség, szuper végzettség, menő állás, gyönyörű otthon és persze pénz meg tökéletes szerelmi élet. Ezek lennének az általunk gondolatban felépített boldog élet paraméterei. Mégis, rengeteg ember érzi úgy, hogy üres az élete, még akkor is, ha az véletlenül követi a papírformát.
Az öngyilkossági ráta egyre emelkedik a Föld számos területén, annak ellenére, hogy az élet bizonyos aspekusokban könnyebbé, jobbá vált.
De elég csak szétnézni az ismerőseink között: ugye mindenki talál olyan párt, akik annak ellenére, hogy boldogan mosolyognak a képeken otthon lecsatolják a maszkot és megfullasztják egymást, de biztos olyat is ismerünk, aki irigylésre méltó állásával járja be az egész Világot és valami mégis hiányzik neki.
Ennél a pontnál érdemes elgondolkozni, hogy tényleg elég "csak" boldognak lenni?
Sokan azt fogják erre mondani, hogy persze, hogy elég, de ha te is megzabolázhatatlan lélekkel rendelkezel, akkor még a legnagyobb boldogság közepette is lüktetni fog a fejedben egy kérdőjel, hogy okés, de tényleg csak ennyi lenne?
Emily Esfahani Smith írónő szerint nem.
Emily 2017-es Ted Talk videóját majdnem 3 millióan tekintették meg, és valószínűleg mindannyian elmerengtek a gondolatmenetén. Ez a nő 5 évet töltött interjú készítéssel, többezer pszichológiával, filozófiával foglalkozó oldalt elolvasott mielőtt a következőre jutott: szerinte nem a boldogság hiánya vezet kétségbeeséshez, hanem az, ha nem adunk értelmet az életünknek.
És mi is a különbség aközött, hogy boldog vagy az életeddel és hogy van jelentősége annak?
"Számos pszichológus úgy definiálja a boldogságot, mint komfort és nyugalom érzetét, jóérzést a jelenben. Az, hogy értelmet adsz az életednek mélyebb jelentőséggel bír. A híres pszichológus, Martin Seligman szerint ez abból fakad, hogy valahova tartozol, valami olyat szolgálsz, ami túlmutat rajtad és a legjobbat hozza ki belőled."- állítja Smith.
"A mi kulturánk megszállottan keresi a boldogságot, de én úgy gondolom, hogy a saját létezésünk értelmét keresni egy magasabb szint ennél. A kutatások arra jutottak, hogy azok, akiknek valami életcéljuk van, jobban teljesítenek az iskolában és a munkában, és tovább élnek."
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez