Zöld Esküvő? Avagy férjhez menni másképpen
Napjainkban egyre divatosabb zölden férjhez menni, és nyugodt szívvel mondhatjuk, ez egy olyan irányvonal, amelynek követésével, jómagunk is kissé „zölddé válunk”. A zöld gondolkodás elterjedésével az ökológiai módszerek egyre nagyobb teret nyernek, és nem csupán a mindennapi használat során, hanem különleges alkalmakkor is. Így jött létre az ökotudatos zöldesküvő fogalma is.
Nézzük csak, miként lehetünk tudatosan boldogok:
Miért ne lehetne a nagy nap, egy zölden felelősségteljes döntés része? Azok a párok, akik a környezetvédelem és energiatakarékosság jegyében szervezik meg esküvőjüket, másfajta szervezéssel találkoznak a nagy nap előkészítése során, mint nem zöld sorstársaik. Akik öko módra mondják ki egymás számára a boldogító igent, többnyire valamilyen természeti közeget választanak az esküvő helyszínéül, mint például parkot, udvart vagy mezős területet.
Azok az emberek, akik a zöld esküvő mellett döntenek, a mindennapjaikban is a környezetkímélő életforma támogatói: általában nagyrészt vegetáriánusok, kerékpárral közlekednek és szelektíven gyűjtik a hulladékot. Az esküvői menüsor kialakításánál is szem előtt tartják, hogy az ételek a lehető legkevesebb vegyi anyagot tartalmazzák. Előszeretettel használnak teljes kiőrlésű készítményeket, rozslisztből készült tortákat, süteményeket, friss zöldségeket és gyümölcsöket még a dekoráció során is. /így mindenki hazaviheti a nagy nap végén, a saját névre szóló friss ajándékát/. A dekorációként szolgáló növények között gyakrabban találunk cserepes virágot, mint vágottat, nem úgy, mint a hagyományos esküvők esetében. A megvilágításnál az elektromos izzók helyett gyakrabban alkalmazzák a gyertyákat és mécseseket, melyek nemcsak energiatakarékosak, hanem hangulatosabbá is teszik az esküvői légkört.
Egy "zöld" menyasszony nagy valószínűséggel a kenderből készült esküvői ruha mellett fog dönteni, ugyanis a kender természetes anyag, a gyapottal ellentétben vegyszerek nélkül is megél, és a legtöbb tápanyagot visszahelyezi a talajba. Az esküvői meghívókat és menükártyákat újrahasznosított papírból készítik, lehetőség szerint saját kézírással és nem nyomdai megmunkálással. A tűzijátékok helyett az esküvő fényét egy természetbarát cselekedettel növelik: fát ültetnek. Ezzel mind egymás iránti, mind a természettel szembeni hűségüket kifejezik és egyúttal a házasságkötés romantikus részét képezi, ugyanis a párok évről évre visszatérhetnek a helyszínre (pl. házassági évfordulón) és megszemlélhetik, hogy az elültetett „szerelemfájuk“ mennyit nőtt és fejlődött a nagy nap óta.
Képzeljük el, hogy egy 50 éves házassági évfordulón az unokákkal közösen ennek a fának árnyékában ülve idézik fel a régi szép emlékeket. Mennyire másabb ez a boldogság és milyen jó érzés így visszaemlékezni.
Továbbra is az ökotudatos gondolkodás jegyében maradva: autó helyett gyalogolhatunk, főleg falun, de ahol lehetőség kínálkozik rá, a fiatal pár bérelhet hintót a nagy alkalomra. Aki kétkerék-párti, biciklire pattanva is kimondhatja a bűvös igent, sőt ha mindketten egy bringás társaság tagjai, miért ne tekerhetne a násznép is velük? Lehetőség szerint a rendezvény helyszínei legyenek közel egymáshoz. Az ünnepség után egyre több fiatal pár dönt a biciklis - zarándoklós nászút mellett, jövedelemtől függően választva természet közeli helyek látogatását, akár európai országok vonatkozásában is. Azonban nem követ el senki szentségtörést azzal, ha itthon tölti a mézesheteit, hiszen Magyarországon maradva is számtalan páratlan lehetőséget találni, melyeket szerelmesen, kéz a kézbe kirándulva érdemes együtt felfedezni!
Legyetek Nagyon Boldogok zöldben is! :-)
Frenyó Krisztina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez