Zenerotika felsőfokon
A „psyché” szó jelentése a görögben lélek, de mindenképpen a lélek erotikus aspektusát jelenti.
Minden művész életében van egy múzsa, egy mentor, avagy egy MESTER. Kárászy Szilvia sorsa is ily módon fonódik össze Weöres Sándoréval. Az egykori barátság ösztönözte, hogy Szilvia a maga módján, a művészet rendelkezésére álló eszközeivel állítson emléket Weöres Sándor születésének közelgő 100. évfordulójának alakalmából, október 16-án a Művészetek Palotájában.
Az összművészeti hangversenyen elhangzó művek a klasszikus zenétől – többek között Purcell, Saint-Saëns, Rachmaninov, Szkrjabin alkotásaitól – a dzsesszen és napjaink legújabb zenei irányzatain keresztül avatják be a hallgatót a művész előadói és szerzői világába. A koncerten először szólal meg a magyar harangjáték legújabb fejlesztése. Az előadáshoz elljáróban némi háttérismeret, és kód is jár.
Psyché, az előadás kódja - ZENEROTIKA
Psyché mint a női sorsképlet megtestesítője, aki állandóan lázad a fennálló hagyományokkal és konvenciókkal szemben és egész élete e konvenciók széttörésének kísérletét példázza. A „psyché” szó jelentése a görögben lélek, de mindenképpen a lélek erotikus aspektusát jelenti. Psyché alakja alig képzelhető el Ámor, a szerelem istene nélkül. Tehát Psyché nemcsak lélek, hanem a szerelemtől érintett női lélek. A pszichológiában Pszyché szimbolizálja a férfiak lelki oldalát, és Erosz, a testi erő és étvágy szimbólumává vált. Továbbá, Psychének jutott az a tisztesség, hogy egy egész tudomány névadója lehetett, jóllehet, tudjuk, hogy a pszyché és az erósz együtt teszi teljessé az emberi természetet.
Az est jegyébn mottóként álljon itt Kárászy Szilvia önvallomása:
„Szerintem a zene „Isten nyelve” és most engedtessék meg nekem, hogy kissé patetikusan fogalmazzak: bízom benne, hogy adatik számomra annyi idő, hogy mindent, amit emberileg, művészileg, eszmeileg fontosnak tartok, azt sok- sok emberhez, mindenkihez, aki érintett és szüksége van rá, eljuttathatom; művészi katarzist, örömöt, drámát, igazságot hirdetve.”
PSYCHÉ Hang-Fény-Képei
Kárászy Szilvia hangversenye
október 16., (kedd), 19:30, Művészetek Palotája
Közreműködik:
Binder Károly – zongora, Babits Antal – kontrabasszus klarinét
Szent Efrém Férfikar (művészeti vezető: Bubnó Tamás)
Ewald Rézfúvós Együttes, Kyoto Kita Taiko Japándob-együttes
Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekar
Fekete Ernő – színművész
Vezényel: Záborszky Kálmán
Rendező: Kamondi Zoltán
A Műsor:
I. Protohomo
II. Psyché confessiója
III. Piano Vamp
IV. Vallomások
––
V. Zenerotika
VI. Barbár dal
VII. Átváltozások
VIII. Néma zene
IX. Harangok
X. Végítélet
XI. Befejezetlen
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez