Z, az eddigi legjobb zombifilm
Mert a Z világháború inkább háborús thriller illetve járványos horror, sem mint klasszikus zombimozi. És az ilyen arányban kevert vegyes felvágottat nagyon szeretjük.
Éppen csak öt percet késtem a film bemutatójáról, de már javában káosz volt a vásznon. Mindenki menekült amerre látott, és már potyogtak a hullák is. Már itt tudtam, hogy ez nem az a Legenda vagyok vagy Éli könyve típusú apokaliptikus film lesz, ami egy órán keresztül készíti elő az első akciót. Később az előzetesből rekonstruáltam, hogy a történet középpontjában álló családnak éppen csak megreggelizni volt ideje, mielőtt elszabadult a pokol. Vagyis a film 116 percéből legalább 110 csupa para, feszültség és akció.
Brad Pitt a kilátástalan helyzetű magányos hős, a fertőzés eredetét kutatva bejárja a fél világot Philadelphiától, Koreán át, Jeruzsálemig. Vagyis, ha ritkán is, de születnek olyan hollywoodi filmek, amelyekben nem az Egyesült Államok területén mentik meg a világot. A forgatás is sok helyen zajlott, Málta helyettesítette Jeruzsálemet, és Glasgow szolgált Philadelphiaként. Mi tudjuk, hogy Budapesten is forgatott a stáb, de a nemzetközi hírekbe csak azért került bele a budapesti helyszín, mert a rendőrség a hatályos törvények értelmében lefoglalta a hatástalanított fegyvereket, mert azokat túl könnyen lehetett volna visszaélesíteni. Brad Pitt állítólag őrjöngött, de a film készítői szerint nem csúszott a forgatás. Ám felesleges volt a nagy hűhó és a koszban éjszakákat átfázó statiszták tömege, mert a Kőbányán rögzített jelenetek nem kerültek a végleges verzióba. És hogy ez így lesz, már akkor tudta a szakma, mielőtt az amerikai stáb elhagyta volna Magyarországot. A forgatás közben a rendező a Népszabadságnak ugyan még azt nyilatkozta, hogy a Moszkvában rekedt Pitt egy gyárból próbál majd valahogy kijutni, de filmbéli karaktere, Gerry Lane végül, a forgatókönyv átirt verziójában, el sem jut az orosz fővárosba. Így felismerhető díszleteket vagy arcokat hiába is keresnénk a filmben, Kamarás Iván és Réti Barnabás sem tűnik fel, de remélhetőleg a DVD-n viszontláthatjuk majd őket.
A magyar színészek közül csak Daniella Kertesz került be a filmbe, de neki csak a neve magyar
Ha a magyar srácok nem is kényeztetnek el a jelenlétükkel, Brad Pitt odateszi magát mindenki helyett. Jó látványt nyújt a vásznon, de szerencsére nem sajátítja ki a filmet, megélnek mellette az egyéb vizuális értékek is. Ezek persze nem abból állnak, hogy gennyedző élő halottak hörögnek a képünkbe, sőt, a zombik (pár kivételével) nem is kerülnek premier plánba, csak vérengző hordaként pusztítanak a háttérben. Ezek az élőhalottak ugyanis a rajzási elmélet alapján mozognak. Marc Forster, a műfajvirtuóz rendező (Szörnyek keringője, Én, Peter Pan, A Quantum csendje) munkáján látszik, hogy tiszteli a műfaj hagyományait, de nem akarta mereven követni, mert valami eredetit szeretett volna létrehozni. „Minden hasonló film George A. Romero köpönyegéből bújt elő, hiszen ő a műfaj atyja – magyarázza Forster. – Mostanában a 28 nappal később és a hasonló filmek számítanak e téren népszerűnek. Mi valami újjal próbálkoztunk, ezért néhány klasszikus elemet átvettünk ugyan, de a fertőzöttek mozgása és motivációja nálunk eltérő. A madarak, a halak vagy a hangyák gyakran egy bizonyos mintázat szerint, tömegesen áramolva rajzanak.”
Mint a hangyák: Jeruzsálem ostroma zombi módra
És amikor már mindenhol rajzanak, akkor az embereknek már nem sok mentsvára marad. A Lane család egy hatalmas repülőgép-hordozón talál átmeneti biztonságra, amelyet a Brit Haditengerészet Argus nevű hadihajója „alakított”. „Nagyszerű érzés igazi hadihajón dolgozni a többé-kevésbé steril stúdiódíszlet helyett – mondja Forster. – Felemelő érzés volt, ahogy meglegyintett minket a valóság szele, ami igazán ráfért a produkcióra, hiszen bizonyos értelemben teljesen reális háborús filmet készítettünk, amely a zombi világháborúról szól.”
Nem csak a zombiknak érdemes ráugrani erre a filmre
És valóban. A csatajeleneteket és a nyomukban fellépő káoszt dokumentumszerű hitelességgel és finom 3D-s megoldásokkal jeleníti meg a film. Volt, hogy egy felvételhez 500 statisztát, és majdnem ennyi maszkost használtak, vagyis nemcsak mutatóban villantanak föl néhány agyhalottat. És ez még mind semmi, mert a sminkeseknél jóval hosszabb a számítógépes effektusok alkotóinak listája a Z világháború végén. Ez nem is csoda, hiszen pestiesen szólva „nagyon ott vannak” azok a nem élő szereplős jelenetek is, amikor félezernél is bőven több zombi lendül támadásba. Egyszóval mind zombi ábrázolásban, mind vírusellenszer keresésben, mind pattogatott kukorica habzsoláshoz passzoló akcióban magasra tette a mércét Foster és Pitt produkciója. És bár a konklúzió, miszerint bármikor bármilyen világméretű szörnyűség megtörténhet velünk, nem túl kecsegtető, arra biztatok mindenkit, hogyha bevállal egy zombis mozit, akkor ez legyen az.
bégé
Nézd meg a film különböző premierjein készült fotókat is Angelináról és Brettről!
Eredeti cím: World War Z
Korhatár: 16
Szinkronizált
Országos bemutató: 2013. június 27.
Bemutatja a UIP-Duna Film
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez