Whisky vagy Whiskey II.rész
A különbség ízben és jellegben is érezhető, de miben tér el a whiskytől a whiskey?
A párlat "e" betűvel megtoldott változata nem csupán úri flancolás, vagy elgépelés, az aranyszín ital nagy múlttal és hagyományokkal rendelkezik mind Skóciában és Kanadában (whisky), mind Írországban és Amerikában.
Az ír whiskey
Eredetileg ír nyelven "Uisce beatha", jogilag azok a párlatok tartoznak az ír whiskeyk közé, melyek Írországban készültek, s legalább 3 évig érlelődtek tölgyfahordóban. Eszerint csak a földrajzi származás különbözik a whiskytől, hiszen ugyan ilyen szabályok alapján sorolják be skót rokonát is. Eredetileg azért biggyesztették bele a szóba az "e" betűt, hogy azzal felhívják a figyelmet a származásra, és arra is, hogy erősebb italt tartunk a kezünkben. Mára ez már nem jellemző, sőt, akik nem is megrögzött whisky/ey ivók, inkább szvaznak az ír verzióra, lágyabb, fátyolosabb íze miatt.
Készítése
Az ír whiskey legtöbbször árpából, búzából, rozsból, vagy zabból készül, és a whiskynél megismert tőzeges füstölés is elmarad: ettől kap kevésbé erőszakos ízt az ital. Zárt kemencében szárítják, így minden eredeti aromáját megőrzi a maláta. Háromszor párolják le, ez pluszban rásegít a lágyabb jellegre, a hagyományos whiskey desztillálók törekednek a kisüsti eljárásra, de természetesen ugyan úgy jelen van a "Blended" whiskey gyártás, tekintve, hogy nagy tömegeknek készülnek az ír remekek.
Jelenleg három szeszfőzde üzemel Írországban: az Old Bushmills Distillery, a Cooley Distillery és a New Midleton Distillery.
Ír whiskey érdekességek
Érdekesség, hogy a Jameson, a világ egyik legkedveltebb és legfinomabb whiskey-je csak 1968 óta létezik hivatalosan, ugyanis a család addig csak hordókban értékesítette a nemes italt, nem palackozták a nagyközönség részére.
A skót, kanadai és amerikai párlatok nagyon népszerűek longdrinknek fogyasztva colával, vagy gyömbérrel (természetesen az igazi gourmandok nem higítják egyiket sem) ám az ír whiskey nem a felöntős fajta. Különleges íze megköveteli a tisztán, jéggel való fogyasztást, felső kategóriás és extra figyelmes vendéglátóknál elképzelhetetlen, hogy egy Jamesont vagy Tullamore Dew-t koktélalapanyagként használjanak fel.
Ír whiskey típusok
Ahogy a skót és kanadai testvéreknél, a whiskey-knél is több fajtát ismerünk.
Irish Single Malt (házasítatlan kisüsti maláta whiskey)
Ismert gyártó: Drop of the Irish, Bushmills, Connemara, Locke's Single Malt, Michael Collins Single Malt, Tyrconnell
Irish Blended whiskey (single grain + singlemalt/pure pot)
Ismert gyártó: Avoca, Bushmills Black Bush, Dunphys, Golden Irish, Hewitts, Jameson, Midleton Very Rare, Old Kilkenny, Tullamore Dew
Irish Pure pot still whiskey (kizárólag Írországban)
Ismert gyártó: Green Spot, Dunville's VR, Magilligan, Jameson 15 Year Old Pot Still
Az amerikai whiskeyk
Az amerikai whiskeyk skót és ír alapokon nyugszanak, ám a földrajzi adottságoknak köszönhetően az alapanyagok eltérőek. Leginkább kukoricát és rozst használnak, ezért a teljesen más karakter. Érdekes, hogy bár a whiskey írásmódot használják a termelők, a hatóságok maradnak a "e" betű nélküli verziónál.
Készítése
A skót whiskyvel ellentétben nem használnak malátát, csak gabonapépet, a szárítási folyamat tehát elmarad. A lepárlást egy külön erre kifejlesztett lepárlóoszlopban végzik,
Alapanyagok szerint, valamint érlelés és keverés alapján is csoportosítják őket. Égetett tölgyfahordóban érlelik, kivéve a kukorica whiskeyt. Ha ez az érlelés legalább két évig tart, "straigh" jelzővel ruházzák fel az italt.
Az amerikai különcök
Bourbon whiskey (legalább 51%-ban kukoricából készül)
Ismert gyártó: Jim Beam, Maker's Mark, Four Roses, Elijah Craig, Heaven Hill, Evan Williams, Knob Creek, Wild Turkey
Tennessee whiskey (a Bourbon whiskeyhez hasonló, mégis annyiban tér el, hogy a lepárlás után egy cukorjuharból készített aktív szénrétegen csepegtetik át, és csak ezután kerülhet hordókba)
Ismert gyártó: Jack Daniel's, George Dickel
És a többi
Rye whiskey (rozswhiskey, legalább 51%-ban rozsból készült)
Ismert gyártó: Wild Turkey Rye Whiskey, Redemption Rye, Copper Fox, Jim Beam Yellow Label, Very Olde St. Nick
Straight whiskey (többféle gabonaszemből készült, például kukorica + rozs + búza. Egyik aránya sem érheti el az 51%-ot)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez