Vízkereszt, vagy amit akartok
Miután véget ér a nagy karácsonyi és újévi felhajtás, az emberek szépen lassan lehiggadnak, és minden visszatér a régi, jól megszokott kerékvágásba. Bizony, hajlamosak vagyunk megfeledkezni olyan fontos ünnepekről, mint a január 6-ai vízkereszt, mely a háromkirályok eljövetelét jelzi, és a farsang kezdőnapja is egyben.
A vízkereszt görög eredetű neve epifánia, mely az „epiphaneia” szóból ered. Ennek jelentése „megjelenés”, és a nyugati egyházak három nagy eseményt kötnek ehhez a naphoz. Jézus megkeresztelkedését a Jordán folyóban, az általa véghezvitt első csodát a kánai menyegzőn (a víz borrá változtatását), valamint a napkeleti bölcsek, vagyis a háromkirályok (Gáspár, Menyhért és Boldizsár) látogatását a kis Jézusnál. Roppant érdekes, de létezik olyan teória, miszerint ők Noé fiainak (Sém, Kám és Jáfet) leszármazottai és ezáltal az akkor ismert földrészek (Európa, Ázsia, Afrika) képviselői. Január 6. tehát a karácsonytól vízkereszt napjáig tartó 12 szent nap zárónapja, a farsang kezdete. Az ünnep angol nevei egyébként Epiphany és „Twelfthday", azaz tizenkettedik nap. Ugyanis pont ez az a 12 nap, ami a különbséget pótolja be a 354 napos holdév és a napév között. A magyarság és a keresztény világ körében különböző népszokások alakultak ki a századok során, amelyek a vízkereszt ünnepéhez kötődnek.
A hagyomány szerint a katolikus templomokban Jézus megkeresztelkedésének emlékére vizet szentelnek, s ebből a hívek hazavihetnek valamennyit. Egész évben ebből merítenek kereszteléshez és más szertartásokhoz, ahol szenteltvizet használnak. Annak idején nagy szerepe volt az ember- és állatgyógyításban is. Ezzel borogatták a fejfájóst, itatták a beteget, vagy magukra locsolták, betegségek és rontás ellen. Egyes helyeken a ház földjét is meglocsolták a vízzel, hogy áldás legyen a házon (vagyis a házszentelés hagyománya is ebből ered). Sőt, újabb szokás szerint vízkeresztkor bontják le a karácsonyfát. Vízkereszt napjához időjárásjóslások is kapcsolódtak, úgy mint: „ha vízkereszt vizet ereszt, izikedet padra rekeszd”, vagy „ha a pintyőke ilyenkor itt (ivott) a kerékvágásból, akkor lett elig esső a nyáron.” Sokak szerint pedig, ha ezen a napon süt a nap, hosszú lesz a tél. Persze a nyugatitól kissé eltérő keleti keresztény egyháznak is megvannak a maga szokásai erre a napra. Érdekes, de itt Jézusnak a Jordán folyóban Keresztelő Szent János általi megkeresztelkedését celebrálják ezen a napon. Sőt, a keleti egyházak a kezdetektől vízkereszt ünnepén szentelik meg a vizet, míg a katolikus egyház csak a középkortól alakította ki ezt a hagyományát.
Ti hogyan ünneplitek vízkereszt ünnepét?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez