Védőoltásokról a változás jegyében
2014-ben megváltozik a kötelező védőoltási naptár. A végleges, hivatalos változat az év elején fog megjelenni, de az eddigi megismert információkról, illetve magukról az oltásokról szeretnék tájékoztatást adni.
Ami változatlan: A folyamatos oltások között, a legelső oltás, amit még az újszülött osztályon, de legkésőbb 4 hetes korig megkapnak csecsemőink, az a BCG oltás. Ez a tbc baktérium súlyos újszülött kori formájától védi őket. A 2-3-4 hónapos korban beadandó DTPa+IPV+HIB (régi elnevezés a Di-Per-Te) is marad, betöltött 2 hónapos korban és utána 4 hetenként „jár” összesen 3 alkalommal. Ennyi ismétlés kell az alap védettség kialakításához. Ez a kombinált oltás a diftéria (torokgyík), a tetanusz, és a pertusszisz (szamárköhögés), valamint a polio (járványos gyermekbénulás), és a Haemophylus influenzae baktérium által okozott betegségekkel szemben alakít ki a kicsi szervezetében védettséget. A DTPa+IPV+HIB oltást megismételjük 18 hónapos korban.
Ami változik: az eddig ajánlott kategóriában szereplő és a Streptococcus pneumoniae baktérium törzsek által okozott súlyos betegségek elleni védőoltás (PCV-13) kötelező lesz 2014-ben. Ennek részletei később kerülnek nyilvánosságra. Amit tudunk: 2, és 4 hónapos korban kapják picinyeink a fentebb említett oltásokkal egyidőben, a 3. részlet 2 éves kor előtt adandó. Valószínűleg az eddigi gyakorlatnak megfelelően a 15 hónapos kori oltással egy időben lesz beadva. 15 hónapos korban következik az MMR elleni védőoltás. Ez is több komponenst tartalmaz, mégpedig a kanyaró, mumpsz és a rózsahimlő betegségek ellen védi meg gyermekeinket. Ezzel egy időben várható majd a kötelező elemként megjelenő PCV-13 oltás. Aztán nagy szünet következik a kötelező védőoltási naptárban és 6 évesen kerül sor a kiscsecsemőkorban megkezdett oltás megismétlésére HIB komponens nélkül. A Haemophylus influenzae baktérium ugyanis 5 éves korig tud kialakítani súlyos betegséget, mivel ez alatt az életkor alatt a gyermeki szervezet nem tud megfelelően védekezni az ún. tokos baktériumok ellen, amilyen ez a kórokozó ( a Streptococcus pneumoniae is ilyen).
6 éves kor után az iskola egészségügynek „adjuk” át a gyermeket a körzetből megelőzés szempontjából, ahol kampányoltás keretén belül évfolyamokat oltunk, meghatározott időben.
Ami változatlan: Szeptember hónapban az iskolák 6. osztályában levő tanulókat oltjuk. Megismételjük az MMR vakcinát és október hónapban, az előző oltáshoz legalább 4 hétre a dTap oltást adjuk, ami szintén ismétlés, hiszen a diftéria-tetanusz-pertusszisz védelmet erősíti meg bennük. Ugyancsak szeptember hónapban a 7-es tanulókat Hepatitis B elleni védelemben részesítjük, amit 2 részletben kapnak, a második adagot a következő év márciusában. Ezzel az oltóanyaggal a vérrel és szövetnedvekkel átvihető fertőző májgyulladástól óvunk.
Ami változik: 2014-től az eddig javasolt, de nem kötelezően adott méhnyakrák elleni vakcina kötelezően felajánlandó lesz a 13. életévüket betöltött lányoknak. Ennek részleteit is később írják le az illetékesek.
Amit lényegesnek tartok hangsúlyozni: Törekedjünk arra, hogy csak egészséges állapotban kapják meg gyermekeink a védőoltásokat. Miután megkapták, figyeljük őket, bármi kérdésünk, kétségünk van, beszéljünk a védőnővel, gyermekorvossal, biztos vagyok benne, hogy segítenek a tájékozódásban. Fájdalom, illetve lázcsillapító gyógyszert csak meghatározott esetekben adjunk, megelőzésre nem alkalmasak. Lehetőség van homeopátiás védelemre is, ezeket tapasztalt szakemberrel beszéljük meg. Az oltások alatt és után még jobban babusgassuk kicsinyünket, hiszen a szúrás fájdalommal jár,az oltás megviselheti testüket, lelküket; a „csak egy szuri” mesét mi sem hisszük el, ne akarjuk elhitetni gyermekünkkel sem. Én minden korosztályú gyermeknek, legyen az csecsemő, vagy a 13 éves hetedikes őszintén elmondom, hogy mi fog történni, és, hogy fájni fog. Hiszen ez az igazság. Viszont biztosítom Őket afelől, hogy rövid ideig tart és azért teszem, hogy súlyos betegség ellen védjem meg szervezetüket. Az őszinte megnyilvánulást igénylik, megértik, ez a tapasztalatom. Hiszen ez a bizalom alapja. És a szeretetünké.
Dr. Orosz Ágnes - gyermekgyógyász, homeopata
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez