Varga Pincészet - A jövő felé
A balatoni régióban Badacsony már évszázadok óta a bortermelés kiemelkedő területe, melyet a borvidék jellegzetes kőzete, klímája, és egyedi mikrokörnyezete biztosít. A balatoni régió kiemelkedő borászata, a Varga Pincészet innen indult hódító útjára, ami a mai napig tart.
Mindenkori céljuk a minőség, és a piaci igények kielégítése, mely hazánk legsikeresebb borászatává tette őket. A Varaga Pincészet folyamatos fejlődése alapozta meg működését, immáron már 200 hektár termőterülettel és éves 14,5 millió palack belföldi forgalommal büszkélkedhetnek, ami nem kis teljesítmény a magyarországi sokszereplős borpiacon. Működésüket akkor kezdték el, mikor a borpiaci trendek hosszú ideig a vörös borok irányába tendáltak, aztán a 2000-es évektől a rosé előretörése következett el. Ez még mindig csúcson van, viszont ezáltal a fehér borok is újra előtérbe kerültek, ami kedvezett a Varga Pincészetnek. De ettől függetlenül mégis miként tudnak már 26 éve ilyen sikeresen működni? Egyszerűen annak köszönhető, hogy szívből, és rendkívül professzionális módon dolgoznak. Évről évre innovatív újításokkal, odafigyelve a technológiákra, berendezésekre, és még inkább az anyaföld adta szőlőre koncentrálnak, és a legjobb tudásukat beleadva.
A badacsonyi Varga Pincészet 5,6 hektáron fekszik a Balaton partján, a Badacsonyörsi-hegy lábánál, ahol a borászat teljes vertikuma megtalálható. Zászlóshajójuk a tradicionális badacsonyi olaszrizling, mellyel több ízben is aranyérmesek lettek, sőt, már a tőkén elérik azt az ízvilágot, ami annyira sikeressé teszi ezt a fajtát. Készítése kóracél tartályban történik, egy gyönyörű, mély sárga színű, nehéz mozgású, nagy bort eredményez, és szinte olyan, mintha fahordóban készülne. Ezt oly módon érik el, hogy késői szüreteléssel készül, odafigyelve a szőlőnövény minden rezdülésére. A pincészet a lombtrágyázásnak és a különféle talajtakaróknak olyan speciális megoldásait alkalmazza, ami hazánkban még innovációnak számít. Ezek eredményeképpen kevesebb permetezésre van szüksége az erősebb kondíciójú tőkéknek, illetve javul a talajvízháztartás és a talajélet. Ez a gondos odafigyelés természetesen meghozza a gyümölcsét!
A VinAgora Nemzetközi Borversenyen szinte évről-évre nyernek ezzel a borral, vagy épp az élmezőnyben végeznek. Nem is csoda, hogy így sikerült nekik az, hogy a közép-felső kategóriás borok piacának vezető márkája lettek. Forgalmuk jelentős része, mintegy 50%-a a vendéglátásban jelenik meg, elsősorban nagykereskedéseken keresztül. Nem titkolt szándékuk, hogy a prémium kategóriában is mérvadók legyenek a piacon, ezért az Aranymetszés boraikkal ezt a célt kívánják erősíteni.
A Varga Pincészet a csúcs gasztronómián kívül szinte minden szegmensben ott van termékeivel, illetve az éttermek választékában is markánsan jelen vannak. Így egyértelmű az a törekvésük, mely szerint a felső kategóriás piaci szegmenset is megcélozzák. Az tehát egyáltalán nem véletlen, hogy mint prémium pincészet is bekerültek a köztudatba, de nem csak hazánkban, hanem nemzetközi szinten is. Számos borversenyen megmérettették magukat, és egyből érkeztek is a sikerek.
„A Badacsonyi Borversenyen a Varga Pincészet volt a legsikeresebb, az egri borvidéken a pincészet borászát választották a legjobb borásznak. A Winelovers 100 magyar borkiadványban három került be a top 100-ba,”
„Három aranyérem a párizsi Vinalies Internationales borversenyen, ahol 3341 bor nevezett 45 országból, hazánk pedig összesen 9 aranyérmet szerzett. A három aranyérmes Varga bor: a Varga Aranymetszés Friss Sauvignon Blanc 2018, Varga Royal Egri Hárslevelű 2017, Varga Aranymetszés Debrői Hárslevelű 2018”
„Berlinben, a Berliner Wein Trophy, ahol hat aranyéremmel sikerült büszkélkedniük. Aranyérmesek lettek: az Aranymetszés Szürkebarát 2015, Aranymetszés Friss Sauvignon Blanc 2018, Aranymetszés Debrői Hárslevelű 2018, Royal Egri Hárslevelű 2017, Aranymetszés Friss Olaszrizling 2017, Aranymetszés Olaszrizling 2011.”
„Brüsszel, ahol három aranyérmet nyertek, ebből viszont kettő nagyarany volt, ami nem kis dolog, hiszen rendkívül limitáltan adnak csak ki belőle.”
„A nyári Mundus Vini német borverseny nyertek még négy aranyérmet, ezzel 16-ra bővítve az idei megnyert érmek számát, ami önmagában is óriási rekord egy magyar pincészettől.”
A sikerek után sem állt meg náluk az az innováció, ami a még professzionálisabb és magasabb minőséget képviselő borok készítését szolgálja, illetve a megnövekedett igényt képes kielégíteni. Egy nagyon komoly, mindösszesen 1 milliárd forintos fejlesztést hajtanak végre 2019 novemberétől: egy csúcstechnológiájú palackozó-soron történik ezek után a borok palackba zárása Badacsonyörsön. Az új, teljesen hitech, automatizált gépsor óránként 14 ezer palack töltésére képes, ellenőrzi az üres palackok tisztaságát, épségét, töltési szintjét, valamint a lezárás minőségét. Ez szinte teljesen egyedülálló!
„Az elmúlt 4 év alatt összesen 3 milliárd forintot fordítottunk fejlesztésre. Az idén megújult és jelentősen bővült a palackozási kapacitásunk Badacsonyörsön, de ezen kívül több mint 2 milliárd forintos, szintén több éves projektet fejeztünk be tavaly az Egri borvidéken lévő feldebrői birtokunkon, ami a szőlőfeldolgozó-, erjesztő- és bortároló kapacitásainkat bővítette. Ezzel 2019 végére befejeztük azokat a fejlesztéseket, amelyeket növekvő értékesítésünk tett indokolttá.” – nyilatkozta Varga Péter alapító tulajdonos.
Ezek után a sikerek, és rendkívül komoly fejlesztések után kétségtelenül kijelenthető, hogy a Varga Pincészet nem csak a nagy mennyiséget értékesítő felső-közép kategóriát szerepeltető piaci résztvevő, hanem igenis egy innovatív prémium pincészet!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez