Vár a vízpart - mit vigyünk magunkkal?
Nincs magától értetődőbb nyári elfoglaltság a strandolásnál, válasszuk akár a természetes vizeink valamelyikét, akár egy aquaparkot vagy élményfürdőt. Igen ám, de megszervezni egy ilyen alkalmat nem is olyan egyszerű. Tipikus, hogy a csomagok száma csak növekszik és növekszik, mi pedig még mindig úgy érezzük, hogy nem vagyunk eléggé felkészültek, és valamit elfelejtettünk. Ha ránk is jellemzőek ezek a tünetek, valószínűleg túlgondoltuk a napot. Nézzük, hogy mire is van valójában szükségünk.
Elsősegély: Egy korábbi írásunkban már összefoglaltuk, hogy mit is kell tartalmazni egy bombabiztos úti patikának. A legjobb, ha ez állandó, vagyis van egy olyan kis táskánk, amiben minden szükséges sebellátó (fertőtlenítő, kötszer, sebtapasz) és gyógyszer megtalálható. Tartalmát mindig tartsuk naprakészen, vagyis pótoljuk az elhasznált eszközöket és ügyeljünk a szavatossági időre. Ha ez a kis elsősegély csomagunk rendben van, akkor egy teherrel kevesebb van rajtunk, hiszen amikor csak indulnánk valahová, egyszerűen felkapjuk és tudjuk, hogy ebből a szempontból védettek vagyunk.
Öltözködés: Pelenkás babáknál úszópelenka, amennyire szüksége lehet a kicsiknek. Ezen felül persze úszódressz: kisnadrág, fürdőruha. Mi azt tanácsoljuk, hogy vigyünk magunkkal többet is az esetleges balesetek miatt, és arra az esetre, ha beülnénk valahová együtt ebédelni. Hiába száradnak viszonylag gyorsan ezek az anyagok, sokkal kényelmesebb száraz ruhában üldögélni az asztalnál vagy a parton. Gondoljunk a megfelelő számú és méretű törölközőkre, a kalapokra és sapkákra, amik védik a kicsik arcát. Legyen mindenkinek vízálló papucsa, lábbelije, ezek nemcsak a medencék közötti részen illetve a parti köves talajtól védik meg a lábainkat, hanem az esetleges fertőzésektől is. Sose használjuk a nyilvános mosdókat és öltözőket mezítláb! Ha messze lakunk a strandtól, illetve érzékenyebb a bőrünk, akkor a hazaindulás előtt fürödjünk le, és mossunk hajat is. Szinte mindenből kapható ma már kis, úti kiszerelés is, keressük ezeket a drogériákban, ha helyet akarunk spórolni. Érdemes egy hasonló kis csomagot összekészíteni, mint a patikánkból. Legyen nálunk tusfürdő, sampon, szappan és/vagy tisztító kendő a kezekre, fésű, napvédő, papírzsebkendő, a pelenkázáshoz szükséges eszközök, toalettpapír, esetleg ajakápoló.
Játékok a vízben és a parton: Ezek mennyisége és milyensége attól függ, hogy hová készülünk, hiszen míg a Balatonra nyugodtan készülhetünk az óriás úszógumikkal, matracokkal és felfújható csónakokkal, addig a termálvizes medencékben nem biztos, hogy örülni fognak nekik fürdőző társaink. Kicsiknek karúszót és/vagy kisebb úszógumit viszont kötelező magunkkal vinni. A különböző méretű strandlabdák és deszkák jó partnerek lehetnek a vizes játékokban, és az úszni tanulásban is segíthetnek. A kisebb játékokat ellenben hagyjuk meg az otthoni fürdőkádnak és kerti pancsolónak, ezeket sem a túlzsúfolt medencékre találták ki. Kinek van energiája mini gumikacsákat keresgélni a strandolók között? Kellemetlen perceket okozó játék lehet a vízipisztoly is, hiszen a mellettünk letelepedő idősebb házaspár nem biztos, hogy ugyanolyan szórakoztatónak tartja majd, ha csöppségünk az arcukba locsol, mint ahogyan mi. Szabad strandokon bérelhetünk vízibiciklit, sok helyen tanulhatunk szörfözni. Az óriási csúszdák általában korhatárosak, de még ha a gyermekünk be is töltötte az előírt számot, biztonsága érdekében kezdetben mindenképpen kísérgessük, és figyeljünk a biztonságos vízbe érkezésére is. A homokozás és a várak építése a legkisebbeknek okozhat örömöt, ha van kisvödrös készletünk, ne hagyjuk otthon. Amikor pedig már meguntuk a fürdőzést, a magunkkal vitt takarókon, és az árnyékolók (egész napra szinte lehetetlen olyan helyet találni, amit fák takarnak, ezért érdemes vagy kis sátrat vagy napernyőt is előkeresni) segítségével hűsben játszhatunk a parton, például kártyával, egyszerűbb társasjátékokkal. Gondoljunk a babák és kisebbek délutáni pihenésére is, vagyis legyen nálunk kis takaró és az alvós holmik.
Étel és ital: Mondhatjuk, hogy magyar szokás egy kész konyha magunkkal cipelése a strandra. Történik ez abban a hiszemben, hogy így olcsóbban megúszhatjuk a kirándulást. Aztán a helyszínen megkívánjuk a tipikus strandételeket, és az elkészített ételt olyan formában visszük haza, ahogyan elhoztuk. Gondoljuk át, hogy valóban érdemes-e hűtőtáskák tömegével érkezni a partra. Az italok legyenek hűtöttek, de ne jegesek. Figyeljünk oda a folyadékpótlásra, főleg a kicsik esetében! Víz ne csak azért legyen nálunk, hogy szomjunkat oltsuk, hanem hogy például kezet, arcot mossunk, megtisztítsuk a használt evőeszközöket. Persze, ha tudjuk, hogy ezt a helyszínen is kényelmesen megtehetjük, akkor felesleges többet magunkkal cipelni. Cumit, cumisüveget, kulacsot, ivóspoharakat viszont készítsünk a táskába.Szinte megkerülhetetlen, hogy fagyizzunk vagy jégkrémet együnk strandolás közben, de azért figyeljünk oda, hogy ne együnk össze mindent, csak azért mert nyaralunk. A nehéz ételeket inkább kerüljük, a vízben nem fogjuk jól érezni magunkat, ha jól teletömtük a hasunkat.
Belátjuk, hogy egyáltalán nem könnyű gyerekekkel strandra készülni, de sokat segíthetünk magunknak, ha listát írunk, és az említett állandó kis csomagokkal készülünk. Nyugtassuk meg magunkat, mert akkor sem történik semmi végzetes, ha valamit otthon felejtünk. A helyi boltok épp az ilyen esetekre készülnek, illetve egy kis kreativitással mi magunk is megoldhatunk néhány szituációt.
Kónya Mónika
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez