Valóban hatással van a fogamzásgátló az agyműködésre?
Egy tanulmány azt boncolgatja, hogy miként hat a fogamzásgátló tabletta a női agy működésére. Egyes kutatások eredménye szerint a fogamzásgátlót szedők körében magasabb a depresszióra való hajlam.
Egy előzetes tanulmány szerint a hipotalamusznak nevezett agyi terület kb. 6% -kal kisebb azoknál a nőknél, akik fogamzásgátló tablettákat használnak. De hogy ez pontosan mit is jelent, egyelőre még nem világos. Ebben a tanulmányban a tablettát szedő nők statisztikailag szignifikánsan növekedtek a düh valamint a depresszív magatartásban. A kutatók a depressziós tünetekkel is összefüggést véltek felfedezni.
Nincs elegendő adat az aggodalomhoz
A jó hír: Nem találtak különbséget a nők mentális teljesítményében. A kutatók szerint a tablettát használó nőknek nem szükséges a fogamzásgátlás más formáit keresni ezen eredmények alapján.
"Nincs elég adat, hogy bárki aggódjon" - mondta Dr. Michael Lipton a tanulmány szerzője. "Több mint 50 éves története van a fogamzásgátló tablettáknak. Nem javasolunk változtatásokat ezen előzetes megállapítás alapján."
A hipotalamusz hormonokat termel. Segít a test olyan alapvető funkcióinak szabályozásában is, mint a hőmérséklet, az alvás és a pulzusszám - mondta a kutatók.
Nincs bizonyított ok és hatás
"Ez a tanulmány valószínűleg nem változtatja meg klinikai gyakorlatomat a közvetlen értelemben, bár lépésként szolgálhat az orális fogamzásgátlók és az agy közötti összetett kapcsolat megértésének megértéséhez" - mondta Sood.
A doktor azt is kijelentette, hogy nem gondolja, hogy a nőknek aggodalomra lenne oka. A vizsgálat ezen szakasza elég szűk körű volt, így érdemben nem bizonyít semmit. Mint hozzátette a nők hipotalamuszában bekövetkező változások ciklikusak is lehetnek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez