Utazási tippek, amiket a légitársaságok eltussolnak
Mindenki találkozott már reptéri horrorsztorikkal. Mit lehet tenni, amikor elveszik a poggyász, vagy valami oknál fogva lekéssük a gépet, de a több tízezres jegyárat sohasem látjuk viszont? Nos, van néhány tipp, amivel sokkal olcsóbb és biztonságosabb lehet a légi közlekedés!
1. Halottál már a "rejtett városi" jegyvásárlásról?
Az ötlet egy New York-i férfihez köthető, aki létrehozta a Skiplagged.com-ot, amin az utazni vágyók mindenféle tippet találhatnak a költséghatékony utazáshoz. Sokan tényleg annyira jól jártak az olcsó ötletekből, hogy a United Airlines és az Orbitz is polgári pert indított a honlap szerkesztője ellen. Az ötlet lényege, hogyha például Miamiból szeretnél New Yorkba utazni, akkor célszerűbb megvenni a jegyet Torontóba, mert az olcsóbb. Viszont New York-ban kell átszállni – tehát egyszerűen nem szállsz át, hanem ott maradsz úgy, hogy az olcsóbb jegyet vetted meg. Fontos megjegyezni, hogy ez a stratégia csak egyirányú utazásnál működik, akkor, ha nincs külön poggyász.
2. Indokolt esetben a teljes jegyár visszaigénylése is lehetséges
Előfordult már, hogy egy hónapra előre lefoglaltad a jegyet, aztán nem sokkal az indulás előtt valamiért megváltozott a menetrend? A legtöbb légitársaságnál, ha nem eléggé indokolt az időpontváltozás, akkor kötelesek megkímélni az utazás pluszköltségeitől. Sőt, van olyan, ahol az egész jegyárat is kötelesek visszaadni, ha neked nem megfelelő az új időpont. Bár sok időt igényel és rengeteg macerával jár, érdemes előre tájékozódni vész esetére, és kilobbizni a visszatérítést!
3. Az elhagyott poggyászok többet érnek, mint gondolnánk
Az Egyesült Államokban, a Közlekedési Minisztérium kiadott egy irányelvet minden légitársaságnak, amely szerint abban az esetben, ha elvesztette az ellenőrzött poggyászokat, illetve késve érkeztek meg, akkor nem lehet „önkényes” módon megtéríteni az utasok kárát. Sokszor ugyanis csak csekély összegekkel, utazási utalvánnyal vagy törzsutas mérföldekkel próbálták kiengesztelni a károsultakat – ami valljuk be, nem mindig igazságos. Az új szabálynak köszönhetően az elveszett poggyász után akár 3300$ is járhat – sajnos csak az amerikai légitársaságoknál.
4. Kártérítés késés esetén
Ezt az előnyt szerencsére nem csak az amerikai utasok élvezhetik, hanem azok is, akiknek Európában késik a gépük több, mint három órát – a légitársaság hibájából. Ez a fajta kártérítés rövidebb repülésnél 200 font fejenként, egy közepesnél 320 font, míg egy hosszabb útnál akár 480 font is lehet – a késedelem időtartamától függően. Ez esetben az utas nem köteles elfogadni az utalványokat sem, az 261/2004. rendelet alapján ugyanis jogosult a készpénzre. Ez a szabály érvényes az EU összes légitársaságára, és kiterjed Izlandra, Norvégiára, és még Svájcra is. Ha azonban a késés nem a légitársaság hibájából fakad, hanem a rossz időjárás, vagy légiforgalmi irányítási problémák okozzák, netán a személyzet sztrájk, akkor sajnos nem kötelesek perkálni.
5. Repülj kedden, szerdán és szombaton!
Az Expedia és a Reporting Corporation (ARC) kutatásai alapján a leggazdaságosabb keddre, szerdára vagy szombatra kitűzni az utazás időpontját. Na persze nem azért, mert ekkor a legkényelmesebb, hanem mert ekkor lehet a legkönnyebben olcsó helyet fogni! Sajnos éppen ezek a helyek a legkevésbé ideálisak egy munkához, vagy hétvégi kiruccanáshoz – ezért ekkor kevesebben vesznek jegyet, így olcsóbban adják, hogy elfogyjon a maradék. A legcélszerűbb már 21 nappal előre lefoglalni ezen helyek valamelyikét.
6. Ha az aszfalton marad a gép
Szerencsére ritka, de ha indulás előtt vagy után három óránál többet kell várakozni a gépen, az „aszfalton”, akkor az gyakorlatilag azt jelenti, hogy a légitársaság szabotálja az utazást. Mármint: meggátolja, hogy egy utas időben át tudjon szállni egy másik járatra, amennyiben szükséges. Ezért (legalábbis az USA-ban) a Közlekedési Minisztérium elrendeli, hogy az utasok egyszerűen kiszálljanak. Már kétórás késésnél muszáj élelmet és vizet biztosítani az utasoknak, és 30 percenként tájékoztatást adni.
7. Olcsó tippek
Rengeteg olyan módszer van, hogy megtaláld a lehető legolcsóbb járatot. Bizonyos légitársaságok egyenesen versenyeznek az utasok kegyeiért – sokszor ugyanaz a jegy más légitársaságoknál olcsóbb. Ha többen megyünk és egyszerre több jegyet foglalunk, akkor is olcsóbb lehet az utazás. Az ilyen tippek eléréséhez a Money Saving Expert honlapját ajánlom.
8. Ha lehet kártyával fizessünk
Bár sok légitársaság ösztönözhet a betéti kártyás fizetésre, ha lehet, válaszd a hitelkártyás, bankkártyás fizetést! Bob Atkinson, a Travel Supermarket szakértője azt tanácsolja,100 font feletti fizetésnél mindenképpen kártyával fizessünk, hiszen így könnyebben igazolható mindenféle fizetési hiba. Ez a pénzügyi védelem egyik alappillére. Még mindig biztonságosabb, mint csekkel vagy készpénzzel fizetni.
9. Tarts meg minden jegyet, átvételi elismervényt, bizonylatot és más okmányokat
A bürökrácia elég macerás dolog, és ha nem tudsz mindent kellő okmányokkal bizonyítani, akkor bizony hiába teszel panaszt! Ezért célszerű minden egyes repülőjegyet, átvételi elismervényt, bizonylatot, csekket, blokkot és más hivatalos okmányt megtartanod, hogyha panaszt akarsz tenni. Ne feledd, jobb minden eshetőségre felkészülni!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez