Utazás demens beteggel
A demencia egyénenként eltérő képet mutató állapot, melyben ráadásul hatalmas különbségek lehetnek a kezdeti és egy előrehaladott stádium között. Azon demenciával élő személyek és róluk gondoskodó szeretteik számára, ahol a közös utazás lehetősége felmerül, mindez egyszerre jelenthet izgalmas kihívást és legyőzendő akadályokat is.
Az agyi aktivitást ugyanis jelentősen növelik az utazással együtt járó tevékenységek, mint új emberek megismerése, adott esetben új barátságok kialakítása - általánosságban is pozitív hatással jár természetesen az aktív kikapcsolódás, legyen szó úszásról, biciklizésről vagy akár egy sétáról is. A tervezés viszont ebben az esetben is elengedhetetlen. A következő hasznos tippek segítséget nyújthatnak a demenciával élő személy számára lehető legbiztonságosabb, kényelmes és persze élvezetes utazás megszervezésében.
1. Szervezzük úgy a nyaralást, hogy legalább egy családtag még velünk jöjjön, hiszen a közös élmények mindig élvezetesebbek. Ha a demens hozzátartozónk állapota engedi, akkor új helyszíneket is felfedezhetünk, de csak abban az esetben, ha térbeli tájékozódásával nincsenek nehézségek.
2. Gondosan válasszuk meg az utazás idejét és próbáljuk kerülni a stresszes helyzeteket például reptéren. A repülővel utazunk tanácsos inkább egy kicsivel több pénzért elsőbbségi beszállási lehetőséget igénybe venni., Ha átszállás is szerepel a menetrendben, tanácsos kellő időt hagyni a csatlakozásra.
3. Kérjünk segítséget! Érdemes asszisztenciát igénybe venni a reptereken. Ha demens családtagunk biztonságosan jár, akkor is megfontolandó igénybe vennünk kerekesszékes segítséget egy kísérővel, aki végig velünk marad a reptéri procedúra alatt is. Némely légitársaságnál már a jegyek foglalásakor van lehetőség asszisztenciát igényelni.
4. Érdemes előzetesen érdeklődni demensek számára elérhető szolgáltatásokról a helyszínen, de hasznos lehet a szállodát is felkészíteni a helyzetre, hogy bármiben a segítségünkre lehessenek, ha szükség lenne rá.
5. Utazás előtt győződjünk meg a biztosításunk érvényességéről és mindig váltsuk ki az európai egészségbiztosítási kártyát – feltéve, ha másik uniós tagállamba utazunk. Csak így juthatunk egészségügyi ellátáshoz, bár elképzelhető, hogy így lesz olyan szolgáltatás, amiért térítési díjat számolnak fel. Ha magánbiztosítónál kötünk biztosítást, mindenképpen ellenőrizni kell az apró betűs részt is, ugyanis számos cég nem nyújt megfelelő biztosítást olyan személyeknek, akik már egy meglévő krónikus betegségben szenvednek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez