Üres vigasztalások rémes tárháza
Előfordult veled, hogy valami nagy bajod volt, elpanaszoltad a barátodnak, kollégádnak, szomszédasszonyodnak, ám az illető válaszától még jobban kiakadtál? Ha így történt, nem csoda. Az empátia hiánya fájni szokott.
Ha valakinek elsírjuk a bánatunkat, akkor azt nyilvánvalóan azért tesszük, mert vigasztalásra, de legalábbis egy kis megértésre vágyunk. Sajnos gyakran előfordul, hogy a másik ember erre valamiért képtelen, és az olyannyira sóvárgott együttérzés helyett egy jókora közhelyet vág a fejünkhöz. Ismerős a helyzet?
1. Ne törődj vele!
Bambán meredsz a másikra, aki a keresetlen jó tanácsot adta. Szó szerint nem kereste sehol, mert a fenti formula közszájon forog, nem az illető fejéből pattant ki. Tehát ezt a legkönnyebb mondani. Felteszed magadnak a kérdést: mi az, hogy ne törődj vele? Hiszen éppen az a baj, hogy olyasmi történt veled, amivel nem tudsz nem törődni. Ez a veleje a problémának. Ha könnyedén meg tudnád rántani a válladat, mondván, oda se neki, akkor a probléma nem is létezne. Az egyes számú vigasztaló közhely kulcsa: az, aki ezt mondja, valóban nem törődik a te gondoddal. Ergo: nem is érez együtt veled.
2. Gondolkodj pozitívan!
Divatos kis filozófia. Egy baja van, de az hatalmas: pont akkor nem működik, amikor bajban vagy. Persze, amikor minden oké, könnyű hepizni: az élet szép, sehol egy éles sarok, gurul a világ, mint a gumilabda. Aki tehát pozitív gondolkodásra serkent téged, amikor a béka feneke alatt vagy, annak fogalma sincs, hogy az emberi lélek miképpen működik. Át kell élnünk a rossz érzéseket, szembesülni velük, mert csak úgy találhatunk megoldást a kétségbeejtő szituációra. Pszichológiai kutatások bizonyítják: válsághelyzetben a psziché a krízis okozta kínos élmények hatására mozgósítja a belső energiákat.
3. Ne éld bele magadat!
Ez a mondat kakukktojás, de nem bírtam megállni, hogy ide ne biggyesszem. Olyan nagy klisé. Kivételesen nem akkor hangzik el, amikor siránkozol, hanem, amikor örülsz valaminek. Szóval meg akarod osztani az örömödet, a másik meg mit csinál? Alaposan lehűt. Sőt, lejegel. Például szerelembe estél, és az ígéretesen induló kapcsolatról áradozol. A rossz hír: barátnőd nem örül veled. A jó viszont az, hogy nyugodtan példálózhatsz Diogenésszel, az ókori görög bölccsel. Ő egy hordóban élt – tehát beleélte magát a hordóba. Ha nem így lett volna, más lakást választ.
4. Mindenhol ez van, sőt, másoknak sokkal rosszabb.
Köszönöd szépen, te nem úgy akarsz élni, hogy a rossznak is örülj, csak azért, mert bezzeg Calcuttában mennyi a leprás, a harmadik világban pedig az éhező. Természetesen nagyon sajnálod őket, és szolidáris vagy velük, de ettől nálad még nem kerül kenyér az asztalra. Márpedig ha mondjuk lapátra tettek a munkahelyeden, akkor a te egzisztenciád van veszélyben, a te gyerekeid fognak nélkülözni. Persze, sokkal könnyebb elsütni a fenti frázist, mint feltenni azt a kérdést, hogy „miben segíthetek?”
5. Túl leszel rajta, ez is elmúlik egyszer.
Naná. Sőt, mi több, egyszer az egész élet elmúlik, és valamennyien megyünk a levesbe. Továbbgondolva: maga a világegyetem sem fog örökké létezni. Ám mielőtt eljön az utolsó ítélet, te szeretnéd egy kicsit élvezni a neked megadatott pár évet. És ebben a súlyos válság, amiben vergődsz, megakadályoz. Persze, hogy túl leszel rajta, ezt te is tudod, ám érzelmileg most éppen padlót fogtál. Miért nem ölel át és simogatja meg a hátad, vagy főz neked egy nyugtató teát a barinőd? Ahelyett, hogy ilyen hülyeséggel jönne.
6. Én is pont így voltam vele.
Na ne már! Tényleg? Ha felteszed az iménti kérdést, számíthatsz rá, hogy a másik azonnal belefog saját hajdani megpróbáltatásainak hosszas ecsetelésébe, és az együttlét nem a te gondodról, hanem az ő sztorijáról fog szólni. Türelmes ember vagy? Végighallgathatod, és még asszisztálhatsz is neki. Felidegesített? Közölheted vele, lehetőleg epésen, hogy értsen a szóból, illetve a hangsúlyból: beszélhettek róla is, de majd egy másik alkalommal, mert most te vagy a téma. Reménykedjünk, hátha észbe kap.
7. Az élet nem habos torta.
Ez már valóban a hab a tortán. Jé, tényleg? Pedig te azt hitted – mondhatod gunyorosan. És akár faképnél is hagyhatod az anti-empátia bajnokot.
Rados Virág
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez