Tünetek, melyek depresszióra utalnak
A depresszió ma már megközelítőleg 300 millió embert érint. Kiváltó okai között szerepel genetikai ok, az agy biokémiai folyamatainak rendellenes működése, és pszichológiai tényezők. De mik is a legjellemzőbb tünetek?
Rossz közérzet. A beteg folyamatosan szomorúnak érzi magát, életét a reményvesztettség, fásultság jellemzi. Gyakoriak nála a sírógörcsök. Ezek a tünetek kora reggel, és a hajnali órákban a legrosszabbak.
Az örömre való képesség elvesztése. Képtelen örülni bárminek is, ami korábban örömet okozott számára. Ha aktív szexuális életet élt korábban, akkor az együttlétek száma drasztikusan csökken, mivel már ez sem fontos számára.
A napi tevékenységek iránti érdeklődés elveszítése. Semmi nem érdekli, amit korábban szívesen elvégzett. Nem is végzi el feladatait, még azt sem, amit a saját vagy családja érdekében meg kéne tennie.
Önértékelés alacsony szintje. Nagyon lecsökken az önbizalma, apróságokon is napokig rágódik. Múltbéli hibái miatt folyamatos bűntudat gyötri.
Alvászavar. Túl korán felébred, majd nem tud visszaaludni. Atípusos depressziónál viszont pont ennek az ellentettjét figyelhetjük meg: a beteg túlzottan aluszékony.
Csökkent koncentrálás. Az illető nehezen tud odafigyelni, romlik a memóriája. Ezeket ő súlyosabbnak érzi, mint amekkora problémát valójában jelentenek. Nehezen tud döntést hozni, sokat hezitál.
Testtömeg változás. Típusos esetben az étvágy csökken, melynek eredménye fogyás. Atípusos esetben az étvágy nő, mely hízással jár.
Fáradtság. Ez elég gyakori tünet. A beteg ugyanolyan fáradtnak érzi magát reggel, mint este, mikor lefeküdt aludni. Nincs kedve elkelni, súlyos esetben valóban fel sem kel az ágyból egész nap.
Halállal kapcsolatos gondolatok. Jellemző a sötét jövőkép, negatív gondolatok, öngyilkos elméletek. Nem ritka, hogy az öngyilkosságot meg is kísérlik, ami a legrosszabb esetben sikerrel jár.
A depresszió ezek mellett egyéb tüneteket is produkálhat. Okozhat emésztőrendszeri problémákat, például: székrekedés, emésztési zavar, hasmenés.
Fontos tudni, hogy a leírt jelek közül legalább ötnek igaznak kell lenne, minimum két héten keresztül.
Ha szeretteink körében észrevesszük, hogy fennáll a depresszió gyanúja, ne habozzunk segíteni! Ha pedig magán észlelte a tüneteket, akkor ne szégyelljen beszélni róla!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez