Tudtad, hogy a fával való fűtés lehet környezetbarát?
Elsőre meghökkentő lehet az a kijelentés, hogy a fatüzelés környezetbarát, sőt megújuló energiának számít. Sokunk rögtön a füstölgő kéményekre, a téli szmogra és füst szagra gondol, amikor a fával való fűtés szóba kerül. Pedig, lehet ezt máshogy is csinálni. Nézzük meg hogyan!
Így lesz karbonsemleges és megújuló energia a fatüzelés
A megoldás a felelős erdőgazdálkodás. Ezt már biztosan hallottad, mert szinte buzz word lett napjainkban, csak úgy mint az ökológiai lábnyom csökkentése, megújuló energiaforrás és a üvegházhatású gázok csökkentése. De mit is jelent valójában a felelős erdőgazdálkodás?
Az erdészetekben kivágott fa megfelelő pótlása, a faállomány állandó szinten tartása és a biodiverzitás fenntartása a kulcs. Ha erre odafigyelnek, a fa megújuló energiaforrásnak számít, sőt az összes belőle készült feldolgozott formában értékesített tüzelőanyag, mint a fabrikett vagy a pellet.
A tűzifa elégetésekor ugyanannyi szén-dioxid kerül a légkörbe, mint amennyit a fa élete során megkötött. Ezáltal a fatüzelés karbon-, azaz szén-dioxid semleges is. A felelős erdőgazdálkodás során annyi facsemete kerül telepítésre, amelyből minimum a kivágott mennyiségű faállomány tud felcseperedni. A növekedés során a facsemeték elkezdik megkötni a levegőben található szén-dioxidott és egy körforgás alakul ki.
A fenti kép a körforgást ábrázolja.. Ez Magyarországon is működhetne így, viszont egy jelentős probléma megakasztja a folyamatot. Hazánkban a felhasználásra kerülő tüzifa egy jelentős része ugyanis sajnos nem legális forrásból származik, ami több gondot is okoz:
- A tűzifa vásárlók jelentős része csalás és átverés áldozata lesz,
- Gyakran adnak el frissen kivágott, neves fát , amely a magas víztartalomnak köszönhetően jóval kisebb fűtőértékkel bír, ugyanis az égési folyamat során rengeteg energia megy el a víz elforralására
- Sokkal több korom és füst keletkezik, ami magas szállópor koncentrációt, szmogot okoz,ráadásul a fűtőberendezéseket, kéményeket is károsítja
Az említett anyagi károkon túl az ábrán is látható körfolyamat megszakad, hiszen ha nem legális forrásból, azaz felelős erdőgazdálkodásból származik a tűzifa, akkor nincsen utántelepítés. Nincsen új generációja az erdőnek, ami az élete során megkötné az előzőleg elégetett fából felszabadult szén-dioxidot.
Mit tegyünk a szmog ellen?
Egyre nagyobb problémát jelent a szmog télen, de ne gondoljuk azt, hogy ez a probléma csak a városok sajátja. Kertvárosi részeken, kisebb városokban, falvakban, ahol még sokan használnak hagyományos fűtőberendezéseket nagyon sok esetben mérnek magasabb szállópor koncentrációt, mint például Budapesten a belvárosban.
A szmogot két fronton is meg lehetne előzni:
- Ha légszáraz tűzifát használunk
- Modern fűtőberendezéssel fűtünk
Az utóbbiról még később lesz szó, előbb nézzük meg mit is jelent az, hogy légszáraz a tűzifa. Amikor kivágjuk a fát, akkor fafajtától függően kb. 40-50%-os víztartalommal számolhatunk. A légszáraz tűzifa víztartalma 15-20% között kell, hogy legyen. A tűzifa megfelelő tárolás esetén nagyjából 6-12 hónap alatt érhető el ez az érték. Tehát fontos, hogy ne tél kezdetekor vásároljunk frissen kitermelt tűzifát. Ha van rá lehetőségünk, akkor már nyár kezdetén szerezzük be a tüzelőt és/vagy olyan kereskedéstől vásároljunk, ahol van kellő mennyiségű készlet és van ideje a fának száradni.
Ne dőljünk be az olcsó tűzifa hirdetéseknek. Nem mindegy milyen fajtájú fát veszünk és annak milyen magas a nedvességtartalma. Fűtésre a keményfa fajták az ideálisak, ilyen a bükk, cser, gyertyán és kőris. Az akác, bár keményfának számít, alacsonyabb fűtőértékkel rendelkezik. A kemény- és puhafa fajták fűtőéréke közt akár 15% különbség is lehet.
Egy gyors számolás és rögtön látjuk, hogy ha 10%-kal olcsóbban veszünk meg valamilyen puhafa tűzifát, aminek 15%-kal rosszabb a fűtőértéke, akkor 5% veszteségben vagyunk. Ehhez jön még hozzá, hogy ha nem légszáraz a tűzifa amit vásároltunk, akkor a 10-15%-kal magasabb víztartalom is veszteségként jelentkezik nálunk. Fontos tehát, hogy ne csak a tűzifa árát nézzük vásrláskor!
Mi a helyzet a fűtőberendezéssel?
Már említettük, hogy a korszerű fűtőberendezés szintén kulcsfontosságú ahhoz, hogy a fával való fűtés környezetbarát legyen. Sajnos hazánkban rengeteg az elavult és korszerűtlen fűtőberendezés, aminek hatékonysága nagyságrendekkel alacsonyabb, mint egy korszerű kazáné. Az alacsony hatásfokon túl jóval magasabb károsanyag kibocsátással üzemeltethetjük a régi kazánokat.
Szerencsére vannak előremutató lépések, ugyanis a jelenleg hatályban lévő szabályozás szerint 65%-os hatékonyság alatti fűtőberendezést már nem engedélyeznek. De időbe telik, amíg a használatban lévő jellemzően 50%-os hatékonyságot sem elérő kazánok újakra lesznek cserélve.
Sajnos a társadalmi egyentőlenségek itt is megmutatkoznak, hiszen pont a legjobban rászoruló emberek használnak régi, elavult kazánokat. Amihez még további negatív hatásként társul, hogy jellemzően az ő házaik rosszul szigeteltek és emiatt gyakorlatilag az utcát fűtik, hiszen a rossz nyílászárókon és a hőszigetelés nélküli házakból szökik a meleg. Ezáltal valójában nekik kerül legtöbbe a fűtés télen.
De hogy jó hír is legyen, időről időre elérhetőek állami támogatások a fűtéskorszerűsítésre és már a legalacsonyabb árkategóriájú vegyestüzelésű kazánok is 80%-os hatásfok körül dolgoznak. A pellet- és faelgázosító kazánok pedig még ennél is jóval magasabb értéket képesek hozni.
Ha még egy puffertartállyal is kiegészítjük a fűtésünket, akkor a hatékonyság tovább növelhető úgy, hogy közben csökkentjük a tüzelőanyag mennyiségét, a kibocsátott kátrosanyagot és a fajlagos fűtési költségünket. Sőt, arról se feledkezzünk meg a rohanó mindennapjainkban, hogy jelentős időt is spórolunk, ha nem naponta kell begyújtani és tisztítani a kazánt, hanem hetente egyszer.
A fatüzelés tehát tud környezetbarát és megújuló lenni, de ehhez nekünk felhasználóknak is tennünk kell. Legyünk tájékozottak, körültekintőek és felelősek, hogy honnan és milyen tűzifát szerzünk be és azt időben tegyük meg!
Képek forrása: fakupac.hu, freepik.com
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez