Tudtad-e? – 6 dolog, amit nem tudtál a Mikulásról
Ha Miklós-nap előtti este kipucolod a csizmád, csak biztos, ami biztos alapon, hisz sosem lehet tudni, vagy ha te nem is, viszont van olyan a környezetedben, aki így tesz, akkor ez most nektek szól.
A Mikulás nem csak a kekszet és tejet szereti. Angliában és Ausztráliában gyakran várják húsos pitével, Cherry likőrrel vagy sörrel, míg Svédországban és Norvégiában a hívogató nasi egy kis zabkása. Írországban a Mikulás Guiness sört vagy tejet kap, karácsonyi pudinggal vagy húsos pitével.
A Mikulás arca valójában nem is pirospozsgás. Szent Miklós maradványait, beleértve koponyáját és csontjait tanulmányozva, a tudósok megállapították, hogy a Mikulás, ahogy az az alábbi fotón is jól látszik, inkább hasonlított egy kreol bőrű férfira, törött orral és szürke szakállal, mint az általunk is jól ismert fehér bőrű, pirospozsgás arcú és fehér szakállú bácsira.
A Mikulás próbált segíteni egy fiatal nőn, aki a prostitúció áldozata volt; ez a tette inspirálta később a kéményen leereszkedés legendáját. Szent Miklós életének egyik híres legendája szerint a püspök minden évben megajándékozott három hajadont egy arannyal teli tarisznyával. Élt egy szegény ember három leányával, akiket az élet prostitúcióra kényszerített, Szent Miklós két egymás utáni évben a szegény ember két leányának adta a tarisznyát, a nyitott ablakon keresztül belopózva az otthonukba. A harmadik évben viszont a kíváncsi apa egész éjjel az ablakot figyelte, hogy tetten kapja jótevőjét. Szent Miklós azonban tudott a ravasz tervről, így a kéményen keresztül ereszkedett le, hogy a harmadik lányt is megajándékozhassa.
A Mikulást öltöztette: Coca Cola. A 20. század elején, a Mikulásnak nem létezett a maihoz hasonló szimbolikus öltözete. 1931-ben Haddon Sundblom a Coca Cola karácsonyi reklámjában, Szent Miklóst hosszú fehér szakállal, piros-fehér felöltőben ábrázolta, innentől számítva vált a Mikulás egyik alapvető szimbólumává a ruhája.
A Mikulás szánhúzó rénszarvasainak a neve: Rudolph, Dasher (Táltos), Dancer (Táncos), Prancer, Vixen (Csillag), Comet (Üstökös), Cupid (Íjas), Donder (Ágas) és Blitzen (Villám). A híres Rudolf csatlakozott utolsóként a bandához!
A „Santa Claus is coming to town” című dal megírásának szomorú háttere van. A dal írója, James „Haven” Gillespie le volt égve, nem volt állása és néhány nappal azelőtt halt meg bátyja, mielőtt felkérték a karácsonyi dal megírására. Végül a testvérével közösen átélt karácsonyi emlékekből merített inspirációt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez