Tudd, hogy mikor hibázol - az intelligens emberek haragkezelési módjai
Elég sokat hallani a hagyományos értelemben vett intelligenciáról. Egy személy általános intellektusa magában foglalja a külső ingerek megértésének, értékelésének és reagálásának képessége. Az intelligenciának azonban van egy másik „formája”, amelyet nem szabad alábecsülni. Ez pedig az érzelmi intelligencia.
De mit is jelent ez pontosan?
Úgy definiálják, mint az a képesség, amely segít, hogy „tudatában legyünk az érzelmeinknek, irányítsuk és kifejezzük azokat”, miközben „megfontoltan és empatikusan kezeljük az interperszonális kapcsolatokat”.
Az érzelmi intelligencia nagyjából öt kulcskészségből áll:
Öntudat
Az érzelmileg intelligens emberek általában megfelelő öntudattal rendelkeznek. Azonban mit is jelent ez pontosan? Nos, képesek felismerni, ha dühösek vagy erős érzelmek hatása alatt állnak. Ezért igyekeznek nem engedni azoknak a kísértéseknek, amelyeket az ilyen érzelmek előhozzák. Az érzelmek felismerése lehetővé teszi számukra, hogy lenyugodjanak és visszanyerjék a stabil érzelmi állapotukat.
Értsd meg érzelmeidet
Az emberek leggyakrabban félreértik a saját érzelmeiket. Néha keményebben reagálunk egy adott helyzetre, más mögöttes érzések miatt, amelyeket éppen feldolgozunk. Következésképpen az érzelmileg érett emberek képesek különbséget tenni e két érzelem között. Ez lehetővé teszi számukra, hogy hatékonyabban kezeljék érzéseiket, jobb alapot teremtve a kommunikációhoz.
Tudd, hogy mikor hibáztál
Ujjal mutogatni a másik személyre hajlamosak vagyunk, miközben nagy mennyiségű haragot élünk át. A hibáztatás ezért gyakori probléma, amelyet úgy tűnik, az érzelmileg intelligens emberek szintén másképp kezelnek. Mégpedig azzal, hogy körültekintőbben kell „ kivetíteni az érzéseiket” másokra. A belső reflexió arra szolgál, hogy nem engeded, hogy a szomorúság, a stressz vagy a szorongás olyan emberekre zúduljon rá, akiknek semmi közük hozzájuk.
Együttérzőnek lenni
Valójában ez az egyetlen tulajdonság, amely lehetővé teszi a többi fenti tulajdonságot, mivel az érzelmi intelligencia egész keverékének kulcsfontosságú összetevőjeként írható le. Ha figyelmesek vagyunk és tisztában vagyunk az érzelmekkel, sőt mások küzdelmeivel is, az lehetővé teszi, hogy empatikusabb módon közelítsük meg az interperszonális kérdéseket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az érzelmileg érett emberek ne követnének el hibákat ebben e tekintetben. Persze, hogy igen. Azonban megvan az a képességük, hogy ezt gyorsan feldolgozzák, és javítsanak a helyzeten.
Megfelelő kommunikáció
Az öntudatos, együttérző emberekre nem jellemző az önimádat. Távol állnak az egocentrizmus spektrumától, így lehetővé válik velük az egészséges, jótékony beszélgetés. A mások iránti őszinte érdeklődés kimutatása, gondolataik és érzelmeik tisztelete valójában a „ügyes”, megértő kommunikáció lényege. Az ilyen emberek általában nem gondolják magukról, hogy mindig felsőbbrendű véleményük van, vagy nem szenvednek attól a hittől, hogy mindig igazuk kell, hogy legyen. Ezért ez megkönnyíti a kommunikációt.
Összefoglalva, az érzelmi intelligenciát nem szabad alábecsülni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez