Trendi edzésmódszer, avagy a funkcionális tréning
Napjainkban egyre többet hallhatsz a funkcionális tréningről, de nem biztos, hogy tisztában vagy a jelentésével.
A funkcionális tréning nem más, mint a gépek nélküli edzés kifejezése. A lényege, hogy csak olyan eszközöket használj, melyek nem kötöttek, hanem lehetővé teszik, hogy teljes mozgásterjedelemben végezhesd a gyakorlatokat. A mozdulatokat egész testet kihasználva kell összeállítani, mind a három síkot felhasználva. Ezekkel az edzésmódszerekkel bármit elérhetsz, amit csak akarsz a fejlődést illetően. Előnye, hogy minden korosztály elkezdheti nemtől és edzettségi állapottól függetlenül. Használhatod anyagcsere fokozásra - mely segíti a súlycsökkentést-, sportág specifikus edzés kiegészítésére, cardio edzésként, vagy akár rehabilitációra is. Mivel ezek az edzések legelsőként a tartó izmokat helyezik előtérbe, így tartásjavításra is kiválóak. A funkcionális tréning sosem fog kimenni a divatból, hiszen évezredek óta adja alapját a sportoknak. Mindig jönnek új edzésmódszerek, trendek, de a szabadedzés örök marad, hiszen erre épül minden. A legkiválóbb funkcionális eszközök: TRX, G Flex, kettlebell, core board, medicin labda, kézi súlyzó, egyensúlyozó henger, bosu, stb.
TRX: A TRX-et az amerikai haditengerészet elit csapata fejlesztette ki, de mára az egyik leginnovatívabb fitness eszközzé vált világszerte. Maga a TRX® Suspension Trainer® egy hordozható funkcionális tréning eszköz, mellyel erőt, egyensúlyt, hajlékonyságot és a tartó izmok izmok stabilitását tudod fejleszteni. Bárhova felfüggesztheted, például a lakásban egy ajtóra, vagy az erdőben egy fára.
G Flex: Hasonló elven alapul, mint a TRX. Különlegessége az a csigás áttétel, mely lehetővé teszi, hogy a tér bármely irányába szabad mozgást lehessen végezni. Akár páros gyakorlatokat is csinálhatsz vele.
Core Board: A core board 1998-ban indult hódító útjára, és 2000-ben már hazánkban is megjelent. A háromdimenziós edzésmódszer óriási fejlődést mutat az eddigi megjelent sporteszközök alkalmazásának területén. Ez az ellipszis alakú, három tengelye miatt három irányba mozgatható deszka tökéletes eszköz a koordinációfejlesztő gyakorlatokhoz. Kialakítása miatt képes a test mozgásával ellentétes irányba dőlni, ezért minden izmodat meg kell dolgoztatnod azért, hogy megtartsd az egyensúlyodat, ám mivel csúszásmentes a felülete, és két stabilitási fokozat is van rajta, kezdők is használhatják. A Core boardhoz gumiköteleket is csatlakoztathatsz, vagy akár más eszközzel is kiegészítheted a deszkán való mozgásod, így nemcsak a törzs-, hanem a karizmaidat is erősítheted.
Medicin labda és kézi súlyzó: Évszázadok óta használjuk őket különböző formában, és a gyakorlatsorok kimeríthetetlenek. Legkönnyebben és legolcsóbban beszerezhetők, nem foglalnak helyet és bármikor elővehetjük akár csak egy kis átmozgatás céljából.
Ezeken az eszközökön kívül még jó pár funkcionális tréninghez használható létezik. Egyben azonban az összes megegyezik. Legyél kezdő vagy élsportoló, a gyakorlatokat a saját fittségi szintednek megfelelően tudod velük végezni.
Forgó Zsanett
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez